Lekkoatleci Spartana Lublin wrócą z 24. Letnich Igrzysk Niesłyszących z ośmioma medalami. Zobacz zdjęcia

Poland Deaflympics 2021
W brazylijskim mieście Caxias do Sul zakończyły się 24. Letnie Igrzyska Niesłyszących. Znakomicie w imprezie zaprezentowali się lekkoatleci Spartana Lublin, zdobywając ogółem osiem medali. Trzy krążki ma na swoim koncie Oskar Gołębiowski, który został wicemistrzem olimpijskim na dystansie 400 m przez płotki, brązowym medalistą na 400 m oraz zdobył złoto razem z kolegami z reprezentacji Polski w sztafecie 4x400 m.

- W dniach 1-15 maja brazylijskie miasto Caxias do Sul było gospodarzem 24. Letnich Igrzysk Olimpijskich Głuchych. Przez dziewięć dni ponad 380 lekkoatletów i lekkoatletek z 56 państw walczyło o medale w 23 konkurencjach - mówi Rafał Śliwka, członek sztabu szkoleniowego lekkoatletycznej reprezentacji Polski.

Oskar Gołębiowski świetnie spisał się w finale biegu na 400 m przez płotki, pokonując linię mety w czasie nowego rekordu Polski niesłyszących - 52,55. Lublinianin przegrał jedynie z Ekwadorczykiem Emersonem Chalą (52.35).

Wcześniej Gołębiowski został brązowym medalistą igrzysk na dystansie 400 m. Z tytułu mistrzowskiego w tej konkurencji cieszył się Kolumbijczyk Diego Alvarez, natomiast srebrny krążek zdobył reprezentant Dominikany Christopher Melenciano Reyes.

Na zakończenie zmagań Gołębiowski razem z kolegami z reprezentacji Polski stanął na najwyższym stopniu podium w sztafecie 4x400 m. Oprócz niego w składzie zwycięskiego teamu pobiegli jego dwaj koledzy klubowi - Grzegorz Kotowski i Michał Kulpa oraz Mateusz Borowski. Biało-czerwoni czasem 3.17,48 poprawili nowy rekord kraju niesłyszących. Kulpa dorzucił jeszcze brąz w biegu na 800 m.

Tytuł wicemistrzowskie przypadły ponadto Tomaszowi Rozumczykowi, który był drugi w rzucie oszczepem, Karolowi Dąbrowskiemu - skok wzwyż oraz Tomaszowi Gawrońskiemu w maratonie. Rozumczyk uzyskał bardzo dobry wynik 57,74 m, Dąbrowski pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1,89 m, natomiast Gawroński pobiegł w czasie 2:34:36.

Na najniższym stopniu podium w konkursie pchnięcia kulą stanął z kolei Oskar Kokoszewski. Przed miotaczem Spartana uplasowali się tylko dwa reprezentanci Litwy - Vytenis Ivaskievicius oraz Mindaugas Jurksa.

- Niektórzy polscy lekkoatleci niesłyszący pobili swoje rekordy życiowe oraz ustanowili rekordy Polski niesłyszących, jak między innymi zawodnik Spartana Lublin Oskar Gołębiowski, w biegu na 400 i 400 m przez płotki oraz męska sztafeta na dystansie 4x400 m - podkreśla Rafał Śliwka.

- Za te wszystkie lata pracy dziękuję Polskiemu Związku Sportu Niesłyszących, a przede wszystkim zarządowi PZSN, prezesowi Wojciechowi Stempurskiemu, członkowi zarządu Jarosławowi Jańcowi oraz szefowi misji Tomaszowi Włodarczykowi i wiceszefowi Arturowi Delendowskiemu za okazaną pomoc, a także okazane wsparcie - dodaje.

Polskie piłkarki nożne ze srebrnym krążkiem
Świetnie w igrzyskach spisały się polskie piłkarki nożne, które wywalczyły srebrny medal. Biało-czerwone, w składzie z dwoma zawodniczkami Spartana Lublin - Wiktorią Aumiiller oraz Julią Kopińską przegrały w finale po rzutach karnych z Amerykankami. W regulaminowym czasie był remis 2:2.

W klasyfikacji medalowej igrzysk Polska zajęła bardzo wysokie szóste miejsce, zdobywając ogółem aż 42 medale. To najlepszy występ w historii Polskiego Związku Sportu Niesłyszących od 1924 roku.