Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze z Ukrainy będą szkolić się w Lublinie i Łęcznej. "Staramy się pokazać to, co mamy najlepsze"

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Grupa 40 medyków zza wschodniej granicy skorzysta ze specjalistycznych szkoleń, które odbędą się w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego i łęczyńskiej oparzeniówce. - Staramy się pokazać to, co mamy najlepsze - mówi dr Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej. Placówka współuczestniczy w przedsięwzięciu.

Kursy to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i szpitala specjalistycznego w Łęcznej. W ich trakcie lekarze z Ukrainy (głównie chirurdzy i anestezjolodzy) zapoznają się z tematyką leczenia oparzeń oraz medycyną rekonstrukcyjną. Szkolenia podzielono na trzy etapy: część teoretyczną (w postaci wykładów), praktyczną (udział lekarzy w zabiegach i badaniach przy łóżkach pacjentów) oraz zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej. Potrwają one 10 tygodni, a do Lublina przyjedzie 5 grup medyków.

Swoją wiedzą z ukraińskimi kolegami podzielą się specjaliści ze Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej.

- Lekarze z Ukrainy posiadają olbrzymią wiedzę, ale w warunkach wojennych trudno o optymalne leczenie - mówił prof. Jerzy Strużyna, Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii plastycznej.

Zdaniem K. Bojarskiego, dyrektora SPZOZ w Łęcznej, którego częścią jest Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, inicjatywa jest doskonałą okazją do wsparcia strony ukraińskiej nie tylko w zakresie wiedzy i doświadczenia w leczeniu takich schorzeń, ale także w zakresie rozwiązań w organizacji ochrony zdrowia.

Wybór lubelskiego Centrum Symulacji Medycznej jako miejsca szkoleń nie był przypadkowy. To najnowocześniejsza placówka tego typu w tym zakątku Europy.

- Od momentu wybuchu konfliktu na Ukrainie CSM służy jako platforma pomocy nie tylko w aspekcie humanitarnym, ale też edukacyjnym - powiedział prof. Kamil Torres, prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego.

I dodał, że ukraiński minister zdrowia, Wiktor Laszko po lipcowej wizycie w Lublinie rekomendował ośrodek jako miejsce szkoleń dla lekarzy i edukatorów medycznych.

Na kursy do Lublina przybyli już pierwsi medycy z Ukrainy m.in. lek. Romana Merza ze Lwowa i dr hab. Roman Czornopyszczuk z Winnicy. Wskazali oni na wysoki poziom wiedzy i zaangażowania polskich kolegów. W ich opinii zdobyta na kursach wiedza pomoże wnieść ukraińską ochronę zdrowia na wyższy poziom.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski