Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Literacki Nobel 2020 dla Louise Glück za "niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną"

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Literacki Nobel 2020 dla Louise Glück za "niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną"
Literacki Nobel 2020 dla Louise Glück za "niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną" SAUL LOEB/AFP/East News
Literacka Nagroda Nobla w 2020 roku została przyznana amerykańskiej poetce Louise Glück „za jej niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”.

Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury to osoby wyróżnione przez Akademię Szwedzką. Nagroda została ustanowiona testamentem Alfreda Nobla z 1895 roku jest przyznawana od 1901. W latach 1901–2019 wyróżnionych zostało 116 osób.

Glück urodziła się w Nowym Jorku, na Long Island, w rodzinie żydowskich emigrantów z Austro-Węgier. Uczęszczała na zajęcia w Sarah Lawrence College i Columbia University, ale nie uzyskała tam dyplomu. Oprócz kariery pisarskiej miała za sobą karierę naukową jako nauczycielka poezji w kilku instytucjach. Jej kariera literacka nie była łatwa - w 1968 r. opublikowała swój pierwszy zbiór wierszy Firstborn, który spotkał się z pozytywną oceną, jednak potem przeżyła przedłużający się przypadek blokady pisarskiej. Przezwyciężyła ją - jak twierdzi - dopiero po 1971 r., kiedy zaczęła uczyć poezji w Goddard College w Vermont.

Najwięcej satysfakcji pisarskiej dały jej lata 90. W 1994 r. opublikowała zbiór esejów pod tytułem „Dowody i teorie: eseje o poezji”, następnie „Meadowlands” (1996), zbiór poezji o naturze miłości i rozpadzie małżeństwa. Następnie wydała dwie kolejne zbiory: „Vita Nova” (1999) i „The Seven Ages” (2001). W 2004 r., w odpowiedzi na zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 r., Gluck opublikowała obszerny wiersz zatytułowany „Październik”. Podzielony na sześć części wiersz nawiązuje do starożytnego greckiego mitu o traumie cierpienia.

Jak twierdzą krytycy, jej prace są znane „ze swojej emocjonalnej intensywności i częstego czerpania z mitów, historii lub natury w celu medytacji na temat osobistych doświadczeń i współczesnego życia”. Inspirację poetka czerpie m.in. z psychoanalizy, natury i greckiej mitologii. W branżowym serwisie Poetry Foundation można przeczytać, że szczególnie wczesne książki Glück prezentują „postacie borykające się z następstwami nieudanych romansów, katastrofalnych spotkań rodzinnych i egzystencjalnej rozpaczy”. Recenzenci często określają pisarkę jako „mroczną i posępną”.

Ona sama klasyfikuje się w nurcie umiarkowanej „literatury feministycznej i progresywnej, rewidującej zastane stereotypy kulturowe”.

Obecnie Glück jest adiunktem na Uniwersytecie Yale. Mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts w USA.

Za 2019 r. uhonorowano Petera Handke z Austrii „za wpływową pracę, która z językową pomysłowością badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Za 2018 r. nagroda trafiła do Olgi Tokarczuk "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Polscy laureaci Literackiej Nagrody Nobla

  • Henryk Sienkiewicz w 1905 r.
  • Władysław Reymont w 1924 r.
  • Czesław Miłosz w 1980 r.
  • Wisława Szymborska w 1996 r.
  • Olga Tokarczuk (nagroda za 2018 przyznana w 2019 r.)

Współpraca Mariusz Grabowski

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Literacki Nobel 2020 dla Louise Glück za "niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną" - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski