Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laury Konserwatorskie 2017 rozdane (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Willa Pruszkowskiego w Kazimierzu Dolnym
Willa Pruszkowskiego w Kazimierzu Dolnym Materiały WUOZ w Lublinie
Laury Konserwatorskie dostają gospodarze zabytków z województwa lubelskiego. Za to, w jaki sposób je wyremontowali, doprowadzając do świetności sprzed lat. - Nagrodziliśmy wzorcowe realizacje - podkreślił Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie. Gala, na której wręczano wyróżnienia, odbyła się w piątek w gmachu Teatru Starego na Starym Mieście.

Sąd Okręgowy w Lublinie

Laur Konserwatorski 2017 zdobyli gospodarze Sądu Okręgowego przy Krakowskim Przedmieściu 43 w Lublinie, czyli gmach dawnego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. - Doceniliśmy szeroki zakres prac konserwatorskich, szczególnie we wnętrzach. M.in. chodzi o sztukaterie z XIX wieku i reprezentacyjny hol z klatką schodową - powiedział w piątek Kurierowi Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

Siedziba dawnego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego powstała w latach 1873-1876. Budynek zaprojektował znany warszawski architekt Julian Ankiewicz.

Specjaliści w trakcie prac zwracali uwagę na zachowanie historycznych detali we wnętrzu. Przykłady? "W związku z odkryciem fragmentów oryginalnych tapet pod listwą przy stropie nawiązano kolorystyką ścian do ich pierwotnego, ciemnozielonego koloru. Do charakteru pierwotnego wystroju dobrane zostały boazerie (z osłonami klimakonwektorów pod oknami), taflowy parkiet, oświetlenie, a także wyposażenie techniczne (elementy wentylacji, zabezpieczenia)" - to fragment uzasadnienia decyzji, przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.

Zachowane zostały też drewniane stropy nad dużą salą konferencyjną, posadzki klatki schodowej i hallu, wraz z dekoracją żeliwnych kolumn. Remont obejmował również elewację.

Wykonawcą remontu gmachu Sądu Okręgowego w Lublinie był Budimex. Zespołem prowadzącym prace konserwatorskie przy zabytkowym wystroju wnętrz kierowała konserwator zabytków Małgorzata Podgórska- Makal. Pracami konserwatorskimi przy rzeźbie wieńczącej elewację kierowała konserwator zabytków Monika Konkolewska, a nadzór nad pracami konserwatorskimi prowadziła Magdalena Gawłowska.

Willa Pruszkowskiego w Kazimierzu Dolnym

Renowacja willi Tadeusza Pruszkowskiego przy ul. Zamkowej 8 trwała pięć lat. Wojewódzki konserwator zabytków docenił jej efekty, przyznając właścicielowi zabytków Laur Konserwatorski 2017. Pod koniec lat 30. XX wieku, kiedy willa powstawała, nie wszystkim to się podobało. Krytykowano to, że gmach tworzy niepotrzebną konkurencję dla zamku i baszty. Bywało, że willa była wymazywana ze zdjęć Kazimierza Dolnego.

- Ja nie wyobrażam sobie Kazimierza bez tego zabytku. To jest dom, w którym chciałbym zamieszkać już na stałe - mówi złotnik Marcin Zaremski, właściciel willi Pruszkowskiego.

Historia tego zabytku jest nierozerwalnie związana z legendą Kazimierza Dolnego, jako miasteczka, jakie upodobali sobie w dwudziestoleciu międzywojennym malarze. "Dom był zaprojektowany jako miejsce powstawania płócien o dużych rozmiarach. To tu artyści z Bractwa św. Łukasza założonego przez Tadeusza Pruszkowskiego i uczestników pierwszego pleneru w Kazimierzu Dolnym namalowali cykl obrazów na wystawę światową w Nowym Jorku" - czytamy w informacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Zespół dworsko-parkowy w Dąbiu

Zespół dworsko-parkowy w Dąbiu (gmina Żółkiewka) położony jest nad rzeką Giełczwią. Dwór w stylu klasycystycznym został zbudowany w 1848 roku. W okresie międzywojennym majątek Dąbie obejmował powierzchnię ok.600 morgów.

"Mimo niekorzystnych i częściowo nieodwracalnych zmian zaistniałych po drugiej wojnie światowej przetrwał dawny układ przestrzenny i kompozycyjny założenia parkowego wydzielonego szpalerami grabowymi, alejami wiekowych drzew, z gazonem od strony frontowej i pojedynczymi starymi drzewami świadczącymi o dawnej tradycji ośrodka dworskiego" - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.

Dwór przez lata był opuszczony, świetność przywrócił mu obecny właściciel, Juliusz Barański. Prowadząc prace renowacyjne opierał się m.in. na archiwalnych zdjęciach dworu i jego otoczenia. Na tej podstawie została m.in. odtworzona stolarka okienna i drzwiowa, taras ogrodowy, czy "wnęki i ozdobne piece a także taras ogrodowy z kamienną balustradą i okazałe schody prowadzące z górnej kondygnacji do ogrodu".

"Warte docenienia jest zaangażowanie inwestora, który po wykonaniu schodów tarasowych od strony ogrodu zgodnie z projektem, rozebrał je i wykonał nowe, gdy odnalezione zostało nieznane wcześniej zdjęcie fotograficzne przedstawiające ich historyczny wygląd" - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody Laur Konserwatorski 2017.

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Kobylanach

Laur Konserwatorski powędrował także do gospodarzy cerkwi Opieki Matki Bożej w Kobylanach. Reprezentuje ona styl neoruski, została wzniesiona w 1888 roku.

Remont prowadziła diecezjalna „Fundacja Dialog Narodów” w ramach projektu „Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe – konserwacja, renowacja, digitalizacja zabytkowych cerkwi". Wyróżnienie za wzorowy remont dostała Parafia Prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Kobylanach "za kompleksowe prace konserwatorskie". Został wykonany m.in. remont elewacji, dachu i rekonstrukcja dekoracji malarskiej wnętrza. Wojewódzki konserwator zabytków szczególnie docenił rekonstrukcję wieży oraz kopuły nad nawą główną.

Laury Konserwatorskie dla zabytków województwa lubelskiego zostały przyznane już po raz osiemnasty. Konkurs organizuje wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski