Jacek Kmiecik
Lionel Messi i Luka Modrić spotkali się ze soba po raz pierwszy w marcu 2006 roku w towarzyskim meczu reprezentacji Argentyny i Chorwacji (2:3) PAP
Lionel Messi i Luka Modrić spotkali się po raz pierwszy 16 lat temu: Leo zdobył wówczas bramkę i zaliczył asystę w reprezentacji Argentyny, a Luka zadebiutował w reprezentacji Chorwacj. We wtorek, 13 grudnia, o godzinie 20 Messi i Modrić, jako kapitanowie swoich drużyn narodowych, zmierzą się w półfinale mistrzostw świata 2022 w Katarze.

Pierwszy raz Messi i Modrić zagrali przeciw sobie w marcu 2006 roku

Od ich pierwszego spotkania na boisku minęło 16 lat. W marcu 2006 roku Argentyńczycy i Chorwaci zagrali towarzysko w Bazylei – przygotowywali się do mundialu.

Lionel Messi i Luka Modrić – dwaj panowiei kapitanowie LM
Lionel Messi i Luka Modrić – dwaj panowiei kapitanowie LM PAP

Dla 18-letniego Messiego, przyszłej ikona argentyńskiej piłki nożnej, ten mecz był szóstym w reprezentacyjnej karierze. Ale dosyć znaczącym. W 3. minucie gola dla Chorwatów strzelił Ivan Klasnić, potem w trzy minuty Messi odwrócił losy spotkania: najpierw wyłożył piłkę do pustej bramki Carlosowi Tevezowi, a potem sam strzelił z pola karnego nie dając szans obrony Stipe Pletikosie. Był to już trzeci gol Leo dla „Albicelestes” – wcześniej zdobył bramki w meczach z Peru (2:0) i Katarem (3:0).

Dla 20-letniego Modricia, talentu z Dinama Zagrzeb, był to debiut w reprezentacji Chorwacji. Zlatko Kranjcar wystawił Lukę w formacji obronnej.

W drugiej połowie Chorwacja odrobiła straty i wygrała 3:2, a ścieżki Messiego i Modricia jeszcze kilka razy skrzyżowały się na boisku. Najbardziej godna uwagi była potyczka po faulu Luki w drugiej połowie: pomocnik zahaczył dryblującego Messiego, który po wytrąceniu z równowagi nie podał ręki Chorwatowi.

Luka Modrić i Leo Messi – fo faulu Chorwata Argentyńczyk nie podał mu ręki
Luka Modrić i Leo Messi – fo faulu Chorwata Argentyńczyk nie podał mu ręki screen LDX

Modrić został zmieniony przy stanie 2:2. Messi rozegrał cały mecz.

Modrić i Messi to rekordziści w swoich drużynach narodowych

Modrić pojechał też na mistrzostwa świata 2022 do Niemiec, ale tam wyszedł tylko dwa razy jako rezerwowy, a Chorwacja nie zdołała przebić się do fazy grupowej. Po zmianie selekcjonera zaczął regularnie występować w narodowej jedenastce – i od tego czasu rozegrał już 160 meczów w reprezentacji (nikt inny w Chorwacji nie osiągnął czegoś podobnego). Messi ma na swoim koncie w druzynie narodowej 10 meczów więcej (170) i ​​jest także liderem pod względem zdobytych bramek dla Argentyny (95).

Najpewniej mistrzostwa świata w Katarze to dla obu ostatnia szansa na zdobycie trofeum. W końcu podczas następnego mundialu Modrić będzie miał już 40 lat i definitywnie zakończy karierę w reprezentacji. Messi skończy 39 lat.