Lekkoatletyczne ME. Jakob Ingebrigtsen powalczy o złoto na 1500 m i 5000 m

Filip Stachowski/PAP
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen AP/EASTNEWS
Jakob Ingebrigtsen wystartuje w biegach na 1500 m i 5000 m w rozpoczynających się w poniedziałek lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium. Norweg chce powtórzyć wyczyn sprzed czterech lat z Berlina, gdzie zdobył złote medale na tych dystansach.

Podczas ME w 2018 roku niespełna 18-letni wówczas Ingebrigtsen triumfował na 1500 m przed Marcinem Lewandowskim, który w tym roku zakończył karierę. Polak stracił do Norwega jedynie 0,04 s. Trzecie miejsce w tamtym biegu zajął Brytyjczyk Jake Wightman, który w Monachium wystartuje na 800 m.

W lipcowych mistrzostwach świata w Eugene Wightman triumfował na 1500 m przed biegaczem z Sandnes. Brytyjczyk w finałowym biegu poprawił rekord życiowy i osiągnął najlepszy w tym roku wynik na świecie - 3:29,23, wyprzedzając Norwega o 0,24 s.

Ingebrigtsen jest faworytem biegu na 1500 m. Jego głównym konkurentem będzie Hiszpan Mario Garcia, który w tym sezonie poprawił rekord życiowy - 3.30,20 i zajął czwarte miejsce w Eugene. Groźni będą również Brytyjczycy: Jake Heyward, Matthew Stonier i Neil Gourley, którzy bili w tym roku rekordy życiowe.

Na 1500 m zaprezentuje się Michał Rozmys, który w finale MŚ osiągnął czas 3:34.58 i zajął 10. miejsce.

Norweg jest mistrzem świata w biegu na 5000 m. W Monachium jego głównym rywalem będzie Mohamed Katir, który zdobył brązowy medal na 1500 m podczas czempionatu w Oregonie. Tym razem Hiszpan wystartuje na dłuższym dystansie.

W zeszłym roku Ingebrigtsen podczas mityngu we Florencji ustanowił rekord Europy na 5000 m - 12.48,45. W tamtym biegu uczestniczył również Katir, który poprawił wówczas rekord życiowy - 12.50,79.

W tym sezonie najlepszym wynikiem Ingebrigtsena na 5000 m jest 13.02,05. Mistrz świata jest liderem europejskiej listy. Tuż za nim plasują się reprezentant Niemiec Mohamed Mohumed - 13.03,18 i Brytyjczyk Sam Atkin - 13.03,64. W walce o medal mogą się liczyć również Belg Isaac Kimeli i reprezentant Włoch Yemaneberhan Crippa.

W Monachium nie wystartują starsi bracia Ingebrigtsena - Henrik i Filip, którzy również zdobywali medale ME w biegach na średnich i długich dystansach.