Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lady Pank w CSK w Lublinie. Rockowa energia wprost z lat osiemdziesiątych

Michał Dybaczewski
Okładka albumu „Lady Pank"
Okładka albumu „Lady Pank"
Lady Pank zaprezentuje w CSK swoją "muzyczną biblię", czyli debiutancką płytę wydaną prawie 36 lat temu. Na koncert zostały już tylko pojedyncze bilety.

Koncert Lady Pank w Centrum Spotkania Kultur miał się odbyć miesiąc temu – 19 stycznia, ale ze względu na żałobę narodową po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, został przełożony na piątek (22 lutego).

Podczas występu pierwsza płyta zostanie zagrana w niezmienionej kolejności, aranżacjach i, w kilku przypadkach, w towarzystwie gości, którzy zaznaczyli na niej swoją obecność. Towarzyszyć temu będzie oprawa nawiązująca do okresu lat 80., kiedy Lady Pank zaczynało swoją burzliwą karierę.

Na początku lat 80., radiowa Trójka z pierwszej płyty Lady Pank wylansowała 10 piosenek czyli dokładnie tyle, ile znajduje się na płycie. Był to precedens, który nie powtórzył się w przypadku żadnej innej polskiej płyty. Jordan Babula, dziennikarz muzyczny miesięcznika „Teraz Rock” w zestawieniu „25 najważniejszych debiutów płytowych polskiego rocka” tak podsumował debiut Lady Pank: „Kapitalne wyczucie przebojowości u kompozytora, świeże, ostre brzmienie, młodzieńcza energia wykonania i celne teksty Mogielnickiego, zaśpiewane od razu rozpoznawalnym głosem Janusza Panasewicza na „Lady Pank” złożyły się na zestaw hitów, z których niemal wszystkie zasłużenie stały się już standardami”. Dość powiedzieć, że debiutancka płyta zespołu rozeszła się w milionowym nakładzie.

35 lat od premiery tego historycznego albumu, ukazał się jego remake, którego wartością dodaną jest plejada artystów, którzy uświetnili swoimi talentami utwory stworzone blisko cztery dekady temu przez Lady Pank.

Lista nazwisk artystów, którzy przyjęli zaproszenie zespołu do nagrań, jest imponująca: Nosowska, Kowalska, Janerka, Markowski, Rojek, Maleńczuk, Organek, Zalewski, Rogucki, Wyrostek. Kolejnym prezentem, który zespół przygotował dla swoich fanów to bonusy w postaci trzech piosenek, które wprawdzie nie ukazały się na debiutanckim albumie Lady Pank, ale zostały nagrane i wylansowane jeszcze przed jego ukazaniem się na rynku: „Tańcz głupia tańcz”, „Mała Lady Punk” i „Minus 10 w Rio”. Warty podkreślenia jest fakt, iż ten muzyczny remake muzycy nagrali na dokładnie tych samych instrumentach i sprzęcie co legendarny pierwowzór.

Zespół Lady Pank to jeden z najpopularniejszych i najbardziej legendarnych polskich zespołów rockowych. Powstał we Wrocławiu, we wrześniu 1981 roku, z inicjatywy gitarzysty i kompozytora, Jana Borysewicza związanego wcześniej z grupą Budka Suflera. Drugim z założycieli Lady Pank był Andrzej Mogielnicki – główny autor tekstów piosenek zespołu. Wokalistą Lady Pank jest Janusz Panasewicz.
Pierwszym utworem zarejestrowanym (również wokalnie) przez Jana Borysewicza była „Mała Lady Punk”, której tytuł stał się inspiracją dla nazwy zespołu, jednak aby nazwa nie sugerowała, że grupa wykonuje muzykę punk rockową, drugi człon nazwy został zmieniony na „pank”. Kolejny utwór, „Minus 10 w Rio”, został już nagrany z Januszem Panasewiczem w roli wokalisty. Tak powstał trzon grupy, która z krótkimi przerwami, już od ponad trzech dekad błyszczy na polskiej scenie muzycznej. Obecny skład Lady Pank oprócz Janusza Panasewicza (śpiew) i Jana Borysewicza (gitara, śpiew) tworzą: Kuba Jabłoński (perkusja) i Krzysztof Kieliszkiewicz (gitara basowa).

Piątek, godz. 19.00, Sala Operowa CSK, bilety (zostały pojedyncze) 79-129 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski