Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokatorom ul. Jezuickiej 2 nie podoba się zakaz parkowania przy ich kamienicy

Małgorzata Szlachetka
Znak zakazujący parkowania pojawił się przy ulicy Jezuickiej 2 w środę. Nie wszystkim jednak takie rozwiązanie się podoba.
Znak zakazujący parkowania pojawił się przy ulicy Jezuickiej 2 w środę. Nie wszystkim jednak takie rozwiązanie się podoba. Małgorzata Genca
Znak zakazu zatrzymywania się stoi przy Jezuickiej 2 od środy. Już drugi, bo pierwszy został przez kogoś wyrwany.

- Patrol Straży Miejskiej znalazł go w jednym z pobliskich śmietników - mówi Karol Kieliszek z zespołu prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Zakazem oburzona jest pani Agnieszka, która mieszka przy Jezuickiej. - Ratusz tym posunięciem zabrał nam trzy miejsca w sytuacji, gdy już teraz znalezienie miejsca do zaparkowania na Starym Mieście graniczy z cudem - denerwuje się nasza Czytelniczka. I dodaje: - Jestem po operacji, chodzę o kulach. Z tym zakazem będzie mi jeszcze ciężej.

Mieszkańcy Jezuickiej 2 mają do dyspozycji wewnętrzne podwórko. Zdaniem pani Agnieszki, ono nie wystarcza, bo aut lokatorów jest więcej niż miejsc do parkowania. - Dzwoniliśmy do Zarządu Dróg i Mostów, ale usłyszeliśmy, że zakaz jest przy Bramowej, dlatego będzie i u nas - mówi pani Agnieszka.

Dlaczego urzędnicy uznali, że znak zakazu na Jezuickiej jest potrzebny?

Karol Kieliszek mówi, że była to reakcja na sygnały od przechodniów: - Znak został postawiony z myślą o pieszych, bo parkujące w tym miejscu auta zajmowały zbyt wiele miejsca kosztem przechodniów.

Sprawdziliśmy. W niedzielę po południu pod zakazem parkowania stały trzy auta. Być może dlatego, że wielu ludzi przyjechało na odbywające się za Bramą Krakowską targi staroci.

Problem parkowania na Starym Mieście nie jest nowy. Niejednokrotnie osoby spacerujące po wąskich uliczkach muszą ustępować miejsca jadącym samochodom. Generalnie nie powinno się tam stawiać aut, ale mieszkańcy mogą się starać o indywidualne pozwolenie na wjazd.

Ratusz zapewnia, że liczba takich zezwoleń z roku na rok spada. - W tym roku wydaliśmy w sumie 288 identyfikatorów, z czego 30 na jednorazowy wjazd na Stare Miasto. W ubiegłym roku zezwoleń było prawie 350, a kilka lat temu nawet ponad 400 - wylicza Kieliszek i dodaje: - Większość zgód na parkowanie dostają mieszkańcy, do tego prawie 50 aktualnych identyfikatorów jest ważnych do czerwca.

Z przywileju zostawiania samochodu na zabytkowym Starym Mieście korzystają także restauratorzy (około 50 z 288 identyfikatorów dotyczących parkowania) oraz pracownicy tutejszych instytucji i urzędów, którzy mają aktualnie prawie 60 pozwoleń.

Od 1 marca do 23 maja Straż Miejska wystawiła na Starym Mieście ok. 50 wezwań i mandatów za parkowanie w miejscu niewyznaczonym, głównie na ulicy Grodzkiej, placu Po Farze i Rynku. Z ul. Rybnej zostały odholowywane 4 auta. Żaden z mandatów i wezwań w związku z parkowaniem nie dotyczył w tym okresie ul. Jezuickiej.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski