Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lista leków refundowanych: Pacjenci będą musieli przepłacać

FAJ
archiwum Polskapresse
"Refundacja leku do decyzji NFZ" - od poniedziałku wielu lekarzy będzie nam wypisywać recepty z taką właśnie pieczątką. Narodowy Fundusz Zdrowia uspokaja: "(...) recepty z taką adnotacją będą uznawane za spełniające warunki objęcia refundacją (...)"

Lista leków refundowanych: Poradnik dla pacjentów

Ale pacjenci i tak mają powody do zmartwień. Bo choć takie recepty będą realizowane, to według najwyższego stopnia odpłatności, przewidzianej dla danego leku. Dotyczy to przede wszystkim lekarstw, które mogą być wydawane z 30- lub 50-procentową odpłatnością. Jeśli więc lekarz na recepcie nie wpisze osobie przewlekle chorej poziomu refundacji, chory zapłaci za lekarstwo więcej niż powinien.

Jeszcze nie wszystkie apteki podpisały umowy z funduszem na sprzedaż leków, do których dopłaca państwo. Tuż przed Nowym Rokiem - z 911 aptek, które działają na terenie lubelskiego oddziału NFZ - 815 złożyło wniosek o zawarcie kontraktu.

- Wnioski ciągle spływają, rozpatrujemy je na bieżąco. Spora część umów została już podpisana - poinformowała kilka dni temu Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka funduszu w Lublinie. I dodała: Farmaceuci, którzy nie zdążyli zawrzeć kontraktów z funduszem przed końcem roku, mogą to zrobić później.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało poprawioną listę leków refundowanych. ZOBACZ!

- Apteka, która zawarła z nami umowę, nie może odmówić realizacji recepty refundowanej z powodu braku na niej informacji o stopniu odpłatności - zapewniła rzeczniczka lubelskiego NFZ.

Pacjent, któremu apteka odmówi realizacji prawidłowo wystawionej recepty, powinien skontaktować się z lubelskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16). - Wystarczy zadzwonić na numer infolinii: 19488 (strefa numeracyjna lubelska), 81 19488 (pozostałe strefy numeracyjne), 81 19488 (telefony komórkowe) - wylicza Małgorzata Bartoszek.

Można również dzwonić do delegatur oddziału: w Białej Podlaskiej (tel. 83 344-93-00), w Chełmie (tel. 82 56-22-200) oraz w Zamościu (tel. 84 67-76-400).

- Skoro urzędnicy zapewniają, że za wydanie leku z takiej recepty nie grożą nam żadne konsekwencje, nie widzę powodu, żeby tych recept nie realizować - mówi Krzysztof Przystupa, farmaceuta, wiceprezes lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Lista wszystkich aptek, które podpisały umowę z NFZ na realizację recept refundowanych, dostępna jest na stronie internetowej: www.nfz-lublin.pl (zakładka: Wykaz aptek posiadających umowę z Lubelskim OW NFZ).

Lista będzie na bieżąco aktualizowana.

Czy recepta wystawiona przed 1 stycznia gwarantuje, że możemy na nią wykupić lek w nowym roku po starej cenie?
Jeżeli lekarz wypisze nam receptę w starym roku, a będziemy musieli ją wykupić po 1 stycznia 2012 roku, to musimy to zrobić w tzw. terminie ważności recepty, tj. w ciągu 7 dni, jeśli chodzi o antybiotyk, a 30 dni, jeśli chodzi o inne lekarstwa. Leki kupujemy już według nowego cennika (zgodnie z odpłatnością określoną w nowej liście leków refundowanych).

Czytaj także:
Nowe listy leków refundowanych. Porównaj ceny
NFZ zrefunduje 279 nowych leków
Chorzy w Lublinie wykupują z aptek leki na zapas
Tłumy przed apteką przy ulicy Narutowicza
Lublin: kierowca karetki nagrał półprzytomnego lekarza


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski