Laura Bernat rozpocznie w środę zmagania w pływackich mistrzostwach Europy na krótkim basenie

Pawel Relikowski/Polska Press
W Kazaniu rozpoczęły się we wtorek pływackie mistrzostwa Europy seniorów na krótkim basenie. W 16-osobowej ekipie biało-czerwonych znalazła się Laura Bernat, reprezentująca barwy AZS UMCS Lublin.

Lublinianka ruszy do boju 3 listopada, rywalizując na swoim koronnym dystansie 200 m stylem grzbietowym. Pływaczka AZS UMCS popłynie w trzeciej, ostatniej serii. Do rywalizacji w tej konkurencji zostało zgłoszonych 23. zawodniczki. 16-letnia Bernat legitymuje się dziesiątym czasem w tej stawce (2.06,47). Najlepszy rezultat na listach startowych podczas czempionatu w Kazaniu posiada Włoszka Margherita Panziera (2.01,45). Za reprezentantką Italii plasują się natomiast Holenderka Kira Toussaint (2.02,09) oraz Norweżka Ingeborg Loeyning (2.03,67).

Lubelska pływaczka ma za sobą udany debiut na igrzyskach olimpijskich w Tokio, bowiem w stolicy Japonii zajęła zajęła czternaste miejsce na tym dystansie. W lipcu 2021 roku wywalczyła ponadto tytuł mistrzyni Europy juniorek w wyścigu na 200 m stylem grzbietowym. Czempionat Starego Kontynentu odbył się w Rzymie.

Zmagania w Kazaniu są pierwszą imprezą pod wodzą Otylii Jędrzejczak. Była utytułowana zawodniczka we wrześniu wygrała wybory na prezesa Polskiego Związku Pływackiego. - Jako Polski Związek Pływacki jesteśmy dumni z tej reprezentacji i trzymamy mocno zaciśnięte kciuki za jak najlepsze rezultaty naszych zawodników na pływalni w Kazaniu - podkreśla na stronie PZP Otylia Jędrzejczak.

Dwa lata temu w Glasgow biało-czerwoni wywalczyli pięć medali - po dwa złote i brązowe oraz jeden srebrny, zajmując w klasyfikacji generalnej siódme miejsce.