Los starszych ludzi. Felieton dr Mariusza Świetlickiego

dr Mariusz Świetlicki
Udostępnij:
Zacznę od danych, które mnie zaskoczyły i dały dużo do myślenia. Obecnie, w Japonii, ponad 20% wszystkich więźniów, to osoby powyżej 65. roku życia. Jeszcze 10 lat temu odsetek ten wynosił 5,8%. Okazuje się, że większość tych osób celowo popełniła przestępstwa, aby do więzienia się dostać, traktując je jako miejsce wygodnego i bezpiecznego życia w podeszłym wieku.

Japonia to kraj starzejącego się albo wręcz starego społeczeństwa. Osoby w wieku powyżej 65. roku życia stanowią już 27,7% wszystkich obywateli. Średnia wieku całego społeczeństwa to 46,7 lat. W Polsce ten wskaźnik również rośnie i wynosi obecnie 40,2. Wróćmy jednak do Japonii i pytania, dlaczego tak dużo starszych ludzi trafia do więzień?

Według badaczy, składają się na to dwa zjawiska. Pierwsze to rozpad tradycyjnych rodzin i związana z tym samotność osób starszych. Jeszcze kilkadziesiąt la temu było wiadomo, że młodsze pokolenia w rodzinie opiekują się seniorami. W krajach rozwiniętych takie podejście jednak ginie. Rolę opiekuna zaczyna brać na siebie państwo, a kryzys tradycyjnych rodzin się pogłębia. Spada ilość rodzących się dzieci, a przy okazji wzrasta liczba rozbitych związków, w konsekwencji starsi ludzie skazują się na samotność. Paradoksalnie, w więzieniu jest ona mniejsza, niż na wolności…

Drugie zjawisko to ubóstwo osób starszych związane z niewydolnym systemem opieki społecznej w starzejącym się społeczeństwie połączone z brakiem oszczędności zabezpieczających odpowiedni poziom życia. W Japonii nakłada się jeszcze na to kultura, w której nie wypada się przyznawać do swojego ubóstwa i do korzystania z czyjejś pomocy. W takiej sytuacji lepiej jest ukraść coś w sklepie i zostać złapanym, niż pójść po pomoc do opieki socjalnej.

Starzejące się społeczeństwo to wyzwanie stające przed wszystkimi krajami rozwiniętymi. Odsetek seniorów rośnie, spada liczba urodzeń, wydłuża się wiek życia i, w konsekwencji,coraz mniej osób jest w tzw. wieku produkcyjnym, a coraz więcej jest emerytów. Rozpadowi ulega również tradycyjny model rodziny. W tej sytuacji to państwo musi zadbać o stworzenie systemu, który pozwoli osobom starszym godnie żyć. Jak to jednak zrobić?

Przede wszystkim aktywizując zawodowo wszystkich, którzy mogą pracować. Musi być wydłużany wiek pozostawania na rynku pracy - w Polsce zlikwidowano wydłużony wiek przejścia na emeryturę. Należy zadbać o możliwości pracy dla kobiet wychowujących dzieci - w Polsce poprzez system 500+ nastąpiła dezaktywacja zawodowa kobiet. Należy przyśpieszyć edukację i wchodzenie w życie zawodowe młodych ludzi - w Polsce niemal zlikwidowano zmniejszenie do 6 lat wieku rozpoczynania edukacji.

Przyszłościowa polityka państwa, która powinna zapewnić lepszy poziom życia seniorów, została w naszym kraju całkowicie zniszczona. Na razie tego nie czujemy dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej i zmniejszeniu bezrobocia. Za kilka lub kilkanaście lat problem godnego życia osób starszych objawi się jednak ze zdwojoną siłą. W tej sytuacji jedyne, co możemy zrobić to zadbać o nasze rodziny, a także o maksymalne, możliwe do zgromadzenia, własne oszczędności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie