Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lex deweloper trafił do sądu. Interbud walczy o budowę dwóch bloków przy ul. Relaksowej

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Radni mogli zablokować budowę bloków przy ul. Relaksowej, czy nie mogli tego zarobić - rozstrzyga o tym sąd administracyjny. To pierwsze w Lublinie postępowanie sądowe, dotyczące „lex deweloper”. Werdykt usłyszymy dopiero w najbliższy wtorek.

Sądowa batalia nie jest zaskoczeniem. Spółka Interbud Apartments zapowiedziała ją już po przegranym głosowaniu w Radzie Miasta. W maju radni powiedzieli „nie” budowie dwóch bloków przy ul. Relaksowej. Interbud chciał je postawić, korzystając ze specustawy zwanej „lex deweloper”. Umożliwia ona realizację inwestycji mieszkaniowych sprzecznych z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

We wtorek odbyła się rozprawa przed WSA w Lublinie. Werdykt jednak nie zapadł. – Zostanie ogłoszony 3 września – zapowiedział Jacek Czaja, sędzia WSA.

Przecieranie szlaków

Lex deweloper to nowe prawo. Ma maksymalnie skrócić deweloperom drogę do budowy bloków. Jako pierwszy w Lublinie postanowił z niego skorzystać Interbud. Chodziło o budowę bloków przy ul. Relaksowej. Firma jest w trudnej sytuacji finansowej. O zwrot pieniędzy dopina się 400 wierzycieli.

- Inwestycja pomogłaby przeprowadzić postępowanie sanacyjne – mówił we wtorek Tomasz Grodzki, prezes Interbud.

Interbud dysponuje przy Relaksowej działką o powierzchni ok. hektara. Chce tam postawić dwa bloki z łącznie 90 lokalami mieszkalnymi. Ma też powstać trzeci budynek, gdzie mieściłoby się przedszkole.

Deweloper obiecywał ponadto sfinansowania budowy łącznika drogowego przy ul. Relaksowej. Wąwóz miałaby być „dostępny dla wszystkich mieszkańców”. We wniosku jest mowa, że powstanie tam m.in. plac zabaw, wybieg dla psów.

Radni miejscy powiedzieli „nie”. Argumentowali – i ta zarówno przedstawiciele koalicji rządzącej, jak i opozycja – że „najważniejszy jest dla nich głos mieszkańców, a ci nie chcą kolejnych bloków”.

- Zagrały emocje. Dyskusja radych miała charakter pozamerytoryczny – przekonywał przed sądem Grodzki. A jego pełnomocniczka dodawała, że „problemem naszej uchwały było to, że byliśmy pierwszymi, którzy zdecydowaliśmy się skorzystać z lex deweloper”.

Prawnicy ratusza argumentowali, że złożenie przez dewelopera poprawnego wniosku nie wymusza na radnych automatycznego jego poparcia. - Przepisy specustawy nie mogą stanowić dla inwestora podstawy do roszczenia podjęcia pozytywnej dla niego uchwały – podkreślała Elżbieta Paciorkowska, radca prawny UM Lublin.

Sąd wysłuchał argumentów stron. Ogłoszenie werdyktu jednak odłożył w czasie.

Interbud nie jest jedyny

Wnioski o budowę bloków w trybie „lex deweloper” złożyło – wraz z Interbudem – cztery spółki. Radni w czerwcu powiedzieli „nie” firmie RWS Inwestycje. Chodziło o budowę dwóch bloków przy ul. Jutrzenki.

Na decyzje radnych czekają jeszcze dwaj deweloperzy. Spółka Nowa Poligonowa z Warszawy chce wybudować dwa bloki przy ul. Północnej. Może tam powstać od 113 do 122 mieszkań.

Lubelska spółka Movimento chce natomiast postawić dziewięć bloków mieszkalnych na działkach przy ul. Sławinkowskiej. Budynki mają być dwupiętrowe. Plany przewidują powstanie 91 mieszkań.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski