Lekkoatleci klubów z Lubelszczyzny wywalczyli we Włocławku 14 medali mistrzostw Polski seniorów

Karolina Kołeczek (AZS UMCS) została po raz siódmy w karierze mistrzynią Polski w biegu na 100 m przez płotki materiały klubowe
W niedzielę zakończyły się we Włocławku mistrzostwa Polski seniorów w lekkiej atletyce. W trzecim, ostatnim dniu zmagań reprezentanci województwa lubelskiego wywalczyli siedem medali, w tym trzy złote. Na najwyższym stopniu podium stanęły lekkoatletki AZS UMCS Lublin: Karolina Kołeczek (100 m przez płotki), Paulina Guba (pchnięcie kulą) i Daria Zabawska (rzut dyskiem).

Karolina Kołeczek w biegu finałowym, przy przeciwnym wietrze -0,7 m/s uzyskała rezultat 13,04. Płotkarka AZS UMCS przybiegła do mety przed Klaudią Wojtunik z AZS Łódź (13,27) i Zuzanną Hulisz z MKL Toruń (13,56). – To mój siódmy tytuł w karierze, więc jestem bardzo zadowolona. Bieg był w trudnych warunkach, więc jeszcze bardzie cieszę się, że kolejne złoto mistrzostw Polski seniorów należy do mnie - mówiła po biegu Karolina Kołeczek. – Był to mój ostatni start w tym sezonie. Mam bowiem drobny uraz ze stopą i po występie w MP czeka mnie rehabilitacja. Mam nadzieję, że uda mi się to wyleczyć przez najbliższe dwa miesiące, żebym mogła normalnie rozpocząć przygotowania do sezonu halowego i oczywiście do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio. Chciałam jeszcze bardzo wystartować na memoriale Kamili Skolimowskiej, który odbędzie się 6 września. Nie chcę jednak ryzykować i wolę rozpocząć już teraz rehabilitację – dodała.

Kolejne złoto do swojej kolekcji dorzuciła Paulina Guba, która nie miała sobie równych w konkursie pchnięcia kulą. Miotaczka akademickiego klubu w swojej najlepszej próbie uzyskała wynik 18,09 m. Srebro przypadło Klaudii Kardasz z Podlasia Białystok (17,34 m), a brąz Mai Ślepowrońskiej z AZS-AWF Warszawa (16,80 m). – Lubię wygrywać mistrzostwa Polski, więc jestem w sumie zadowolona. Chciałam pchnąć ponad 18 metrów i udało się. Wcześniej miałam problemy, a to z lewym, a to z prawym kolanem, choć akurat muszę przyznać, że we Włocławku akurat nic mnie o dziwo nie bolało. Następny start planuję na memoriale Kamili Skolimowskiej w Chorzowie – podkreśla Paulina Guba, aktualna mistrzyni Europy seniorek.

Trzeci złoty medal w ostatnim dniu był dziełem Darii Zabawskiej, która wynikiem 55,28 okazała się najlepsza w konkursie rzutu dyskiem. Srebrny medal wywalczyła Karolina Urban z AZS-AWFiS Gdańsk (54,50 m), natomiast na najniższym stopniu podium stanęła w tej konkurencji Nina Staruch z AZS-AWF Warszawa (49,59 m).

Z medali cieszyły się także męskie i żeńskie sztafety AZS UMCS na dystansie 4x400 m. Panowie, biegnący w składzie: Mikołaj Kotyra, Cezary Mirosław, Karol Kania i Andrzej Jaros zdobyli srebro z czasem 3.11,48. Lublinianie przegrali złoto z ekipą RKS Łódź o zaledwie 0,08 sekundy. Trzecia była sztafeta OŚ AZS Poznań (3.12,90). Z kolei lublinianki stanęły na najniższym stopniu podium z rezultatem 3.38,31. Team AZS UMCS pobiegł w składzie: Alicja Wrona, Wiktoria Drozd, Natalia Pietruczuk i Małgorzata Hołub-Kowalik. Mistrzyniami kraju została drużyna AZS-AWF Wrocław (3.36,83), a srebro zdobyła sztafeta AZS-AWF Katowice (3.36,.85).

Świetny start we włocławskim czempionacie zaliczył Kamil Jastrzębski, który w przedostatniej konkurencji niedzielnej rywalizacji został wicemistrzem kraju na dystansie 5000 m. Kraśniczanin czasem 14.04,62, ustanowił swój nowy rekord życiowy, przegrywając tylko z Szymonem Kulką z WKS Grunwald Poznań (14.03,02). Trzeci był Patryk Kozłowski z RLTL ZTE Radom (14.06,01).

Bardzo dobrze w konkursie skoku w dal zaprezentował się Piotr Tarkowski, który wróci z Włocławka z brązowym medalem. Podopieczny trenera Tadeusza Makaruka w szóstej kolejce skoczył 7,68 m i przez chwilę zajmował drugą lokatę. W swojej ostatniej, szóstej próbie przeskoczył go jednak Andrzej Kuch z UMLKS Start Wieruszów (7,75 m) i to jemu przypadł tytuł wicemistrzowski. Złoto zdobył zaś Mateusz Jopek z AZS AWF Wrocław (7,82 m).

Reprezentanci województwa lubelskiego zdobyli łącznie w mistrzostwach 14 medali. Trzecie miejsce w rankingu medalowym zajął AZS UMCS Lublin - 10 krążków (4 złote, 4 srebrne, 2 brązowe). Dwa brązowe krążki przypadły ekipie AZS-AWF Biała Podlaska, natomiast po jednym srebrnym Agrosowi Zamość i SKB Kraśnik. AZS UMCS okazał się ponadto najlepszy w klasyfikacji punktowej, zdobywając 660 pkt. Lublinianie wyprzedzili AZS-AWF Katowice (624 pkt.) oraz AZS-AWF Warszawa (584 pkt.).