Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Logistyka na uczelniach nadal popularna. Decyduje rynek pracy

Aleksandra Dunajska
archiwum
Logistyka wciąż należy do czołówki kierunków studiów wybieranych przez maturzystów. Znaczenie ma fakt, że specjaliści w tej dziedzinie są często poszukiwanymi pracownikami

W całej Polsce 10 tys. 108 osób chciało w tym roku studiować logistykę - wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Także przeliczając liczbę kandydatów na jedno miejsce ten kierunek należy do najbardziej popularnych - o jeden indeks walczyło 4,5 osoby.

Podobny trend zauważalny jest w Lublinie. O jedno miejsce na logistyce UMCS rywalizowało w tegorocznym naborze 4,31 osób. To ósme miejsce na liście najpopularniejszych kierunków. - Kierunki związane z szeroko rozumianą branżą TSL (transport, spedycja, logistyka - red.) już od kilku lat należą do najbardziej obleganych - przyznaje Aneta Adamska, rzeczniczka prasowa UMCS. - Jest to związane z rynkiem pracy, na którym jest duże zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach - dodaje.

Absolwenci mogą pracować m.in. w firmach transportowych, spedycyjnych, centrach usług logistycznych a także firmach komunikacyjnych, sklepach internetowych oraz instytucjach rządowych i samorządowych zajmujących się funkcjonowaniem branży TSL.

Uniwersytet Przyrodniczy prowadzi kierunek „Transport i logistyka” na Wydziale Inżynierii Produkcji. Uczelnia zapewnia, że stawia na praktykę, umożliwiając odbywanie praktyk i staży, także za granicą. O miejsce na tym kierunku na UP starało się w tym roku około trzech kandydatów.

Kierunek „transport” ze specjalnościami „logistyka w transporcie” i „transport samochodowy” można też studiować na Politechnice Lubelskiej. Uczelnia oferuje również studia podyplomowe w tym zakresie. Studia „Zarządzanie logistyką w przedsiębiorstwie” prowadzone są przy wsparciu firmy Lognet Solutions, dzięki czemu studenci dostają dawkę praktycznych umiejętności i uczą się, jak rozwiązywać problemy związane z logistyką w przedsiębiorstwie. Studia trwają dwa semstry, całość kosztuje 4 tys. złotych.

Kierunki związane z logistyką oferują również lubelskie uczelnie niepubliczne. Np. Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji prowadzi trwające siedem semestrów studia inżynierskie. Po pierwszym roku nauki do wyboru są cztery specjalności: inżynieria systemów logistycznych, logistyka handlu i dystrybucji, zarządzanie logistyką w przedsiębiorstwie oraz e-commerce i technologie mobilne w logistyce. Rok studiów stacjonarnych kosztuje od 3400 zł (dwa pierwsze lata) do 3600 zł (trzeci rok studiów).

Jak się dostać?

Na UMCS w procesie rekrutacji są brane pod uwagę wyniki matury z języka obcego nowożytnego a także matematyki, historii lub geografii. A np. na UP uwzględniane są wyniki z języka obcego a także, do wyboru, matematyki, fizyki i astronomii, chemii, informatyki, biologii lub geografii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski