Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze kontra NFZ. W woj. lubelskim chorych mają przyjmować też wojskowe ambulatoria

Dorota Krupińska
Konferencja prasowa Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców
Konferencja prasowa Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców Anna Kurkiewicz
Część gabinetów lekarzy rodzinnych jest zamkniętych. NFZ zaprasza pacjentów do innych przychodni. Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego umów nie zamierzają podpisać. Czekają na ruch ze strony ministerstwa.

- Na 431 przychodni w regionie umowę z NFZ podpisało 222 placówki - powiedział podczas piątkowej konferencji Andrzej Kowalik, dyrektor lubelskiego NFZ. Według danych urzędników 56 procent populacji w województwie jest objęta opieką zdrowotną, dokładnie ponad 1 mln, 159 tys osób. Są powiaty, gdzie wszystkie placówki medyczne działają np. łukowski czy rycki i takie jak np. powiat biłgorajski, gdzie tylko 8 procent ludności ma zapewnioną opiekę lekarską.

W Lublinie otwartych jest 49 przychodni
– Ci pacjenci, których przychodnie są zamknięte powinni zgłaszać się do innej placówki medycznej. Poza tym każdy pacjent ma prawo zmienić bezpłatnie trzykrotnie lekarza – przypomina Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ.

LISTA PRZYCHODNI, KTÓRE MAJĄ UMOWY Z NFZ (WOJ. LUBELSKIE)
Kliknij, by zobaczyć aktualny wykaz przychodni POZ, które posiadają umowy z NFZ

Fundusz by zapewnić wszystkim chorym pomoc podpisał umowę z trzema lubelskimi szpitalnymi oddziałami ratunkowymi, 6 izbami przyjęć i dwoma punktami nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. – Chcemy by od najbliższego poniedziałku pacjentów przyjmowały dodatkowe ambulatoria działające w jednostkach wojskowych np. w Lublinie czy Dęblinie oraz wprowadzić tzw. karetkę wyjazdowa POZ – mówił Andrzej Kowalik, dyrektor lubelskiego NFZ.

Dyrektor NFZ zaznaczył, że urzędnicy wielokrotnie dzwonili do wszystkich placówek POZ i namawiali lekarzy, by zmienili zdanie, podpisali umowę i przyjmowali pacjentów. - Zaproponowaliśmy aby przychodnie mimo braku umowy przyjmowały pacjentów, w tzw. fazie przejściowej. Tłumaczyliśmy im bezsens całej sytuacji - zaznacza dyrektor. W delegaturach NFZ w sylwestra i Nowy Rok dyżurowali pracownicy. Cztery placówki, które nie podpisały umów zdecydowały się i 2 stycznia przyjmują pacjentów.

Gdzie szukać informacji?
Na stronie lubelskiej siedziby NFZ aktualizowana jest na bieżąco lista przychodni POZ, które podpisały umowę i przyjmują pacjentów, a także dane innych placówek, do których mogą zgłaszać się chorzy. Działa również bezpłatna infolinia (800 804 003). – Od 1 stycznia , od godziny 16 do godzin rannych następnego dnia odebraliśmy 60 telefonów, także jest zainteresowanie, ludzie dzwonią – wyjaśniła rzeczniczka.

O co walczą lekarze?
Tymczasem lekarze zrzeszeni w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych i Pracodawców, które należy do Porozumienia Zielonogórskiego umów nie zamierzają podpisać, bo jak tłumaczą w takiej formie nie są one dla nich korzystne. -Te umowy są na wiele lat, a mają taką formę prawną, że w każdej chwili jej trwania ministerstwo i NFZ może ją zmienić, a my nie mamy na to wpływu-tłumaczy Małgorzata Stokowska-Wojda, z Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.

Medycy uważają, że pakiet onkologiczny przyniesie więcej szkody pacjentowi niż pożytku. Nie przygotowani na jego wdrożenie są również lekarze specjaliści. -Ministerstwo zakłada szybką, 9-tygodniową ścieżkę diagnozy dla onkologicznych pacjentów. Jak to jest możliwe gdy na wynik tomografu czeka się teraz 2 miesiące, a na wynik biopsji kilka tygodni -pyta się Stokowska-Wojda. Medycy domagają się oddzielnej puli pieniędzy na badania dodatkowe, 2 zł na chorego, wyższej stawki tzw. bazowej, 9,50 zł oraz zachowania potrójnej stawki dla osób chorych na cukrzycę i choroby układu krążenia.

Lekarze chcą rozmawiać, ale...
Medycy są też skłonni rozmawiać z ministerstwem i NFZ, czekają na ich ruch.– Jesteśmy gotowi na rozmowy w każdej chwili, ale z tamtej strony nie ma dobrej woli – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Marek Sobolewski, wiceprezes Związku Lekarzy Rodzinnych–Pracodawców. – Minister zwołuje konferencje i tylko apeluje byśmy otworzyli przychodnie i na tym się kończy. A czekamy na merytoryczne rozmowy – zaznacza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski