Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśna Podlaska. Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń, tym razem uśpiono 25 zwierząt

P J
Zgodnie z procedurami  świnie zostały zlikwidowane i przekazane do utylizacji, a na miejscu przeprowadzono dezynfekcję
Zgodnie z procedurami świnie zostały zlikwidowane i przekazane do utylizacji, a na miejscu przeprowadzono dezynfekcję archiwum/Kurier Lubelski
To już trzynaste ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń od początku występowania ASF w Polsce. W jednym z gospodarstw w Droblinie uśpiono w środę, 25 sztuk trzody chlewnej.

Nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń wykryto w Droblinie (gmina Leśna Podlaska) w środę, 17 sierpnia uśpiono tam 25 sztuk świń. Gospodarstwo to znajdowało się na obszarze ochronnym, w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń.

- Zgodnie z procedurami świnie zostały zlikwidowane i przekazane do utylizacji, a na miejscu przeprowadzono dezynfekcję. Wokół ogniska zostały utworzone okręgi zapowietrzone i zagrożone jeden w promieniu trzech, drugi w promieniu siedmiu kilometrów – mówi Radomir Bańko powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej. - Na wyjeździe z obszaru zapowietrzonego zostały nałożone maty, są posterunki strażaków, którzy przeprowadzają kontrolę pojazdów wyjeżdżające z tego obszaru.

To już kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń, jakie stwierdzono w powiecie bialskim. W ubiegły piątek w Starych Buczycach (gmina Janów Podlaski) uśpiono 36 sztuk trzody chlewnej. Źródło pochodzenia tej choroby ustala Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej, która we wtorek, 16 sierpnia wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Zdaniem specjalistów, na afrykański pomór świń nie ma lekarstwa. - Dla ludzi jest on nie groźny, ale jest bardzo agresywny w stosunku do świń i dzików. Powoduje duże straty ekonomiczne, ponieważ jest to choroba śmiertelna i nieuleczalna, nie mamy na to ani szczepionek, ani leków – wyjaśnia Bańko.

Przypomnijmy, że starosta bialski Mariusz Filipiuk zwołał w przeciągu tygodnia dwa spotkania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas których omawiano działania służące zwalczaniu pomoru.
Zdecydowano o wyznaczeniu czterech punktów kontrolnych. Ustawiono je w Gnojnie (gmina Konstantynów), Konstantynowie, Romanowie (gmina Janów Podlaski) i Rokitnie.

Strażacy sprawdzają i przeprowadzają dezynfekcję samochodów oraz informują policję o przemieszczaniu się podejrzanych pojazdów.

Powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej wydał rozporządzenie, które dotyczy m.in. zakazu transportu świń oraz organizowania targów i handlu na określonym obszarze.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialapodlaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto