Los starszych ludzi. Felieton dr Mariusza Świetlickiego

dr Mariusz Świetlicki
Zacznę od danych, które mnie zaskoczyły i dały dużo do myślenia. Obecnie, w Japonii, ponad 20% wszystkich więźniów, to osoby powyżej 65. roku życia. Jeszcze 10 lat temu odsetek ten wynosił 5,8%. Okazuje się, że większość tych osób celowo popełniła przestępstwa, aby do więzienia się dostać, traktując je jako miejsce wygodnego i bezpiecznego życia w podeszłym wieku.

Japonia to kraj starzejącego się albo wręcz starego społeczeństwa. Osoby w wieku powyżej 65. roku życia stanowią już 27,7% wszystkich obywateli. Średnia wieku całego społeczeństwa to 46,7 lat. W Polsce ten wskaźnik również rośnie i wynosi obecnie 40,2. Wróćmy jednak do Japonii i pytania, dlaczego tak dużo starszych ludzi trafia do więzień?

Według badaczy, składają się na to dwa zjawiska. Pierwsze to rozpad tradycyjnych rodzin i związana z tym samotność osób starszych. Jeszcze kilkadziesiąt la temu było wiadomo, że młodsze pokolenia w rodzinie opiekują się seniorami. W krajach rozwiniętych takie podejście jednak ginie. Rolę opiekuna zaczyna brać na siebie państwo, a kryzys tradycyjnych rodzin się pogłębia. Spada ilość rodzących się dzieci, a przy okazji wzrasta liczba rozbitych związków, w konsekwencji starsi ludzie skazują się na samotność. Paradoksalnie, w więzieniu jest ona mniejsza, niż na wolności…

Drugie zjawisko to ubóstwo osób starszych związane z niewydolnym systemem opieki społecznej w starzejącym się społeczeństwie połączone z brakiem oszczędności zabezpieczających odpowiedni poziom życia. W Japonii nakłada się jeszcze na to kultura, w której nie wypada się przyznawać do swojego ubóstwa i do korzystania z czyjejś pomocy. W takiej sytuacji lepiej jest ukraść coś w sklepie i zostać złapanym, niż pójść po pomoc do opieki socjalnej.

Starzejące się społeczeństwo to wyzwanie stające przed wszystkimi krajami rozwiniętymi. Odsetek seniorów rośnie, spada liczba urodzeń, wydłuża się wiek życia i, w konsekwencji,coraz mniej osób jest w tzw. wieku produkcyjnym, a coraz więcej jest emerytów. Rozpadowi ulega również tradycyjny model rodziny. W tej sytuacji to państwo musi zadbać o stworzenie systemu, który pozwoli osobom starszym godnie żyć. Jak to jednak zrobić?

Przede wszystkim aktywizując zawodowo wszystkich, którzy mogą pracować. Musi być wydłużany wiek pozostawania na rynku pracy - w Polsce zlikwidowano wydłużony wiek przejścia na emeryturę. Należy zadbać o możliwości pracy dla kobiet wychowujących dzieci - w Polsce poprzez system 500+ nastąpiła dezaktywacja zawodowa kobiet. Należy przyśpieszyć edukację i wchodzenie w życie zawodowe młodych ludzi - w Polsce niemal zlikwidowano zmniejszenie do 6 lat wieku rozpoczynania edukacji.

Przyszłościowa polityka państwa, która powinna zapewnić lepszy poziom życia seniorów, została w naszym kraju całkowicie zniszczona. Na razie tego nie czujemy dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej i zmniejszeniu bezrobocia. Za kilka lub kilkanaście lat problem godnego życia osób starszych objawi się jednak ze zdwojoną siłą. W tej sytuacji jedyne, co możemy zrobić to zadbać o nasze rodziny, a także o maksymalne, możliwe do zgromadzenia, własne oszczędności.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie