Lekkoatleci z województwa lubelskiego zdobyli dwanaście medali podczas młodzieżowych mistrzostw Polski w Białej Podlaskiej

Szymon Żywko (AZS UMCS Lublin) został na bialskim stadionie młodzieżowym mistrzem Polski na dystansach 800 i 1500 m Mateusz Włostowski
Lekkoatleci z województwa lubelskiego zdobyli osiem medali podczas drugiego dnia 37. PZLA Mistrzostwa Polski U-23, które w sobotę zakończyły się w Białej Podlaskiej. W sumie przedstawiciele królowej sportu z Lubelszczyzny wywalczyli w bialskim czempionacie 12 krążków (7 złotych, 1 srebrny i 4 brązowe).

Swój drugi złoty krążek zdobył w mistrzostwach Szymon Żywko z AZS UMCS Lublin. Wychowanek Victorii Stalowa Wola po sobotnim triumfie na dystansie 1500 m, tym razem nie miał sobie równych w biegu na 800 m. Podopieczny trenera Mirosława Barszcza pokonał linię mety w czasie nowego rekordu życiowego 1.51,16, wyprzedzając Daniela Gadomskiego z AZS-AWF Warszawa (1.51,54) oraz Patryka Tanasia z AZS-AWFiS Gdańsk (1.51,99). Na piątym miejscu zakończył zmagania kolejny przedstawiciel AZS UMCS - Kamil Oleszek (1.53,11), natomiast na dziesiątym jego kolega klubowy Michał Kitliński (1.54,07).

Na najwyższym stopniu podium w konkursie skoku w dal stanął Piotr Tarkowski z AZS-AWF Biała Podlaska. Podopieczny trenera Tadeusza Makaruka w swojej najlepszej, piątej próbie "pofrunął" na odległość 7,62 m. Bialczanin okazał się lepszy od Bartosza Gąbki z AZS-AWF Warszawa i swojego kolegi klubowego Damian Czarnockiego. Zarówno srebrny, jak i brązowy medalista uzyskali rezultat 7,19 m, jednak tytuł wicemistrzowski przypadł warszawianinowi, który oddał lepszy drugi skok w konkursie od zawodnika gospodarzy mistrzostw. Z kolei w konkursie skoku w dal kobiet z brązu cieszyła się Katarzyna Bargielska z AZS-AWF Biała Podlaska, która skoczyła 6,05 m. Bialczanka musiała uznać wyższość Sandry Sikorskiej z AZS-AWF Warszawa (6,17 m) i Natalii Benedyktyńskiej ze Stali LA Ostrów Wielkopolski (6,05 m).

Zawodnicy z województwa lubelskiego zdobyli także dwa medale w konkursie rzutu dyskiem. Mistrzem kraju został Oskar Stachnik (AZS UMCS), rzucając na odległość 57,23 m, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Jakub Lewoszewski z Agrosu Zamość (51,66 m). Dyskoboli z naszego regionu rozdzielił Patryk z Zygmunt ze Śląska Wrocław (51,93 m). Czwarta lokata przypadła zaś Szymonowi Mazurowi z AZS UMCS (47,43 m), który dzień wcześniej wywalczył złoto w konkursie pchnięcia kulą.

Młodzieżowym mistrzem kraju w rzucie młotem został natomiast reprezentant zamojskiego Agrosu Michał Mazur. Trenujący pod kierunkiem Mikołaja Rosy zawodnik zakończył rywalizację z rezultatem 63,16 m, rzucając najdalej w ostatniej, szóstej kolejce. Zamościanin okazał się lepszy od Gracjana Sabajtisa z AZS-AWF Gorzów Wielkopolski (58,81 m) oraz Kamila Swancara z OŚ AZS Poznań (57,82 m).

Bardzo dobrze zaprezentowały się sprinterki MKS Agros Chełm, zdobywając brązowy medal w sztafecie 4x100 m. Chełmianki pobiegły w składzie: Paulina Zielińska, Izabela Jastrząb, Sylwia Ciupek oraz Agata Wasiluk, uzyskując rezultat 47,02. Na ósmym miejscu została sklasyfikowana sztafeta AZS UMCS, w składzie: Agnieszka Karcz, Justyna Dziedzic, Natalia Pietruczuk i Małgorzata Podkańska, która pokonała linię mety w czasie (50,78). Mistrzyniami kraju zostały zawodniczki AZS-AWF Katowice (45,49), a wicemistrzyniami AZS-AWF Warszawa (45,74).

AZS UMCS zajął drugą lokatę w klasyfikacji medalowej mistrzostw. Lublinianie wywalczyli ogółem 6 krążków (5 złotych i 1 srebrny), ulegając tylko w tym rankingu RLTL ZTE Radom - 12 medali (5 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe). Trzecia lokata przypadła natomiast AZS-AWF Warszawa - 11 medali (3 złote, 5 srebrnych i 3 brązowe). Z kolei w zestawieniu punktowym lubelscy akademicy uplasowali się na czwartej pozycji (274 pkt.). Wygrał AZS-AWF Katowice (375 pkt.), przed AZS-AWF Warszawa (370 pkt.) i RLTL ZTE Radom (352 pkt.).