Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Litera prawa mówi: nauka stacjonarna, ale z ograniczeniami

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski/Archiwum
Minister edukacji Przemysław Czarnek podpisał dwa rozporządzenia określające, jak będzie wyglądał rok szkolny 2021/2022. Zmiany obejmą terminy i wymagania dotyczące egzaminów państwowych.

Ósmoklasiści przystąpią do testu miesiąc później niż zwykle, czyli w maju. Ma to pomóc uczniom lepiej się do niego przygotować. Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych będą jednak zwolnieni z egzaminu z czwartego przedmiotu, czyli jednego spośród możliwych do wyboru: biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii. W związku z tym szkoły inaczej przeliczą punkty w czasie rekrutacji.

Zmian mogą być pewni również maturzyści. W nowym roku szkolnym egzamin dojrzałości podobnie jak rok temu odbędzie się wyłącznie w formie pisemnej, ale możliwość zdawania ustnego będzie otwarta dla osób planujących studia za granicą. Nie wszyscy maturzyści są jednak z tego zadowoleni.

– W dobie internetu łatwiej komunikować się za pomocą słów pisanych, czego doświadczyliśmy w tamtym roku, w trakcie zdalnej edukacji. Rozmowa jest umiejętnością zanikającą i właśnie to jest najbardziej krzywdzące dla mojego pokolenia, któremu możliwość wypowiedzi ustnej jest zabierana. Oczywiście, że egzaminy ustne są bardziej stresujące, ale uważam, że są potrzebne, aby przełamać w sobie barierę, która inaczej nie zniknie – mówiła tegoroczna maturzystka Julia Kijaczko z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Uczniowie będą jednak musieli wybrać jeden przedmiot dodatkowy, z którego zdadzą egzamin na poziomie rozszerzonym. Nie zmieni się próg zdawalności matury – nadal wynosi 30 proc. możliwych do uzyskania punktów.

– Nie czuję, że idę drogą właściwego przygotowana do matury. Pandemia zaburzyła normalne lekcje, kiedy byłam w pierwszej klasie liceum, więc póki co, większość mojej edukacji w szkole średniej przebiegała zdalnie. Nauczyciele się starają i pracują z nami najlepiej, jak umieją, ale brakowało mi motywacji do nauki. Zobaczymy, co przyniesie ten nowy rok szkolny – dodaje Julia.

Pandemiczna zasada zachowania bezpiecznego dystansu będzie dotyczyła również nauczycieli zasiadających w komisjach egzaminacyjnych. Wszystkie szkolenia na ten temat powinny się odbywać zdalnie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski