18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Land Art Festiwal: Artyści idą w pole

Sylwia Hejno
Jarosław Koziara "Amonit", kamieniołomy w Kazimierzu Dolnym, 2011r.
Jarosław Koziara "Amonit", kamieniołomy w Kazimierzu Dolnym, 2011r. materiały prasowe
- Ludzie są przyzwyczajeni do tego, że artysta w terenie to malarz ze sztalugą, który maluje pejzaż. My malujemy na pejzażach - podkreśla Jarosław Koziara, artysta i koordynator programu na tegorocznym Land Art Festiwalu w Zwierzyńcu i Józefowie. Początek 1 sierpnia.

- Wybraliśmy Roztocze ze względu na jego przepiękne krajobrazy i walory turystyczne - tłumaczy Barbara Luszawska, koordynatorka imprezy. - Chcemy dać festiwalowi nieco świeżego oddechu, dlatego zaprosiliśmy także artystów, którzy na co dzień land artem się nie zajmują, ale mogą coś ciekawego zaproponować. Naszą ideą jest to, aby przedstawić ten region poprzez sztukę.

Co to w ogóle jest land art? Samo pojęcie powstało w latach 60. Podkreśla zupełnie inną relację człowieka wobec ziemi, który nie tylko ją degraduje, zabudowuje i przekształca wedle potrzeb. - Definicja jest trudna do określenia, wpisuje się w nią i rzeźba w plenerze, i różne inne działania w naturalnym środowisku - wyjaśnia Jarosław Koziara. - My nie chcemy być ortodoksyjni. Stawiamy na prace, które powstają na łonie natury i w symbiozie z nią.

Myroslav Vayda zapuści się w głąb lasu. Stworzy monumentalny kompleks karmników. Ten ptasi apartamentowiec będzie miał kształt krzyża. Za sprawą Jadwigi Valkov i Michała Kuszyka w kamieniołomach wyrosną piramidy z piaskowca, podobne do tych, które towarzyszyły Słowianom przy odganianiu złych duchów. Na stawie wokół wysepki w Zwierzyńcu Jan Gryka rozsypie sztuczne, kolorowe kwiaty. W zwierzynieckim parku natkniemy się na sieć rozpiętą między drzewami, przypominającą lokum gigantycznego pająka. Justyna Kościańczuk, Małgorzata Malik i Krzysztof uzmysławiają w tej instalacji, jak małym i kruchym stworzeniem wobec natury jest człowiek.

Niektóre prace mogą prze-trwać chwilę. Innym będzie dane znacznie dłuższe życie. Paradoksalnie od niszczycielskich sił natury znacznie groźniejszy jest czynnik ludzki.

- Land art często okazuje się pracą u podstaw - mówi Jarosław Koziara. - Ludziom niekiedy trudno jest wytłumaczyć o co chodzi i co takiego artysta robi, ponieważ mają w sobie różne lęki przed nieznanym. Zdarza się, że próbują przeszkadzać. Ale, z czasem, kiedy zorientują się, że nie dzieje się nic przeciwko nim, mogą się z powstałą pracą utożsamić.

- Szczególnie na Lubelszczyźnie o wiele bardziej lubimy pojęcie "sztuka ziemi". Chodzi w końcu o sztukę naszej ziemi i naszych pól - żartuje Jan Gryka, artysta zaproszony na tegoroczny festiwal. - Land art to doskonałe narzędzie PR-u i rodzaj turystycznej ciekawostki, bo znane miejsca pokazuje w zupełnie inny sposób.

Land Art Festiwal, 1-11 sierpnia, Zwierzyniec - Józefów, wernisaż 11.08, g. 16 Zwierzyniec, g. 18 Józefów


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski