Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listy do Henia i relacje ocalonych. Lublin wspominał ofiary Holokaustu (ZDJĘCIA)

Piotr Nowak
Około 6 mln Żydów zamordowali niemieccy naziści w czasie II wojny światowej. W środę ich ofiary uczcili i wspominali lublinianie.

Tragiczne losy milionów pomordowanych lublinianie wspominali podczas Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu ustanowionego w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji, wydarzenia sprzed 75 lat przypomniały Państwowe Muzeum na Majdanku i Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”.

„Widziałam, że odjeżdżają auta pełne ludzi, a po krótkim czasie wracają puste. (...) Niemiec liczył szybko i doliczał żywych do umarłych. To mi dało do myślenia, zrozumiałam, że się wszystkich zabija”, wspominała Anna Bach, która do obozu na Majdanku trafiła z getta na Majdanie Tatarskim w Lublinie.

Transporty, o których mówiła była więźniarka, jechały do lasu w Krępcu pod Świdnikiem. Właśnie tam, między 21 a 22 kwietnia 1942 r., Niemcy rozstrzelali ok. 2,5 tys. żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci.

W środę, przy tablicy upamiętniającej ofiary egzekucji, odczytane zostały fragmenty wspomnień świadków zbrodni znajdujących się w zbiorach PMM i zapalono znicze. Jeszcze inaczej pamięć pomordowanych przypomniano w centrum Lublina.

Przy Krakowskim Przedmieściu 64, obok wejścia do Banku PKO SA, stanęła nietypowa skrzynka na listy. W tym miejscu, w 1939 roku zostało wykonane ostatnie zdjęcie Henia Żytomirskiego. Żydowski chłopiec zginął prawdopodobnie trzy lata później.

W środę listy do niego wysyłali m.in. uczniowie lubelskich szkół. W ciągu najbliższych dni będą one wracać do adresatów.

- Nie ma Henia i nie ma odpowiedzi. List jest jak echo. Pisanie zmusza autora do refleksji nad losem jednostki podczas wojny - mówi Bartosz Gajdzik z Bramy Grodzkiej.

- Nie doświadczyłem wojny, żyjemy w innych czasach. Uważam, że ta akcja jest potrzebna, żeby już nigdy podobna tragedia się nie powtórzyła - przyznaje Rafał Stępniak, uczeń Zespołu Szkół nr 1.

Ogród Botaniczny UMCS już otwarty (ZDJĘCIA)
W której dzielnicy Lublina znajdują się te miejsca? [QUIZ]
Wigilia Paschalna w Lublinie. Po zmroku przed archikatedrą działy się rzeczy niezwykłe (ZDJĘCIA)
Święcenie pokarmów w Lublinie. Koszyczki pełne symboliki (ZDJĘCIA)
Czy rozpoznasz miejsca w Lublinie po fragmencie zdjęcia? [QUIZ]

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski