Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealiści z Lublina walczą o miejsce w Sejmie. Ma im w tym pomóc żołnierz wyklęty

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Chodzą do liceum i marzą o udziale w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Antoni Oniszczuk i Adrian Stachyra, aby zasiąść w poselskich fotelach, zajęli się zgłębianiem losów Mariana „Orlika” Bernaciaka.

Są pierwszoklasistami Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Konkursem na miejsce w Sejmie Dzieci i Młodzieży zainteresowali się, bo chcą działać dla innych.

– To prawda, że politycy nie kojarzą się dziś z działaniem, chociaż oczywiście nie wszyscy tacy są. Uważam jednak, że jako młode osoby powinniśmy zmieniać ten obraz. Do Sejmu ciągnie nas też zainteresowanie tym, co się dzieje. Chcemy opowiedzieć o bohaterach, o których nie zawsze się pamięta, a mają duży wkład w naszą historię – zapewnia Antoni.

Tematem tegorocznej edycji konkursu są ideały żołnierzy Armii Krajowej. Adrian i Antoni postanowili przybliżyć światu postać mjra Mariana „Orlika” Bernaciaka. Dlaczego właśnie on?

– Wybraliśmy go, bo bardzo zasłużył się dla naszego województwa i lokalnych społeczności. Ze swoim oddziałem samodzielnie wyzwolił Ryki, pomógł też uchronić ludność cywilną Dęblina przed wywózkami. To jeden z większych bohaterów naszego województwa z czasów wojny – twierdzi Antoni, dla którego najważniejszą cechą bohatera była determinacja.

W celu przybliżenia sylwetki bohatera jak największej liczbie osób chłopcy stworzyli stronę internetową z najważniejszymi informacjami o „Orliku”:

marianbernaciak.com

. Nie jest to jednak jedyne zadanie, które miało pomóc rozgłosić zasługi Majora. Licealiści rozwieszali w mieście kody QR z ciekawostkami o Majorze, zorganizowali konkurs wiedzy i napisali biogram, który można przeczytać także w szkolnej bibliotece. Szykują się do wystąpienia o bohaterze przed siódmo- i ósmoklasistami szkoły i do wystawy poświęconej Bernaciakowi. Na realizację projektu mieli miesiąc.

– Na początku szukaliśmy informacji w bibliotekach i archiwach. Wybraliśmy się też do IPN-u, ale okazało się, że to nie jest prosta sprawa, bo trzeba było składać podanie, a jako niepełnoletni nie mogliśmy tego zrobić. Pomogła nam też pani z Wojskowego Instytutu Wydawniczego, dzięki której udało nam się skontaktować z bratankiem Bernaciaka. Dostaliśmy też od niej wiele gazet ze wzmiankami o Majorze – opowiada Antoni.

Licealiści w celu rozpropagowania projektu pisali też do lokalnych parlamentarzystów: posłów i posłanek z okręgu lubelskiego i chełmskiego, senatorów, europosłów i polityków związanych z Lubelszczyzną. Na ich prośbę odpowiedziały cztery osoby: Sławomir Skwarek (PiS), Krzysztof Hetman (PSL), Tomasz Zieliński (PiS) i Joanna Mucha (Polska2050).

Konkurs trwa do 1 kwietnia. Posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędzie się tradycyjnie w Dzień Dziecka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski