Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laibach i Panufnik w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Świetny koncert na finał festiwalu Kody (ZDJĘCIA)

MS
Kto nie był na koncercie kończącym tegoroczną edycję Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody", może tylko żałować. Publiczność zgromadzona w sobotę w Centrum Spotkania Kultur dostała piękny spektakl z pograniczna różnych stylów muzycznych, w którym główna rola przypadła legendarnej grupie Laibach ze Słowenii.

Organizatorzy festiwalu Kody przyzwyczaili już lubelską publiczność do muzycznych projektów, w których w sukcesem spotykają się na scenie twórcy z pozornie różnych światów. Tylko pozornie, bo w rzeczywistości świetnie się uzupełniający. Nie inaczej było i tym razem.

Na scenie Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur siły połączyli: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, Kameralny Chór "Gloria" ze Lwowa oraz słynna grupa Laibach. W ich wykonaniu dostaliśmy koncertową premierę.

Inspiracją dla koncertu "Polonia" był utwór "Sinfonia Sacra", którą Andrzej Panufnik napisał na rocznicę tysiąclecia chrztu Polski, obchodzoną w 1966 roku.

Po zgaszeniu świateł ze sceny popłynęły dźwięki nawiązujące do melodii "Bogurodzicy", pierwszego hymnu Polski - tak właśnie zaczyna się "Sinfonia Sacra". Fragmenty inspirowane klasycznym już utworem Panufnika były podniosłe, ale nie raziły żadną fałszywą nutą.

Nie zawiedli się też fani retro-awangardowej grupy Laibach - zespół dał świetny koncert-spektakl w swoim stylu, którego istotnym elementem były wizualizacje wyświetlane na ekranie zawieszonym nad sceną. Nie zabrakło kojarzonego z grupą motywu jelonka, ale też polskich i chrześcijańskich nawiązań, jak biało-czerwona flaga i wizerunek Matki Boskiej.

Wzruszający był moment, w którym Laibach wykonał fragment znanej pieśni z powstania warszawskiego "Warszawskie dzieci", śpiewanej do melodii Andrzeja Panufnika i słów napisanych przez Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego. Gdy powstańcza piosenka płynęła ze sceny, publiczność zgromadzona w CSK oglądała na ekranie sceny z archiwalnych filmów przedstawiających płonącą Warszawę. Dodajmy, że zespół Laibach nagrał płytę "1 VIII 1944" z tą pieśnią na 70. rocznicę powstania warszawskiego.

Sobotni koncert Laibach na długo pozostanie w pamięci lubelskiej publiczności i może okazać się jednym z kulturalnych wydarzeń roku.

Nie można było sobie wyobrazić lepszego finału dla 10. Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody". Nic dziwnego, że publiczność żegnała artystów brawami na stojąco. Laibach bisował dwa razy, wykonując przeboje "Tanz Mit Laibach" i "Life is Life".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski