Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczy się to co nas otacza. Rozmowa z Tomaszem Hryniewiczem

Materiał informacyjny
źródło Azoty Puławy
Grupa Azoty Puławy S.A. od lat prowadzi kompleksowe programy w obszarze ochrony środowiska połączone z działaniami na rzecz lokalnej społeczności. Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy, wyjaśnia szeroko pojęty szacunek przyświecający tej działalności oraz przedstawia konkretne efekty współpracy Grupy Azoty Puławy z mieszkańcami, pracownikami i samorządem lokalnym.

Koniec roku to doskonały czas na podsumowania. Grupa Azoty Puławy obok podsumowań oraz bieżącej produkcji, prowadzi działalność społeczną, wspierając potrzebujących.

Podstawą sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa są wielokierunkowe i uzupełniające się działania. Wszystkie są istotne, dlatego pamiętamy również o naszej społeczności lokalnej. To sprawia, że skupiamy się na ważnych dla nas wszystkich, szczególnie w świątecznym okresie, wydarzeniach. Chociażby na akcji „Azotowy Dar Mikołajkowej Radości”, w której biorą udział pracownicy Grupy Azoty Puławy. Dzięki ich zaangażowaniu święta Bożego Narodzenia dla wielodzietnych rodzin z Puław staną się
wyjątkowe.

Na czym opiera się to przedsięwzięcie?

Na otwartych na dobro sercach naszych pracowników. Te słowa powinny wystarczyć, ale by podkreślić ich zaangażowanie, warto powiedzieć więcej. Cała akcja polega na tym, że rokrocznie pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przekazują nam listę dwunastu rodzin z terenu miasta z wyszczególnieniem ich wymarzonych prezentów. Nasi pracownicy organizują się w zespoły, które kupują wszystkie upominki. To już trzecia edycja tego przedsięwzięcia i jestem niezmiernie dumny, że pracownicy naszej spółki je kontynuują, robiąc coś wyjątkowego dla potrzebujących. Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym możemy się na chwilę zatrzymać i skupić na tym, co najważniejsze. A najważniejsze jest dobro i szacunek dla innych. To wszystko powraca i myślę, że to najlepsza motywacja podczas tego typu działań.

Podkreśla Pan szacunek dla ludzi. Czy przekłada się to również na szacunek wielkiego przemysłu dla środowiska? Grupa Azoty
Puławy jest jednym z największych zakładów przemysłowych regionu i wasze oddziaływanie na środowisko jest duże.

Powiedziałbym nawet, że znamienne, ale w pozytywnym znaczeniu. Od lat zdajemy sobie sprawę z zagrożeń i podchodzimy do tego tematu świadomie i z wielką odpowiedzialnością. Zresztą, proszę o to zapytać sokołów wędrownych korzystających z budki lęgowej, którą założyliśmy na kominie zakładowej elektrociepłowni. Na przestrzeni kilku ostatnich lat wykluło się tam ponad dwadzieścia młodych sokołów. W okolicznych lasach żyje wiele gatunków zwierząt. Ich populacja jest bardzo widoczna i stale wzrasta. Troska o środowisko i jego zasoby, monitorowanie oraz systematyczne minimalizowanie oddziaływania na ekosystem, to priorytety w działalności Grupy Azoty Puławy. Działania na rzecz środowiska naturalnego i jego ochrony od lat prowadzone są kompleksowo, zgodnie z wytyczonymi kierunkami strategicznymi i najnowszymi badaniami naukowymi. Dzięki temu zakład wypełnia rygorystyczne normy emisji oraz ogranicza pobór wód gruntowych.

W latach osiemdziesiątych nie miałbym szans zapytać sokołów o środowisko.

To fakt. Wówczas zakłady trafiły na niechlubną listę osiemdziesięciu największych polskich trucicieli, jednak pełna mobilizacja i wdrożenie kompleksowego programu naprawczego w obszarze środowiska, przyniosły oczekiwane efekty. Spółka już w 1985 roku opracowała harmonogram niezbędnych zamierzeń w zakresie ochrony środowiska. Wprowadzone zmiany technologiczne, zainstalowane urządzenia i instalacje do redukcji zanieczyszczeń i inne rozwiązania procesowe, mające na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska, stosunkowo szybko przyniosły rezultat. Przykładowo w naszych zakładach w porównaniu do roku 1985 o połowę ograniczono pobór wód podziemnych niezbędnych do procesów technologicznych. Podkreślę, że w latach dziewięćdziesiątych ponad jedna trzecia budżetu inwestycyjnego Puław przeznaczona była na inwestycje związane z ochroną środowiska.

Mówimy o ubiegłym wieku, a jak to wygląda dziś?
Dziś w Grupie Azoty Puławy bezwzględnym standardem jest ograniczanie wpływu działalności na środowisko. Monitorowane są emisje zanieczyszczeń do środowiska w tym do powietrza, generowane odpady, pobory wód , ścieki, hałas. Nadzorowany jest stan bezpieczeństwa technicznego poszczególnych instalacji czy obiektów. Warto podkreślić tu międzynarodowy program „Odpowiedzialność i Troska”, w którym spółka uczestniczy od ponad dwudziestu pięciu lat. Program odgrywa istotną rolę w kształtowaniu świadomości ekologicznej współodpowiedzialności za stan środowiska. To w codziennej praktyce prowadzenie biznesu w oparciu o solidne i wiarygodne podstawy zrównoważonego rozwoju, takie jak ochrona zasobów naturalnych, systematyczne minimalizowanie oddziaływań na otoczenie, podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej oraz zwiększanie aktywności w zakresie edukacji ekologicznej. Działania w ramach tego programu są dobrowolne i opierają się na wspólnym poczuciu odpowiedzialności. Jest to globalny projekt działający na zasadzie drobnych i świadomych kroków na rzecz środowiska, bezpieczeństwa procesowego i poprawy warunków pracy i przekładają się miedzy innymi na ograniczanie negatywnego odziaływania na środowisko w tym ograniczenie poboru wód , ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza i wód , ograniczanie ilości generowanych odpadów. Prowadzone są akcje mające na celu poprawę zdrowia pracowników przykładowo akcje szczepień przeciw grypie. Spółka posiada certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarzadzania, który tworzy System Zarzadzania Jakością wg ISO 9001, System Zarządzania Środowiskowego wg ISO 14001 oraz System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy wg ISO 45001.

To środowisko. Jak przedstawia się kwestia poprawy warunków pracy?

Naszą podstawową zasadą jest ciągłe doskonalenie we wszystkich obszarach. Spółka na bieżąco identyfikuje i monitoruje wpływ swojej działalności na środowisko, ale też stale pracuje nad podniesieniem wiedzy i świadomości ekologicznej swojej załogi. Troska o otoczenie, o pracowników i społeczność lokalną to istota strategii odpowiedzialnego biznesu, którą konsekwentnie realizujemy.

Czy kampania Gramy Czysto to część tej strategii?

Jak najbardziej. Grupa Azoty Puławy od 2020 roku realizuje kampanie ekologiczną, której hasłem jest właśnie Gramy Czysto. Na tle szerokiej akcji informacyjnej i edukacyjnej na temat działań na rzecz środowiska naturalnego podejmowanych w spółce, staramy się udowodnić, że na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność za swoje otoczenie. Z tego względu zaczynamy od siebie. Zachęcamy pracowników do dojeżdżania do pracy rowerami, segregujemy śmiecie, oszczędzamy prąd i energię, ograniczamy zużycie papieru na rzecz elektronicznego obiegu dokumentów, propagujemy zdrowy styl życia i zaszczepiamy pasje przyrodnicze. Wiemy, że małe działania przynoszą wielkie efekty, co już dziś widać.

Zagram czysto i poproszę o konkrety.

Konkrety to szereg akcji zarówno wewnątrz zakładu, jak i poza nim. Wśród działań wewnętrznych na pewno możemy pochwalić się rozdaniem pracownikom dojeżdżającym do pracy rowerami blisko półtora tysiąca kamizelek odblaskowych. W poszczególnych biurach i na stanowiskach pracy pojawiły się kosze do selektywnej zbiórki odpadów wraz z informacją jak je prawidłowo segregować. Za pośrednictwem zakładowego radiowęzła informujemy pracowników o działaniach spółki na rzecz ochrony środowiska. Wśród działań skierowanych na zewnątrz na uwagę zasługuje film, w którym mówimy o najważniejszych krokach, jakie spółka wykonuje na co dzień aby być bardziej przyjazna środowisku. Patronujemy również konkursom ekologicznym o charakterze regionalnym, których celem było między innymi pokazanie, że każdy z nas niezależnie od wieku w zaciszu swojego domu może dołożyć cegiełkę do ochrony ziemskiego klimatu.

Wspominane kamizelki odblaskowe są widoczne na puławskich drogach.

Tak, ponieważ nasi pracownicy bardzo chętnie korzystają z komunikacji rowerowej. Dla ich bezpieczeństwa w ostatnim czasie postał końcowy odcinek ścieżki rowerowej prowadzącej do bramy nr 2. Dzięki temu w przyszłości możliwa będzie budowa drugiej nitki ścieżki prowadzącej w kierunku Dyrekcji Naczelnej. Warto dodać, że przy bramie nr 2 powstał zadaszony parking dla pięćdziesięciu rowerów. Jednocześnie zwracamy uwagę na to, co dzieje się w bezpośrednim sąsiedztwie naszego zakładu. Dlatego też w trosce o naszych pracowników podjęliśmy decyzję o dofinansowaniu miejskiego projektu oświetlenia ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż ulicy Tysiąclecia Państwa Polskiego. W planach mamy również rozbudowę naszych zakładowych parkingów, na których nie wykluczamy zainstalowania punktów do ładowania samochodów elektrycznych. Budowa jednego z tych parkingów właśnie dobiega końca.

Wróćmy do świątecznego czasu. Czego możemy sobie z tej okazji życzyć?

Działania Grupa Azoty Puławy w połączeniu z dobrą wolą i otwartością pracowników, mieszkańców oraz samorządu lokalnego przynoszą konkretne efekty. Życzę wszystkim, by ta synergia trwała i umacniała się, co przyniesie korzyść nam wszystkim i środowisku naturalnemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski