Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łakome czwartki

Kazimierz Pawełek
Archiwum
W pamięci historycznej na trwale zapisały się słynne czwartkowe obiady u króla Stasia (Stanisława Augusta Poniatowskiego), który zapraszał do zamkowych salonów znanych artystów, głównie literatów, aby w gronie zaproszonych gości prezentowali swoje najnowsze utwory. Spotkania królewskie stały się symbolem biesiad czy też nawet uczt duchowych, wartych naśladownictwa.

Zapewne idąc za tym wzorcem, Wojewódzka Biblioteka im. Hieronima Łopacińskiego od kilku lat organizuje literackie czwartki, podczas których miejscowi, ale nie tylko, pisarze prezentują swoje najnowsze utwory. Są to prawdziwie łakome czwartki dla licznych bywalców spragnionych strawy duchowej. Literackie czwartki "U Hieronima" są cykliczną atrakcją kulturalną miasta, w dużej mierze ze względu na udział znanych pisarzy, ale także na osobę organizującą i prowadzącą spotkania z dużą znajomością przedmiotu, kulturą i wręcz artyzmem. Jest nią pani Ewa Hadrian, starszy kustosz Biblioteki Łopacińskiego, która symbolicznie wciela się jakby w rolę króla Stasia. Wprawdzie smakowitych dań, jak to było na królewskim dworze, tam się nie serwuje, a gości częstuje się co najwyżej lampką wina, którą fundują prezentowani autorzy w ilości zależnej od zasobności lub też wielkości węża w kieszeni - ale za to strawy duchowej jest tam, że ho, ho!

Tegoroczny sezon literacki "U Hieronima" zainaugurował Józef Zięba, a wkrótce po nim wystąpił Zbigniew Nestorowicz, z wykształcenia historyk sztuki, a z zamiłowania i pasji numizmatyk, autor, nie boję się użyć tego słowa, monumentalnego dzieła pt. "Jan Paweł II w medalierstwie polskim". Album prezentuje się znakomicie pod względem edytorskim, a wydany jest w językach polskim i angielskim. Książka, a właściwie opasła księga (waży 3,5 kg) zawiera reprodukcje 1502 medali z wizerunkami Jana Pawła II, upamiętniających najważniejsze wydarzenia pontyfikatu polskiego papieża. Większość prezentowanych medali została wytłoczona w Mennicy Państwowej w Warszawie. Są dziełem ponad stu artystów, a wśród nich znajdują się takie sławy, jak: Bronisław Chromy, Czesław Dźwigaj, Jerzy Nowakowski, Józef Stasiński, a także lubelscy autorzy: Jolanta Słomianowska, Zbigniew Kotyłło i Kazimierz Stasz. Do każdego albumu dodatkowo dołączony jest medal, zaprojektowany przez Ewę Olszewską-Borys, a wykonany na specjalne zamówienie przez Mennicę Polską.

Godny uwagi jest fakt, że cały zbiór prezentowany w albumie, notabene z pietyzmem opisanymi eksponatami, znajduje się w posiadaniu autora, który jest nie tylko znanym numizmatykiem, ale także niestrudzonym propagatorem kolekcjonerstwa w różnych jego formach, jak: wystawy, konferencje i sesje naukowe. Przez kilka lat na łamach Kuriera Lubelskiego Zbigniew Nestorowicz w formie informacji, a także felietonów popularyzował ideę kolekcjonerstwa i jej pozytywnego wpływu na kształtowanie ludzkich zainteresowań i charakterów. Aktualnie pełni wielce prestiżową funkcję wiceprezesa warszawskiego zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Warto dodać, że medale z wizerunkiem polskiego papieża powstawały i powstają nadal nie tylko w Polsce. Także w wielu krajach świata. Ich autorami są znakomici artyści, a ilość eksponatów liczy się w dziesiątkach tysięcy. Czy nie warto by pokusić się o pokazanie chociaż ich wyboru w kolejnym albumie? Tylko kto jest to w stanie zrobić, bo jest to praca gigantyczna? Znawcy przedmiotu uważają, że może to wykonać tylko jedna osoba: Zbigniew Nestorowicz…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski