Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laury Konserwatorskie 2016. Nagroda dla PKP PLK za remont wiaduktu na Kunickiego (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków/materiały prasowe
Laury Konserwatorskie to nagroda dla gospodarzy i właścicieli zabytków, którzy we wzorowy sposób wyremontowali zabytek. Przyznaje je wojewódzki konserwator zabytków. W tym roku wyróżnienia dotyczą czterech obiektów z województwa lubelskiego. Zostały wręczone we wtorek w czasie uroczystej gali, zorganizowanej na Zamku Lubelskim.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe została doceniona za odnowienie wiaduktu kolejowego przy ulicy Kunickiego w Lublinie. Inwestycja obejmowała nie tylko renowację zabytkowego przejazdu, ale zaprojektowanie i wykonanie przy nim skweru z zielenią, oświetleniem i ławkami. "Obecnie, po rekompozycji otoczenia wiaduktu, jest to jeden z najlepiej wyeksponowanych zabytków miasta" - czytamy w uzasadnieniu nagrody "Laur Konserwatorski 2016"

Budowa wiaduktu rozpoczęła się w 1925 roku, tunel został oddany trzy lata później. Powstał w miejscu, które cieszyło się złą sławą, lublinianie ochrzcili je nawet mianem "przejazdu śmierci". Stworzenie bezkolizyjnego przejścia ukróciło serię tragicznych wypadków z udziałem pieszych, próbujących przekroczyć tory.

Doceniona przez władze konserwatorskie modernizacja wiaduktu była pierwszym takim remontem w historii tego zabytkowego obiektu.

O tym, że do zrobienia było wiele, dowiadujemy się z uzasadnienia towarzyszącego tegorocznej edycji nagrody Laur Konserwatorski. "Stan techniczny wiaduktu przed remontem był bardzo zły. W obrębie elementów betonowych, powierzchni tynkowych jak i elementów stalowych obiektu widoczne były postępujące procesy korozyjne" - czytamy.

Prace objęły m.in. rekonstrukcję uszkodzonych powierzchni betonowych wiaduktu i uzupełnienie brakujących elementów kamiennych, ale też czyszczenie wiaduktu. Stalowe przęsła ozdobnej balustrady wiaduktu zostały wykonane na wzór tych z międzywojennego okresu, było to możliwe dzięki zachowanej dokumentacji.

Przypomnijmy jednocześnie, że przy remoncie wiaduktu przy Kunickiego nie obyło się bez opóźnień, m.in. z powodów finansowych i tego, że z placu budowy w pewnym momencie zszedł generalny wykonawca, prace kończył ktoś inny.

Drewniany dworek z gankiem

"Laur Konserwatorski 2016" dostał także Krasnystaw "za kompleksowy remont i konserwację" drewnianego dworu nazywanego „starościńskim”.

Zabytek pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Historia nie oszczędzała dawnego zespołu dworsko-parkowego. Na początku I wojny światowej spłonęły zabudowania gospodarcze, ocalał za to dwór i spichlerz. Po II wojnie światowej dwór dostał lokatorów, obok został postawiony barak z mieszkaniami komunalnymi, powstały magazyny i garaże. Po latach 90. zabytek sukcesywnie popadał w ruinę.

Ta historia ma szczęśliwe zakończenie, bo udało się zdobyć unijną dotację. Po remoncie przeprowadzonym w latach 2012 -2015 zabytek jest nie do poznania. "Zlokalizowany na wysokiej skarpie nadwieprzańskiej, z kolumnowym gankiem w elewacji frontowej, gazonem i tarasem wychodzącym na część ogrodową, po wielu latach opuszczenia stał się jednym z najbardziej malowniczych akcentów w przestrzeni miejskiej, a jego otoczenie atrakcyjnym miejscem rekreacyjnym służącym mieszkańcom Krasnegostawu" - dowiadujemy się z uzasadnienia "Laura Konserwatorskiego 2016".

Cenne sztukaterie wyglądają, jak nowe

Wojewódzki konserwator zabytków, Dariusz Kopciowski nagrodził Laurem Konserwatorskim także remont kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czemiernikach. Dzięki inicjatywie podjętej przez parafię obecnie fantastycznie wyglądają m.in. sztukaterie na sklepieniu. Zostały zdjęte z niego wtórne warstwy farby i uzupełnione ubytki. "Sztukaterie przez wieki ulegały procesom niszczenia i degradacji, na którą największy wpływ miał pożar w 1813 roku, późniejsze naprawy o charakterze murarskim i niefachowe interwencje" - przypomina Wojewódzki Urząd Ochron Zabytków w Lublinie.

Barok doceniony

"Laur Konserwatorski 2016" dostali także gospodarze kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim. To docenienie prac remontowych, które prowadzone były w latach 2009-2015 i dotyczyło barokowego wyposażenia świątyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski