Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipa dla Tadeusza Kościuszki w lubelskim skansenie. W 200. rocznicę jego śmierci (ZDJĘCIA)

Sławomir Skomra
Wybór drzewa nie jest przypadkowy. Właśnie lipy sadził naczelnik insurekcji kościuszkowskiej podczas pobytu w naszym mieście.

Polski i amerykański generał walczący „za wolność naszą i waszą”. Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Przede wszystkim zaś człowiek, który porwał Polaków wszystkich stanów do walki o niepodległość. Mowa oczywiście o Tadeuszu Kościuszko, jednym z najważniejszych bohaterów narodowych, który zmarł 15 października 1817 r. w Szwajcarii.

Pamięć o Kościuszce przez wiele lat była bardzo żywa. Z tego powodu okrągła, setna rocznica stała się wielkim wydarzeniem. Uroczystościom nie było końca.

- Objęły one swym zasięgiem wszystkie niemal miasteczka, miasta i wsie oraz wszystkie warstwy społeczne i wyznaniowe - przypomina na swojej stronie lubelski skansen. - W dniach 14-15 X, a niekiedy i później, odbywały się podniosłe msze za pomyślność Ojczyzny i spokój Kościuszki. Organizowano też uroczyste posiedzenia rad miast. Stawiano pomniki, krzyże, tablice, sypano kopce - wylicza muzeum i zaznacza, że 15 października był dniem wolnym.

100 lat później już nie honoruje się tak Kościuszki. Ale Muzeum Wsi Lubelskiej nadal o nim pamięta.

Właśnie w 200. rocznicę śmierci wodza odbyły się uroczystości w tej placówce. Dzieci ze szkoły podstawowej w Jastkowie zorganizowały rekonstrukcję bitwy pod Racławicami. Na tym nie koniec wczorajszych atrakcji. Od niedzieli generał Kościuszko ma też swoją lipę w skansenie.

Dlaczego akurat taki rodzaj drzewa? - może ktoś zapytać mając wątpliwości, czy to nie za bardzo liche drzewo, aby poświęcać je bohaterowi. Już wyjaśniamy, skąd taki pomysł.

Niedaleko muzeum znajduje się Ogród Botaniczny UMCS, a w nim stoi Dworek Kościuszków. Obiekt należał do stryja Tadeusza, Jana Nepomucena Kościuszki. Naczelnik spędził tu rok, od jesieni 1774 roku. Tadeusz wrócił właśnie z Paryża i został nauczycielem dwóch panien z dworu w Sosnowicy. W jednej z nich nieszczęśliwie się zakochał. Mając złamane serce przyszły wódz zajął się urządzaniem ogrodu w parku na dzisiejszym Sławinie, m.in. sadząc długowieczne ze swej natury lipy.


Prezydent w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. "Jest dla nas harcerzy postacią szczególną, symbolem walki o wolną Polskę nie tylko dla elit"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski