Liceum Śródziemnomorskie im. św. Dominika Guzmana w Lublinie to szkoła z 15 letnią tradycją

Materiał informacyjny Liceum Śródziemnomorskie
W jednym z najbardziej urokliwych zakątków Starego Miasta, w odrestaurowanej kamienicy przy ul. Kowalskiej 4 mieści się Śródziemnomorskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Dominika Guzmana. Szkoła została założona 15 lat temu przez pracowników naukowych KUL, których głównym celem było stworzenie takiej szkoły, której program będzie oparty na fundamentach cywilizacji śródziemnomorskiej, czyli racjonalnym poznaniu naukowym, szacunku dla kultury i tradycji oraz wierności etyce chrześcijańskiej.

To, co wyróżnia tę szkołę to przede wszystkim dobra atmosfera, lokalizacja i zamiłowanie do kultury i języków krajów hiszpańskojęzycznych. Dzięki licznym kontaktom międzynarodowym, m.in. z hiszpańskimi uczelniami, uczniowie uczestniczą w ciekawych zajęciach z wybitnymi gośćmi z Hiszpanii, Chile czy Meksyku, w wymianach, a także w wyjazdach językowych np. do Salamanki czy na Maltę.

W tym roku Liceum Śródziemnomorskie planuje utworzenie czterech klas profilowych, w których obowiązkowe będą języki: hiszpański i angielski.

Pierwszą z nich jest klasa humanistyczna pod patronatem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, we współpracy z Wydziałem Nauk Humanistycznych. Profil charakteryzuje się zwiększoną liczbą godzin języka polskiego, historii, j. angielskiego i hiszpańskiego. Uczniowie tej klasy będą mieli możliwość uczestniczenia w wielu dodatkowych zajęciach kreatywnych, warsztatach dziennikarskich, spotkaniach z ciekawymi gośćmi w szkole czy polonistycznych wyjazdach edukacyjnych m.in. do teatrów czy muzeów. Oprócz rozwijania zdolności językowych i dziennikarskich w redagowaniu szkolnej gazetki „Naszym zdaniem”, humaniści będą mogli sprawdzić swoje umiejętności aktorskie w szkolnym Teatrze Bardzo Amatorskim. Dodatkowo, od III klasy będą odbywały się zajęcia fakultatywne: historia z elementami bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, język polski z elementami wiedzy o teatrze czy warsztaty teatralne.

Z kolei profil lingwistyczny to świetna oferta dla tych, którzy lubią uczyć się języków, bo ich będzie tu naprawdę dużo. Oprócz rozszerzonego języka angielskiego i hiszpańskiego, uczniowie w ramach zajęć dodatkowych mogą wybrać język włoski i francuski, a od przyszłego roku planowane jest również utworzenie grup z języka niemieckiego i łacińskiego.

Uczniowie z profilu lingwistycznego poznają między innymi kulturę i cywilizację krajów hiszpańskojęzycznych i anglojęzycznych, a także słownictwo dyplomatyczne. W ramach przedmiotów fakultatywnych odbędą się zajęcia takie jak: świat języka hiszpańskiego (historia i współczesność), protokół dyplomatyczny czy prawo międzynarodowe (teoria i praktyka).

W planach jest także profil ogólny z rozszerzonym językiem polskim, matematyką i wybranym przedmiotem przyrodniczym i fakultatywnymi zajęciami z zakresu geografii z elementami turystyki w kraju i na świecie oraz profil biologiczno-chemiczny ze zwiększoną liczbą godzin z biologii czy chemii i zajęciami dodatkowymi z biologii z elementami nazewnictwa łacińskiego i języka angielskiego ze słownictwem medycznym.

Dodatkowo pierwsze i drugie klasy wszystkich profilów uczestniczą w bloku śródziemnomorskim, czyli zajęciach z zakresu cywilizacji i kultury starożytnej.

W Liceum Śródziemnomorskim oprócz wspomnianego już wcześniej Teatru Bardzo Amatorskiego, który 1 czerwca zaprezentował premierę sztuki „Pułapka na myszy” podczas tradycyjnej, corocznej szkolnej imprezy - Pikniku Śródziemnomorskiego, działa samorząd uczniowski, który angażuje się w różne akcje organizowane m.in. przez Młodzieżową Radę Miasta Lublin oraz inne organizacje społeczne. Członkowie samorządu spotykają się systematycznie na zebraniach, omawiają wspólne pomysły oraz aktualne problemy uczniów w szkole.

Dzięki przyjaznej atmosferze Śródziemia, pełnej życzliwości i współpracy, a także dobrej lokalizacji z urokliwą zabytkową scenerią, nauka w szkole staje się jeszcze bardziej inspirująca i ciekawa. W liceum znajdują się przestronne, dobrze wyposażone sale, pracownie multimedialne i komputerowe, a także winda, ułatwiająca przemieszczanie i dostosowana do osób niepełnosprawnych. Istnieje możliwość skorzystania z cateringu, oferującego ciepłe i smaczne posiłki, a dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa zainstalowano monitoring.

To, co wyróżnia szkołę to także duchowa opieka, którą sprawują oo. Dominikanie. To jedyna tego typu placówka oświatowa w Polsce nosząca imię Założyciela Zakonu Dominikanów św. Dominika Guzmana.

Wideo

Dodaj ogłoszenie