Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Los górek czechowskich w rękach sądu. Poznaliśmy termin rozprawy. Jakie możliwe scenariusze?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Jaki los czeka górki czechowskie? Zdecyduje sąd
Jaki los czeka górki czechowskie? Zdecyduje sąd Artur Jurkowski/zdjęcie archiwalne
„Można budować bloki” stwierdził ratusz i miejscy radni; „nie można” orzekł WSA w Lublinie - teraz NSA ma rozstrzygnąć jak mogą być zagospodarowane górki czechowskie. Właśnie poznaliśmy termin rozprawy. Wyrok ma zapaść w połowie lutego. I wcale nie musi oznaczać finału sądowego sporu.

17 lutego – to wtedy Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie zajmie się „sprawą górek czechowskich”. A precyzyjniej skargą kasacyjną, którą złożył lubelski ratusz. Miasto nie zgada się z orzeczeniem WSA w Lublinie, które nakazuje objęcie ochroną terenu górek czechowskich oraz gruntów do niego przyległych m.in. położonych wzdłuż ul. Arnsztajnowej czy Dudzińskiego. Wyrok zapadł 30 grudnia 2019 r.

Skargę ratusz złożył 9 marca 2020 r. Dokument liczył 40 stron. Na wyznaczenie terminu rozprawy miasto czekało 10 miesięcy. – Potwierdzam to rozprawa dotycząca górek czechowskich – mówi Zbigniew Dubiel, szef radców prawych lubelskiego ratusza.

Czego dotyczy spór? W lipcu 2019 r. radni miejscy przyjęli uchwałę w sprawie „studium zagospodarowania Lublina”. Dokument dotyczył całego miasta. Na nowo określił też m.in. przyszłość górek czechowskich. W skrócie umożliwiał budowę bloków na 30 hektarach terenów (ok. 30 proc.). Na pozostałych ok. 70 ha ma powstać miejski park naturalistyczny.

Uchwała została zaskarżona. Zrobił to wojewoda lubelski. Wówczas był nim Przemysław Czarnek (obecnie minister edukacji i nauki). WSA częściowo uchylił uchwałę radnych. Uznał, że teren dawnego poligonu nie może być zabudowany, bo doprowadziłoby to do zniszczenia walorów przyrodniczych terenu. Zarzucił ratuszowi przekroczenie „władztwa planistycznego”.

- Twierdzenie, iż gmina przekroczyła władztwo planistyczne jest błędne, wyrok WSA w Lublinie powinien zostać uchylony, a całość skargi Wojewody Lubelskiego oddalona – przekonywała w chwili składania skargi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.
Ratusz argumentował, że wyrok WSA wykraczał poza skargę złożoną przez wojewodę lubelskiego. Zakaz zabudowy - i to zarówno wielorodzinnej oraz jednorodzinnej i usługowej – objął nie tylko tereny należące do TBV, ale też sąsiednie m.in. osiedle TOR, ale także ulice Koncertową i Halickiego. Miasto wyliczyło, że chodzi o 547 działek ewidencyjnych.

Czy wyrok NSA zakończy „sprawę górek czechowskich”? Niekonieczne. Możliwe są trzy scenariusze rozwoju wypadków. Pierwszy - sąd oddala skargę: tym samym werdykt WSA staje się prawomocny i teren górek czechowskich jest wykluczony z zabudowy. Drugi – sąd uznaje skargę: uchwała o studium wchodzi w życie i na jego podstawie powstanie plan zagospodarowania umożliwiający zabudowę. Trzeci – NSA kieruje sprawę do ponownego rozpatrzenia przez WSA, czyli sprawa wraca w zasadzie do punktu wyjścia.
- Czekamy na rozstrzygnięcie sądu. Spodziewamy się, że werdykt zostanie ogłoszony 17 lutego – dodaje Dubiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski