Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczenie wiernych w archidiecezji lubelskiej: Ponad 40 proc. wiernych chodzi na niedzielną mszę

EP
Ponad 40proc. wiernych chodzi na niedzielną mszę
Ponad 40proc. wiernych chodzi na niedzielną mszę Jacek Babicz/Archiwum
Kościoły pustoszeją? Nie do końca. W archidiecezji lubelskiej w ubiegłym roku na msze w niedzielę chodziło 40,3 proc. wiernych. To nieco więcej niż w 2011 r. (38,4 proc.) i prawie tyle samo ile wynosi średnia krajowa. Więcej osób przyjmowało też komunię św. (19,2 proc.)

- Rzeczywiście, moi parafianie chętniej przystępują do sakramentów. Nie tylko do komunii, ale też do sakramentu pokuty - potwierdza ks. Bogdan Zagórski, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja na lubelskim Czwartku. - Mam wrażenie, że coraz mniej jest osób, które mówią: wierzę, ale to i to mi nie odpowiada. Taka letniość przechodzi w dobrą, szczerą gorliwość albo w zupełne wyziębienie - tłumaczy obrazowo duchowny.

Praktyki religijne Polaków bada co roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) w Warszawie. Swój raport opiera na danych przesłanych przez parafie, które w wybraną niedzielę (zwykle w październiku) liczą ile osób przyszło na mszę (dominicantes) i ilu wiernych przyjęło komunię (communicantes).

Archidiecezja lubelska znajduje się w połowie diecezjalnego rankingu religijności. Od lat prym wiedzie w nim diecezja tarnowska. Kolejne miejsca zajmują diecezje: przemyska, rzeszowska, pelplińska, opolska i siedlecka. Najniższe wskaźniki dominicantes i communicantes odnotowuje się natomiast w diecezjach: szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, łódzkiej i sosnowieckiej.

Obecnie w Polsce do kościoła chodzi 40 proc. wiernych. 16,2 proc. przystępuje do komunii. Co ciekawe, jeszcze 20 lat temu ponad połowa wierzących brała udział w niedzielnej mszy św., ale tylko 10 proc. przyjmowało komunię.

W ubiegłym roku przy okazji prezentowania statystyk dotyczących religijności ISKK przedstawił też po raz pierwszy w historii liczbę aktów apostazji dokonanych w wybranym roku. Przedmiotem zainteresowania kościelnych statystyków był 2010 r. Wtedy na formalne wystąpienie z Kościoła w archidiecezji lubelskiej zdecydowało się 16 osób. W tym roku kolejnych danych na temat apostazji nie było. - Uznaliśmy, że to tak marginalne zjawisko, że nie jest istotne z punktu widzenia statystyki - tłumaczy ks. Wojciech Sadło z ISKK.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski