Lista płac: Tak się zarabia w samorządzie

Aleksandra Dunajska, Artur JurkowskiZaktualizowano 
Jarosław Szymczyk i Krzysztof Grabczuk Małgorzata Genca
Ile zarabia pielęgniarka z Kraśnika, a ile urzędnik z Puław? Ile dostaje lekarz, a ile policjant, nauczyciel, adwokat, hydraulik czy dyrektor filharmonii? Dowiesz się z naszej listy płac, której publikowanie właśnie rozpoczynamy. Na start prezentujemy wynagrodzenia urzędników samorządowych i administracji rządowej. Jutro - płace w służbie zdrowia.

Prezydent Lublina Adam Wasilewski zarabia co miesiąc 12 310 zł. To pensja brutto. - Gdybym powiedział, że mam niskie pobory to bym skłamał. Moje zarobki odpowiadają około czterem średnim krajowym. Nie jest to dla mnie szokujące, praktycznie zawsze w moim życiu zawodowym otrzymywałem pobory na poziomie trzech-czterech średnich - przyznaje Wasilewski.

Prezydent Lublina nie jest jednak najlepiej zarabiającą osobą w ratuszu. Więcej od niego otrzymują... jego zastępcy. Różnica wynosi od prawie 200 do ponad 500 złotych. - Nie oburza mnie to, moi zastępcy powinni zarabiać tyle, ile obecnie otrzymują - zapewnia Wasilewski.

O wysokości gaży prezydenta decydują radni. - Może gdyby nie to zarabiałbym więcej - przyznaje włodarz Lublina. Np. w listopadzie rajcy nie zgodzili się na podniesienie uposażenia prezydenta Lublina. Miało wzrosnąć o ponad 400 zł. Radni powiedzieli temu pomysłowi "nie".

Dr Agnieszka Piskorz-Ryń, specjalista w zakresie samorządowego prawa pracy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, podkreśla, że granice, w jakich powinny się mieścić zarobki wójtów, burmistrzów, prezydentów, określają przepisy. - Jednak ich pensja powinna być uzależniona nie tylko od regulacji prawnych, ale też od możliwości budżetowych danej gminy - zaznacza dr Piskorz-Ryń.

Zarobki wójtów, burmistrzów czy starostów to tylko jedna, niewielka część samorządowej listy płac. Na jej drugim biegunie znajdują się m.in. początkujący urzędnicy, którzy np. w kraśnickim magistracie zarabiają na starcie 1317 zł brutto.

- Oczywiście urząd urzędowi nierówny i zarobki w ratuszu w stolicy województwa różnią się od tych, jakie mają pracownicy małej gminy na prowincji. Uważam jednak, że np. w Lublinie płace urzędników nie są złe. Trzeba przecież pamiętać, że oprócz pensji są jeszcze "trzynastki" czy nagrody - mówi prof. Stanisław Michałowski, specjalista w zakresie samorządów i polityki lokalnej z UMCS. - Zarobki są też zróżnicowane w zależności od profesji. Np. architekci czy urbaniści są poszukiwani i dobrze opłacani, bo w urzędach trudno dziś o specjalistów w tych dziedzinach - dodaje prof. Michałowski.

Przykładowe zarobki brutto urzędników samorządowych i pracowników administracji rządowej

12 810 zł z-ca prezydenta Lublina, pensja zasadnicza - 5170 zł, dodatek funkcyjny - 2750 zł, dodatek specjalny - 3960 zł, dodatek stażowy - 930,60 zł
12 420 zł burmistrz Kraśnika Piotr Czubiński
12 362 zł prezydent Puław Janusz Grobel
12 310 zł prezydent Lublina Adam Wasilewski ma 5300 zł wynagrodzenia zasadniczego, dodatek funkcyjny - 2200 zł, dodatek specjalny-3750 zł, dodatek stażowy - 1060 zł
12 194 zł Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa lubelskiego
12 100 zł wójt gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk
11 620 zł sekretarz miasta Lublin
11 490 zł starosta lubelski Paweł Pikula (pensja zasadnicza: 6200 zł, dodatki: stażowy 1240 zł, funkcyjny 2000 zł, specjalny 2050 zł)
11 446 zł wojewoda lubelski Genowefa Tokarska
10 650 zł członek zarządu województwa Marek Flasiński
10 220 zł dyr. departamentu w Urzędzie Miasta Lublin
10 033 zł wicewojewoda lubelski Henryka Strojnowska
9950 zł Jarosław Szymczyk, dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego
8260 zł dyrektor wydziału w Urzędzie Miasta Lublin urzędnik z 6-letnim stażem
8120 zł dyrektor wydziału w Urzędzie Miasta Lublin z 20-letnim stażem
8076 zł dyrektor wydziału w Urzędzie Wojewódzkim, prawie 30-letni staż pracy, urzędnik służby cywilnej posiadający II stopień służbowy
7663 zł sekretarz powiatu lubelskiego (pensja zasadnicza: 5100 zł, dodatki: stażowy 663 zł, funkcyjny 1500 zł, specjalny 400 zł)
7398 zł dyrektor wydziału w Urzędzie Miasta Lublin z 11-letnim stażem
7083 zł dyrektor wydziału w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, prawie 30-letni staż pracy
6356 zł z-ca dyrektora wydziału w Urzędzie Miasta Lublin z 12-letnim stażem
6206 zł dyrektor wydziału w Urzędzie Miasta Zamość, 25-letni staż pracy
5815 zł wójt gminy Jeziorzany Jarosław Radomski
4920 zł naczelnik wydziału w Starostwie Powiatowym w Lublinie (pensja zasadnicza 3600 zł, dodatki: stażowy 720 zł, funkcyjny 600 zł)
3765 zł kierownik oddziału w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, 20-letni staż pracy
3763 zł kierownik referatu w wydziale organizacyjnym UM Lublin z 9-letnim stażem
3645 zł kierownik Biura Rady Miasta w Kraśniku
3235 zł kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Modliborzycach, 36-letni staż pracy
3200 zł kierownik referatu w Urzędzie Gminy Wisznice, 20-letni staż pracy
3120 zł specjalista w Urzędzie Marszałkowskim, dziesięcioletni staż pracy
3093 zł starszy inspektor w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, kilka lat stażu pracy, urzędnik służby cywilnej posiadający I stopień służbowy
3018 zł inspektor w Urzędzie Miasta Zamość, dziesięcioletni staż pracy
2620 zł inspektor w Urzędzie Gminy Włodawa, 2 -letni staż pracy
2520 zł inspektor w Urzędzie Gminy Modliborzyce, z 30-letnim stażem
2400 zł podinspektor w Urzędzie Miasta Puławy, pięcioletni staż pracy
2391 zł podinspektor w Urzędzie Miasta Zamość, pięcioletni staż pracy
2359 zł inspektor wojewódzki w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, kilkunastoletni staż
2000 zł podinspektor (początkujący pracownik bez stażu) w Starostwie Powiatowym w Lublinie
2000 zł podinspektor w Urzędzie Marszałkowskim, roczny staż pracy
2000 zł podinspektor UM Lublin 3-letni staż pracy
1965 zł referent w Urzędzie Gminy Włodawa, pięcioletni staż pracy
1918,6 zł sprzątaczka w Urzędzie Miasta Lublin z 6-letnim stażem
1780 zł goniec w Urzędzie Miasta Lublin z 3-letnim stażem
1770 zł młodszy referent (początkujący pracownik) w Urzędzie Miasta Zamość
1684 zł inspektor (początkujący pracownik) Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego
1600 zł podinspektor w Urzędzie Gminy Wisznice, dwuletni staż pracy
1317 zł początkujący pracownik w kraśnickim magistracie

We wtorek w Kurierze dowiesz się, ile zarabiają pracownicy służby zdrowia na Lubelszczyźnie: lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy szpitali i inni.

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 31

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
p
piel.

Po co czeka do wtorku pielęgniarka z 35 letnim stażem pracy w systemie zmianowym w Tomaszowie Lub 2100żł najświeższe wiadomości.

zgłoś
Z
Znik

co więc robi Urząd Miasta?
odpowiedź: tylko się rozrasta.
A praca mieszkańcom, inwestycje, długi?
dawno zeszły na plan drugi.
A pieniądze od unijnych donatorów?
Lądują w kieszeniach miejskich dyrektorów.
a na co idą podatkowe pieniądze?
Na dyrektorów wydziałów podróżnicze żądze.

zgłoś
j
jej

ża co samorzadowcy biorą tyle pieniędzy. za nic nie robienie śiedza jeden na drugim kawke popijając rozmawiajć o wszystkim i o niczym. o tak naprawdę nie mają zielonego pojecia poco tam sa. Wymyslaja przy tym kolejne bzdury jak umilic zycie mieszkańcom lublina i lubelszczyzny np ztm wymyślił aby zabrac mieszkańcom ulic Szymonowica i Klonowica jedyne dobre połączenie z miastem linie 16.
Popieram wypowiedź zombi że w samorzadach panuje nepotyzm kumotrstwo. Trudno dostać tam prace nie mając układów

zgłoś
z
zombi

dlaczego nie dodaliście ich pieknych premii nagród za "ciezka mozolną extra wydajną prace" za kumoterstwo nepotyzm i inne paskudztwa za to że Lublin kwitnie ludzie mają pracę i jest prawie raj do bani z takimi urzędasami a jak sie rozmnożyli w tych urzedachhhh/olera/ czterech pieciu zastepców u kazdego szefa wydziału nic dziwnego że w Polsce śmieja sie z naszej nieudolnosci i marazmu bo urzędas ożywia sie tylko w dniu wypłaty

zgłoś
z
zombi

dlaczego nie dodaliście ich pieknych premii nagród za "ciezka mozolną extra wydajną prace" za kumoterstwo nepotyzm i inne paskudztwa za to że Lublin kwitnie ludzie mają pracę i jest prawie raj do bani z takimi urzędasami a jak sie rozmnożyli w tych urzedachhhh/olera/ czterech pieciu zastepców u kazdego szefa wydziału nic dziwnego że w Polsce śmieja sie z naszej nieudolnosci i marazmu bo urzędas ożywia sie tylko w dniu wypłaty

zgłoś
z
zombi

dlaczego nie dodaliście ich pieknych premii nagród za "ciezka mozolną extra wydajną prace" za kumoterstwo nepotyzm i inne paskudztwa za to że Lublin kwitnie ludzie mają pracę i jest prawie raj

zgłoś
S
SSMM32

Super oni zarabiają tyle miesięcznie ile ja w stokrotce zarabiam rocznie poprostu super i za co???

zgłoś
i
iksik

żarty, akurat pracuję 6 lat i staż pracy ogółem 14 lat i te zarobki są chyba wygórowane

zgłoś
u
urzędas

Przepraszam bardzo ale jakoś nie zauważyłem by ktoś komuś zabraniał pracować w budżetówce czy samorządzie. Zastanówmy się: po co kończyć szkoły czy kierunki po których z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że będą kłopoty w znalezieniu pracy?? Trzeba o pracy myśleć zawczasu - po co iść na np. „prawo” czy „medycynę” jak się nie ma układów w tym środowisku? Dla satysfakcji? Spróbujcie żyć z satysfakcji! Ukończyłem technikum i przez kilkanaście lat pracy na „państwowym” (początkowo, 2 lata u „prywaciarza” z dobrymi zarobkami – ale praktycznie zero czasu prywatnego: pon.-pią. 8-20, sobota 10-14, więc w pewnym sensie zaryzykowałem przejście na „państwowe”) faktycznie „kręciłem” się z wynagrodzeniem bliżej dolnych rejonów listy ale… ponad 2 lata temu odpowiedziałem na ogłoszenie o naborze do pracy w jednej z firm budżetowych (zaznaczę, że bez jakichkolwiek znajomości, które by moją osobę poparły) i po rozmowie kwalifikacyjnej zostałem przyjęty na najniższe urzędnicze stanowisko. Owszem, początkowo niewiele ponad 2 tyś. brutto zaproponowali (umowa „próbna” na czas określony) ale w tej chwili już przekroczyłem 4 tyś.(umowa już na czas nieokreślony), co prawda nadal brutto ale… w poprzedniej „mojej” firmie tyle zarabia z-ca kierownika I nie sądzę by to był kres mojego wynagrodzenia. W ciągu tych kilkunastu lat mojej pracy jest to już, albo dopiero, 6 miejsce pracy. Wg mnie największym problemem jest niepatrzenie w przyszłość przed wyborem kierunku kształcenia oraz, już później, niechęć lub wręcz strach przed zmianą pracodawcy – na zasadzie: „bo tu może rewelacyjnie nie płacą ale za to mam pewną pracę”. A wystarczy trochę więcej zdecydowania lub wręcz, od czasu do czasu, zaryzykowania i…. można zarabiać 2 razy więcej Wiem, że mój przykład nie jest odosobniony – w mojej obecnej firmie jest sporo osób które, po prostu, odpowiedziały na ogłoszenie o naborze do pracy – faktem też jest, że spełniały, poprzez odpowiednie wykształcenie, warunki jakie pracodawca sobie założył. Ale czy to moja i ich wina?? Każdy chciałby zarabiać tyle, żeby spokojnie żyć ale czy wśród osób krytykujących powyższe zarobki są osoby, które zrobiły cokolwiek, np. poprzez zmianę profilu wykształcenia, by przyzwoicie (oczywiście jak na „nasze” lubelskie warunki) zarabiać? Czy są tylko takie, które skończyły np. „stosunki międzynarodowe” (nie obrażając nikogo kto ten kierunek ukończył) i mają pretensję, że muszą pracować za 1,5-2,0 tyś. zł brutto?

zgłoś
k
kibic

odczep się od piłkarzy urzędasie

zgłoś
g
gw1313

Dla porównanie proszę o podanie zarobków piłkarzy Motoru (w tym prezesa) i wtedy podyskutujmy kto ile i za co dostaje kasy

zgłoś
g
gw1313

Dla porównanie proszę o podanie zarobków piłkarzy Motoru (w tym prezesa) i wtedy podyskutujmy kto ile i za co dostaje kasy

zgłoś
S
SYLWESTER

CZY NIE MOZE BYC SPOKOJU W NARODZIE ?, A JAK WIDAC "NIEBOSZCZYCY Z PZPR" JESZCZE
MAJA... WPLYWY I TEMU ZNEKANEMU, POLSKIEMU NARODOWI JAK MOGA... ZATRUWAJA ZYCIE!!!.
PRZEPYSZNEJ ZABAWY "CZERWONE SCIERWA" !. ZLODZIEJE,ZLODZIEJOM WYTYKAJA AFERY !.
POLACY, POKAZCIE KOMUCHOM ... "SRODKOWY PALEC" !.

zgłoś
S
SYLWESTER

CZY NIE MOZE BYC SPOKOJU W NARODZIE ?, A JAK WIDAC "NIEBOSZCZYCY Z PZPR" JESZCZE
MAJA... WPLYWY I TEMU ZNEKANEMU, POLSKIEMU NARODOWI JAK MOGA... ZATRUWAJA ZYCIE!!!.
PRZEPYSZNEJ ZABAWY "CZERWONE SCIERWA" !. ZLODZIEJE,ZLODZIEJOM WYTYKAJA AFERY !.
POLACY, POKAZCIE KOMUCHOM ... "SRODKOWY PALEC" !.

zgłoś
A
Adam

urządzili sobie raj na ziemi i to niby zgodnie z prawem ale przyjdzie taki czas ...

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3