Lodowisko Icemania: Łyżwiarze skarżą się na marny lód

Kamil Balcerek
Na pokruszonym lodzie nietrudno o upadek. Takich obrazków jest coraz więcej
Na pokruszonym lodzie nietrudno o upadek. Takich obrazków jest coraz więcej Jacek Babicz
Lubelscy miłośnicy jazdy na łyżwach mają dość złych warunków panujących na miejskiej ślizgawce - Icemania. W ramach protestu przeciwko obecnej sytuacji i powiększającej się liczbie kontuzji postanowili przeprowadzić akcję "Puste lodowisko". Chodzi o zbojkotowanie lodowiska MOSiR-u.

- W tym sezonie lód jest przygotowywany fatalnie - uważa Marcin Sapko, jeden z blisko 800 łyżwiarzy popierających facebookową akcję. - Chcemy swoimi działaniami wymusić na MOSiR większą dbałość o lód. Jeśli nic się nie zmieni, od 2 do 11 grudnia nie będziemy korzystać z lodowiska. Nam nie chodzi o samą przyjemność jazdy, ale o bezpieczeństwo. Coraz częściej dochodzi do groźnych sytuacji, które kończą się kontuzjami.

Boleśnie przekonała się o tym Monika Szymanek, która w zeszłym tygodniu podczas zajęć szkółki łyżwiarskiej wpadła łyżwą w dziurę w lodzie i złamała nogę.

- 17 listopada w czwartek podczas treningu złamałam nogę, ponieważ łyżwa zaklinowała mi się w lodzie - mówi Monika Szymanek, łyżwiarka figurowa z 10-letnim stażem.

To nie pierwszy taki wypadek na lodowisku.

- Kontuzję miała także nasza trenerka Alicja Pieńkoś. Nie można więc powiedzieć, że wypadki na lodzie mają ci, którzy nie umieją jeździć. Tafla jest źle przygotowana. To nienormalne, że łyżwa wpada w lód jak w imadło. Niestety, kontuzja okazała się bardzo poważna, nogę mam w gipsie, a może mnie jeszcze czekać operacja.

W poniedziałek wybraliśmy się na lodowisko, aby sprawdzić, czy rzeczywiście stan nawierzchni jest tak dramatyczny. Zaraz po przerwie technicznej o godzinie 15.30 weszliśmy na lód. Tafla była w bardzo dobrym stanie.

- Dziś lód jest idealny - potwierdził Łukasz, pasjonat łyżew, który korzysta z Icemanii kilka razy w tygodniu. - Najlepszy jest w poniedziałki i środy, najgorszy w czwartki, soboty i niedziele, bo wtedy na tafli jest najwięcej osób.

Współpraca Barbara Wójtowicz

Weźmiemy pod uwagę te sugestie

Z Mariuszem Szmitem, prezesem MOSiR-u Lublin, rozmawia Kamil Balcerek.

Sporo użytkowników Icemanii jest niezadowolonych ze stanu nawierzchni lodowiska. Na Facebooku powstała akcja "Puste lodowisko". To poważna inicjatywa, która może wpłynąć na funkcjonowanie obiektu. Jakie MOSiR zamierza podjąć kroki, aby załagodzić konflikt z użytkownikami lodowiska?
Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że nie ma konfliktu. Po prostu na Facebooku kilka dni temu pojawiły się zastrzeżenia co do stanu tafli lodowej na Icemanii. Zawsze bierzemy pod uwagę sugestie naszych klientów, także i tym razem. Dlatego najpierw chcemy sprawdzić opinię naszych klientów o stanie naszego lodowiska. W tym celu wysyłamy ankieterów, których zadaniem będzie zbadanie opinii łyżwiarzy.

Do naszej redakcji zostały skierowane skargi na temat stanu nawierzchni lodowiska Icemania. Łyżwiarze wskazują, że coraz częściej dochodzi do kontuzji, jedna z dziewczyn nawet złamała nogę...
Każdego miesiąca odnotowujemy od 10 do ponad 20 tysięcy wejść na lodowisko. Liczba odnotowanych wypadków wynosi średnio od 7 do 10 na miesiąc. W bieżącym sezonie wypadkowość jest porównywalna z rokiem ubiegłym, nie widać więc jakiegoś radykalnego wzrostu liczby takich zdarzeń. Trzeba podkreślić, że lodowisko Icemania od początku było lodowiskiem rekreacyjnym, przeznaczonym dla łyżwiarzy o średnim stopniu zaawansowania. Tafla nie ma więc takiej gładkości, jak w przypadku lodowisk typowo sportowych.

Użytkownicy proponują, aby częściej robić przerwy techniczne. Czy takie rozwiązanie wchodzi w grę?
Nasza dbałość o stan lodowiska jest wciąż na tym samym, wysokim poziomie. Staramy się zapewnić jak najlepsze warunki klientom. Weźmiemy pod uwa-gę sugestie związaną ze zwiększeniem ilości przerw technicznych.
Należy jednak pamiętać, że przy takich zmianach dostępność Icemanii spadnie, a część naszych klientów woli mieć możliwość częstszych wejść na taflę, nawet kosztem nieco gorszej jakości lodu.

Jakie inne kroki zamierza podjąć MOSiR, aby wszyscy użytkownicy Icemanii byli zadowoleni z czasu spędzanego na lodowisku?
Staramy się słuchać ich sugestii i reagować na uwagi. Przyjmujemy krytykę i staramy się badać jej słuszność. Klientami Icemanii są często bardzo różne grupy (np. młodzież i rodziny z małymi dziećmi), dlatego też nie zawsze można zadowolić wszystkich, ale staramy się i wciąż organizujemy różnego rodzaju promocje i akcje. W najbliższych dniach też planujemy pewną niespodziankę.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Niewątpliwie organizacja to porażka. Stanie w kolejce na mrożie jak by za to człowiek nie płacił, a płaci i to nie mało moim zdaniem. Szkoda tego Globusa i wstyd ze tak naprawde człowiek nie ma gdzie pojeżdzić. W sumie to juz po wyborach ale może Nasze władze coś zrobia z tym tematem???

R
Racjonalnie myślący

Nie mam pojęcia jak było na Globusie. Wiem jak jest na Icemanii. "Dało się jeździć"? Nie, ja chcę jeździć, a nie mieć możliwość jeździć po kartoflisku. Da się jeździć nawet na syntetyku - tylko co to za przyjemność z jazdy, jak łyżwy posunąć nie mogę? No da się. Da się nie jeść przez 5 dni? No da się. Da się chodzić na piechotę 50 kilometrów zamiast samochodem? Też się da! Ja nie rozumiem, po co ludzie narzekają na korki. Da się w nich jechać? Da! Eureka! A co do "miszczów" - to rozróżnij tych, co sprawiają realne niebezpieczeństwo, a tych, co po prostu jeżdżą na bardziej zaawansowanym poziomie. Bo nie umiesz jeździć przeplatanką do tyłu i zazdrościsz? Chcesz jeździć tylko do przodu po kółeczku? No to jeździj, tylko nie stanów zagrożenia dla innych. Moim zdaniem to właśnie Ci nieumiejący jeździć, początkujący i jeżdżący za rączki stanowią zagrożenie. Dlaczego? Bo nie dość, że taki ktoś się wlecze i wymachuje rękami na prawo i lewo (przez co łatwo można dostać w oko albo po innej części twarzy), to jeszcze jak się wywrócą przed Tobą (co się często zdarza), to kolejna osoba nie potrafiąca ich wyminąć ląduje na tej osobie, potem kolejna, a łyżwy latają w powietrzu i czyhają na kolejnych nieostrożnych. W gruncie rzeczy Ci, co wykonują te ewolucje będą potrafili się zachować w ekstremalnej sytuacji, czego bym nie powiedział o tych, co ledwo stoją na lodzie. Po prostu szanujmy się nawzajem - co z tego, że ubolewam, że ktoś akurat przede mną "wyrżną orła"? Nic, zdarzyło mu się, utrudniło mi jazdę, ale jakoś nie żądam, żeby od razu schodził z lodowiska. No i ostatnia rzecz - tak, to jest lodowisko dla amatorów. Nikt tam profesjonalnie łyżwiarstwa nie uprawia z tego co wiem. A że są AMATORSKIE kluby hokeja i jazdy figurowej - to tylko urozmaica nasz lubelski sport, który wydaje mi się, opiera się jedynie na piłce nożnej (oh oh, jakie w niej sukcesy mamy, sport narodowy...) i szczypiornistkach z Globusu, do których z tego co wiem miasto dokłada i ich sponsoruje.

d
doda

weźcie się za pracę a nie siedzisz człowieku z mosir na forum i robisz sobie dobry piar!

j
ja

Lubelskie pseudo "lodowisko" to karykatura lodowiska. Wypowiedzi Szmita to kompromitacja!!!
Aby coś wiedzieć na temat lodowisk trzeba wyjechać gdzieś poza Lublin. Ceny największe w Polsce jakość lodu fatalna. Znaleźli sobie sposób na zarabianie pieniędzy za wszelką cenę minimalizując koszty.
Ci o piszą, że lód jest super da się jeździć odpowiadam tak da się - 50 letnim Żukiem też da się jeździć ale jak płacisz jak za Lexusa to chcesz mieć komfort bo to ci się drogi kliencie należy!!
Po co robić ankiety wystarczy pojechać do Warszawy, Sanoka, Siedlec, Krynicy, Giżycka, Łodzi, Katowic i porównać ile czasu tam trwa robienie lodu (15 minut), jak wygląda lód zaraz po zrobieniu i jak wygląda lód po 45-60 minutach jazdy!!
Bezpiecznie okopali się w mosir a tu nagle ktoś jakiś cham Klient domaga się swojego no uprze się cham i zrób mu lepszy lód - takie jest podejście a wypowiedzi wielkiego dyrektora przypominają najlepszy czas za komuny! Wstyd Lublinie kolejny wstyd na całą Polskę, wszystkie media pokazały jaki jest syf, wypowiadali się także szefowie innych lodowisk i dawali swoje rady ale Szmit wie najlepiej od X lat.
Zniszczyli lodowisko na Globusie, postawili namiot chcą łupić ludzi najmniejszym kosztem WSTYD!!!!!!!

b
bart

Te 45 min było wymuszone tylko tym, że musieli wygonić z tafli jednych i wpuścić innych ludzi. A sama tafla była ok. chyba tylko w ostatnim roku Globusa - no może 2 lata wstecz. Ok. tzn, że porównywalna z Icemanią i dało się jakoś jeździć. Jak było dużo ludzi to była tragedia - muldy jak na stoku narciarskim. Więc nie siej tu propagandy bo jeszcze ktoś w to uwierzy. A sama akcja jest żałosna. Jak ktoś nie rozumie, że to jest lodowisko dla amatorów i może być nierówno to niech sobie zbuduje własne. W zasadzie to ja też tę akcję popieram. Może wreszcie na Icemanię przestaną przychodzić miszczowie co to w największym tłumie zapier... przeplatanką do tyłu i wykonują niebezpieczne ewolucje (swoją drogą to skandal, że Mosir nic z tym nie robi).

S
Szybki Lopez

Jak sie jeździć nie umie to i sie na lodzie z NHL połamiecie.
Widocznie za ślisko było jak sie połamałaś :

K
Krystian mistrz lodu

jak ktoś nie umie jeździć na łyżwach to niech nie wchodzi na lód a nie sie skarży ze sobie K.....a nogę złamał

K
Kuuba

Taki jest właśnie MOSiR, oby tylko jak najwięcej pieniędzy dla Siebie a w zamian nic, czy trzeba sprawe w mediach mocno nagłośnić żeby p. Szmit w końcu wziął się do roboty? Bo jak na razie to tafla w jak opłakanym stanie była tak jest dalej, dziury, wyrwy w lodzie co to ma znaczyć? Za co płacimy my użytkownicy lodowiska?
Nie wspominając o łyżwach z wypożyczalni, które są tępe od nowości, nie ostrzone, ktoś kto będzie chciał przyjść i na nich pojeździć to na prawdę grozi to poważną kontuzją, widziałem na własne oczy starszego pana ze wstrząsem mózgu, ludzi z wybitymi zębami, złamaną ręką czy nawet zpołamaną kością piszczelową! Sam próbowałem raz na wypożyczonych jeździć i naprawdę ciężko a jeżdżę już od ponad 5 lat niemal codziennie. 7 zł za wejście? To nawet 5 zł nie powinno kosztować za taki stan nawierzchni. Ostrzegamy jak zarzad nic nie zrobi, by poprawić stan nawierzchni podejmiemy bardziej radykalne kroki, to jest nasza pasja, styl zycia, my to kochamy - dajcie nam sie rozwijać...

T
Tetris

owszem, lod byl bardzo dobry ale lduzi bylo tylerze to byl spacer a nie jazda po zatym to bylo w 2007 roku i wejscie bylo za 7 zl za 45 min a pozniej lodnienadawal sie do jazdy bo na raz wchodzilo po 300 osob na tafle jak nie lepiej

B
Bartek

to chyba rzadko bywasz na icemani, praktycznie codziennie co drugi dzien sa zmiany kierunku jazdy

j
jedrek

..

a
aeteci

Myślisz, że prezydent, marszałek i wojewoda mają podwójne członkowstwo partyjne?

L
LodoWisko

"W poniedziałek wybraliśmy się na lodowisko, aby sprawdzić, czy rzeczywiście stan nawierzchni jest tak dramatyczny. Zaraz po przerwie technicznej o godzinie 15.30 weszliśmy na lód. Tafla była w bardzo dobrym stanie."

Może kolejnym razem wybierzcie się bez wcześniejszych zapowiedzi?

a
awk

NA GLOBUSIE LÓD BYŁ O NIEBO LEPSZY, A WEJŚCIE KOSZTOWAŁO) 5-6ZŁ.

i
icetea

Lublin, stolica PiSlandu, zadupie cywilizacji, ciemnota i zabobon.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3