Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato na Zamku - Muzeum Narodowe w Lublinie przygotowało wakacyjne atrakcje

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Zdjęcia archiwalne
Zdjęcia archiwalne Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W tym roku Muzeum Narodowe w Lublinie przygotowało szeroką ofertę zajęć edukacyjnych „Lato na Zamku” w ramach miejskiej akcji „Lato w Mieście”. W programie m.in. lekcje żywej historii, warsztaty ceramiczne, malowanie na szkle, tworzenie marionetek, a nawet pokaz rodzinny spektaklu kukiełkowego „Czarci pazur”.

Muzeum Narodowe w Lublinie przygotowało na czas wakacji około 30 spotkań, kilka z nich już się odbyło, ale przed nami jeszcze dwa miesiące pełne atrakcji. Coś dla siebie znajdą dzieci i młodzież, dorośli i seniorzy. Większość zajęć jest bezpłatna, jednak na wszystkie obowiązują wcześniejsze zapisy.

W wakacje najmłodsi (od 5 do 10 lat) będą mogli wziąć udział w warsztatach m.in. lepienia glinianych naczynek i zabawek, tworzenia lalek montanek z gałganków, włóczek i kolorowych wstążek, a podczas zajęć z gier i zabaw ludowych poznają mniej znane wyliczanki, klaskanki czy rymowanki dziecięce. Dla trochę starszych dzieci i młodzieży Muzeum Narodowe w Lublinie przygotowało m.in. warsztaty animacji poklatkowej na których uczestnicy będą ożywiać i wprawiać w ruch dawne zabawki ludowe ze zbiorów etnograficznych lubelskiego muzeum. Odbędą się też zajęcia z malowania na szkle czy z ludowych haftów Lubelszczyzny. Miłośnicy historii i militariów mogą zapisać się na tematyczne lekcje żywej historii - tam dowiedzą się np. o uzbrojeniu i wyposażeniu podziemia antykomunistycznego na Lubelszczyźnie, o żołnierzach Wojska Polskiego w okresie 1918-1920 czy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczkwa w 1944 roku. Z kolei w ramach spotkania „Ukryte znaczenia” uczestnicy wcielą się w rolę młodych detektywów, aby odkryć tajemnicę muzealnych zakamarków, np. sekretnych schowków w dawnych meblach czy ukrytych znaczeń i przekazów w wystawianych obrazach.

Muzeum Narodowe w Lublinie otwarte po remoncie. Od soboty „z...

Rodziny z dziećmi mogą wybrać się 8 sierpnia na spektakl kukiełkowy „Czarci pazur” lubelskiego Teatru Podręcznego, który nawiązuje do najbardziej znanej lubelskiej legendy o czarciej łapie, ale nieco w innej wersji. Przedstawienie miało już swoją premierę w zeszłym roku, ale ze względu na epidemię niewiele osób mogło go zobaczyć. W nawiązaniu do widowiska kukiełkowego, kilka dni później odbędą się 4 dniowe warsztaty z tworzenia marionetek dla starszej młodzieży w wieku 12-18 lat.
- Uczestnicy będą mogli wykonać od podstaw własne lalki. Na zajęciach rozwiną swoje talenty rzeźbiarskie, malarskie, krawieckie, stolarskie i przede wszystkim wyobraźnię - tłumaczy Małgorzata Siedlaczek z działu Edukacji Muzeum Narodowego w Lublinie.
Z kolei pod koniec sierpnia odbędą się dwuczęściowe warsztaty ceramiczne „Ulepione z gliny”.

- W Muzeum znajduje się piec do wypału ceramiki, więc dzięki temu możemy przeprowadzić cały cykl takich zajęć. Będą to dwa spotkania. W trakcie pierwszego będziemy uczyć się jak wykonywać różne zabawki i naczynia z gliny tradycyjnymi metodami. Tydzień później spotkamy się, żeby poszkliwić nasze dzieła, a po kolejnym wypale wszystkie prace będą już do odbioru przez uczestników – mówi Siedlaczek.

Oprócz wakacyjnych warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w ramach akcji "Lato w Mieście", Muzeum Narodowe w Lublinie przygotowało dla dorosłych oprowadzania kuratorskie po wszystkich wystawach stałych i Kaplicy Trójcy Świętej. Będą one odbywać się, co czwartek o g. 16, a w soboty i niedziele o g. 12. Na spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy, zaś opłata to po prostu bilet wstępu do muzeum. Do 24 sierpnia trwa również Letnia Akademia dla Seniora, czyli cykl oprowadzań kuratorskich w godzinach porannych - w czwartki o g. 12. Opłata za uczestnictwo w jednorazowym oprowadzaniu to koszt 5 zł.

Dodatkowo 15 sierpnia w święto Matki Boskiej Zielnej Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na pierwszą zamkową wymianę roślin.

- To nowy pomysł, żeby ożywić naszą przestrzeń dziedzińca muzealnego. Chcemy wprowadzić takie działania ekologiczne, żeby zachęcić do ozdabiania wnętrz roślinami, które oczyszczają powietrze. To również pretekst, aby porozmawiać o naszych muzealnych zbiorach, które takie motywy roślinne posiadają – dodaje Siedlaczek.

Okazje

Plac zabaw dla dzieci do twojego ogrodu

Materiały promocyjne partnera

Promocyjne ceny akcesoriów basenowych

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski