Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwo się zadłużyć upaść to już sztuka

Witold Michalak
Zdzisław Cz. nie ogłosi upadłości konsumenckiej. Oprócz długów nie ma żadnego majątku.
Zdzisław Cz. nie ogłosi upadłości konsumenckiej. Oprócz długów nie ma żadnego majątku. Fot. Małgorzata Genca
Do lubelskiego sądu wpłynęło jak na razie 17 wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Do tej pory nie ogłoszono ani jednej upadłości.

- 10 wniosków rozpoznano prawomocnie - mówi sędzia Artur Ozimek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie. Jeden z wniosków został oddalony. W dziewięciu innych sprawy zakończyły się z powodu nieuzupełnienia braków formalnych.

Upadłości konsumenckiej nie ogłosi Zdzisław Cz. Mężczyzna jako pierwszy w Lu- blinie chciał upaść. Bez skutku. - Dostałem pismo, że nie mam majątku, żeby upaść - mówi Cz.

70-letni emeryt przed laty wpadł w pułapkę kredytów. Pierwszy wziął na telewizor. Później posypały się kolejne. Brał nowe pożyczki, żeby spłacać stare. Kiedy na początku tego roku dowiedział się o możliwości ogłoszenia upadłości, od razu z niej skorzystał. Mężczyzna nie wygląda na załamanego porażką. - Przecież mnie nie powieszą za te długi - śmieje się emeryt.

Żeby można było upaść trzeba dysponować majątkiem na pokrycie kosztów postępowania. - Ludziom wydawało się, że upadłość konsumencka będzie sposobem na pozbycie się wszystkich długów - mówi Grażyna Abramowicz z biura miejskiego rzecznika konsumentów w Lublinie. - Nie wiedzą, że ona odbywa się przez likwidację całego majątku dłużnika - dodaje.

Likwidacja majątku oznacza, że chętni na upadłość stracą wszystko co jeszcze mają. Syndyk na potrzeby wierzycieli zajmie ich mieszkanie, samochód, kosztowności - wszystko co ma jakąś wartość. Inaczej upadłości nie będzie.

Co zrobić, żeby móc upaść?

W Lublinie wnioski o upadłość konsumencką rozpoznaje XVIII wydział Sądu Rejonowego. Poprawny wniosek musi zawierać imię i nazwisko dłużnika i jego adres. Konieczne jest wskazanie, jakim majątkiem dysponuje dłużnik i określić jego wartość. Musimy wytłumaczyć, dlaczego nie jesteśmy w stanie spłacać długów, oraz wskazać wszystkich wierzycieli, podać ich adresy oraz ile im jesteśmy winni, w jakim terminie dokonujemy spłat oraz co było zabezpieczeniem pożyczek. Należy wyliczyć wszystkie spłaty, których dokonaliśmy w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed skierowaniem wniosku. Poinformować o wszystkich postępowaniach egzekucyjnych toczących się przeciwko nam, wyliczyć ewentualne obciążenia na naszym majątku. A na koniec złożyć deklarację, że wszystkie powyższe dane są prawdziwe i nie zapomnieć o podpisie. Składając wniosek trzeba też zapłacić 200 zł opłaty stałej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski