Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki dąb „Fabrykant” triumfatorem plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku. Polski kandydat pozostawił w pokonanym polu całą konkurencję

Leszek Mikrut
Jakub Kubka
„Fabrykant” - to szypułkowy dąb-olbrzym, król dębów zwany też „Jagoszem”). Drzewo rośnie przy głównej alei w XIX-wiecznym łódzkim Parku im. Michała Klepacza, należącym kiedyś do fabrykanckiej rodziny Richterów (obecnie własność Politechniki Łódzkiej). Dokładny wiek dębu szacowany jest na ok. 150-200 lat, ale na podstawie archiwalnych pomiarów wielkość tę zawęża się do ok. 165-170 lat.

Jest jednym z najbardziej magicznych i oryginalnych drzew w kraju. Jego nietuzinkowa budowa niczym magnes przyciąga uwagę odwiedzających to miejsce. Jeden z konarów drzewa ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów, zaś szerokość korony „Fabrykanta” osiągnęła imponującą wartość 33 metrów, obwód przekracza 450 cm, a wysokość wynosi około 22 m. Nie wiadomo, czy „Fabrykant” wyrósł samoistnie, czy też posadzony został przez łódzkich fabrykantów. Ale z pewnością rósł i rozwijał się wraz z Polskich Manchesterem. W 1990 roku uznany został z pomnik przyrody. Wiosną wokół drzewa rozpościerają się szafirowe łąki pełne śnieżników lśniących oraz cebulic syberyjskich, które podkreślają szlachetny charakter rośliny.

Łódzki dąb nie tylko wywalczył dla Polski prestiżowy tytuł, ale sukces ten osiągnął, uzyskując blisko 46 tysięcy głosów internautów. I choć nie jest to wynik rekordowy na przestrzeni kilkunastu już edycji danego konkursu (rekord padł w ubiegłym roku, gdy inny polski dąb „Dunin” - Strażnik Puszczy Białowieskiej - uzyskał aż 179 317 głosów), to wystarczyło, aby „Fabrykant” zagwarantował sobie miano Europejskiego Drzewa Roku 2023!

Ostateczną kolejność wszystkich drzew biorących udział w konkursie oraz film z ogłoszenia wyników można znaleźć na stronie internetowej

Oficjalne ogłoszenie wyników w konkursie na Europejskie Drzewo 2023 roku odbyło się 21 marca w Brukseli. Celem nieprzerwanie trwającego od 2011 roku konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które wszędzie powinny być cenione i chronione.

Łódzkie drzewo pokonało tym samym 15 pozostałych konkurentów z całego Starego Kontynentu, uzyskując ostatecznie 45 718 głosów. Na drugim miejscu uplasowało się słowackie ponad 700-letnie drzewo - Smoczy Dąb z miejscowości Lozorno z wynikiem o ponad 50% wskazań gorszym - 18 198 głosów. A Kolonia Jabłoni z Królewca na Ukrainie z 14 219 głosami była trzecia. W całym plebiscycie - jak poinformował Klub Gaja, organizator polskiej edycji konkursu Drzewo Roku - internauci oddali 177 486 głosów, czyli o prawie 2 tysiące głosów mniej, niż wysłano ich w ubiegłym roku tylko na jednego polskiego zwycięzcę – na dąb „Dunin”.

W 2022 roku dąb „Fabrykant” wygrał krajową edycję konkursu Drzewo Roku zorganizowanego przez Klub Gaja i tym samym zapewnił sobie udział w konkursie europejskim. Organizatorem zaś konkursu Europejskie Drzewo Roku od lat jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. A jego przebieg w Polsce koordynują ekolodzy z Klubu Gaja. Dziś składają oni podziękowania wszystkim internautom za zaangażowanie i możliwość wspólnego udziału w tym wspaniałym święcie polskiej i europejskiej przyrody!

- Dąb Fabrykant – podkreśla przedstawiciel Klubu Gaja - to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka Łodzi. Zwraca ono uwagę swoim nietypowym pokrojem - jeden z jego konarów ma ponad 20 metrów długości i biegnie niemal równolegle do ziemi. Drzewo szczególnie pięknie prezentuje się wiosną, na tle kwitnącej na niebiesko cebulicy syberyjskiej. To właśnie te cechy sprawiły, że dąb zwyciężył w polskim konkursie Drzewo Roku 2022, organizowanym przez organizację ekologiczną Klub Gaja.

- Niezwykłe drzewo w niezwykłym miejscu otrzymało tytuł Europejskiego Drzewa Roku - stwierdził po ogłoszeniu wyników Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja. - Ten sukces zawdzięcza wielu ludziom, dla których przyroda ma wielkie znaczenie, także w kontekście kulturowym i historycznym. Budowanie kapitału społecznego wokół drzew jest wyzwaniem dla nas wszystkich. W taki właśnie sposób budujemy wspólnie ten kapitał wokół drzew i przypominamy o wartościach, jakie niosą one ze sobą - o wartościach przyrodniczych, kulturowych czy historycznych. To one, szczególnie te wiekowe, przypominają nam, kim jesteśmy i o co powinniśmy dbać. Nie możemy zostawiać tej pracy tylko instytucjom. Także my, obywatele i obywatelki, powinniśmy robić wszystko, aby przyszłe pokolenia mogły podziwiać wspaniałości natury. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy wspierali i głosowali na Fabrykanta z Łodzi, a w szczególności Make Life Harder i ich fankom i fanom -  podkreślił założyciel i szef Klubu Gaja.

Nasi polscy pretendenci już zatem pięciokrotnie stawali na podium europejskiego konkursu. Nie licząc tegorocznego triumfatora, w roku ubiegłym zwyciężył dąb szypułkowy „Dunin” z miejscowości Przybudki w gminie Narew na Podlasiu; w 2017 r. tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu. Cztery lata wcześniej platan z Kóz koło Bielska-Białej był drugi, a w roku 2014 na trzecim miejscu uplasował się dąb Wybickiego w Będominie na Pomorzu. Może i za rok podobny sukces padnie łupem kolejnego polskiego drzewa?

Każdy może pomóc sadzić i chronić drzewa przekazując 1,5% podatku dla Klubu Gaja. Wystarczy w deklaracji podatkowej PIT wpisać KRS: 0000120069.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski