MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lot z dzieckiem – jak się do niego przygotować? Dokumenty, bilety, przydatne gadżety i sposoby na uspokojenie malucha

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Jak podróżować z dzieckiem, by podróż przebiegła spokojnie? Zobaczcie praktyczne informacje i skuteczne porady, które zebraliśmy dla was w jednym miejscu.
Jak podróżować z dzieckiem, by podróż przebiegła spokojnie? Zobaczcie praktyczne informacje i skuteczne porady, które zebraliśmy dla was w jednym miejscu. Szymon Starnawski / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Podróże z maluchem mogą być wyczerpujące zarówno dla niego samego, jak i dla rodziców. Jeżeli rodzinny wyjazd spędza wam sen z powiek, w naszym artykule znajdziecie wiele przydatnych informacji na temat tego, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Jakie dokumenty zabrać? Ile kosztują bilety dla niemowląt? Co spakować i jak uspokoić malca w trakcie rejsu? Odpowiedzi na wszystkie te pytania udzielamy w poniższym tekście.

Spis treści

Lot z dzieckiem do 2 lat – ile trzeba zapłacić za bilet?

Bilet lotniczy dla niemowlęcia (do ok. 23 miesiąca życia, w zależności od zasad przewoźnika) jest zazwyczaj tańszy od tego dla osoby dorosłej. Maluchy mogą podróżować na kolanach opiekuna lub w foteliku na miejscu obok. W przypadku lotu z dzieckiem na jednym miejscu, linie lotnicze zapewnią malcowi specjalne pasy bezpieczeństwa, natomiast jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z własnego fotelika samochodowego, musi on spełniać wyznaczone przez przewoźnika kryteria (najlepiej sprawdzić je na oficjalnej stronie internetowej linii) i być produktem certyfikowanym do użytku na pokładzie maszyny.

Ile kosztuje bilet lotniczy dla niemowlęcia? Ryanair, Wizz Air, PLL LOT

 • Ryanair – opłata za niemowlę podróżujące na kolanach osoby dorosłej to 25 euro/funtów (lub równowartość w lokalnej walucie) w jedną stronę. W przypadku umieszczenia dziecka w foteliku na miejscu obok, bilet jest w regularnej cenie.
 • Wizz Air – opłata za niemowlę podróżujące na kolanach osoby dorosłej to 151 zł w jedną stronę. W przypadku umieszczenia dziecka w foteliku na miejscu obok, bilet jest w regularnej cenie.
 • PLL LOT – bilet dla niemowlęcia podróżującego na kolanach osoby dorosłej to koszt 10 procent ceny podstawowej na trasach międzynarodowych, natomiast z lotów krajowych maluchy skorzystają za darmo. W przypadku umieszczenia dziecka w foteliku na miejscu obok, bilet jest w regularnej cenie.

Samolotem z dzieckiem – potrzebne dokumenty

Pierwsza podróż samolotem z małym dzieckiem prawie zawsze jest dla opiekunów stresującym przeżyciem. Przed wylotem warto sporządzić listę potrzebnych dokumentów, by na lotnisku mieć pewność, że wszystko jest na swoim miejscu. Jakich dokumentów potrzebuje dziecko, by móc podróżować bez problemów?

 • na trasach krajowych: akt urodzenia, paszport, legitymacja szkolna lub dowód osobisty
 • na trasach do państw członkowskich strefy Schengen: dowód osobisty lub paszport
 • na trasach do krajów spoza strefy Schengen: paszport, dodatkowe dokumenty (ich spis można znaleźć na stronach rządowych)

Czytaj też: Razem w samolocie. Jak za darmo dostać miejsca obok siebie w tanich liniach Ryanair czy Wizz Air? Sprawdź, jakie są na to sposoby

Jak uspokoić dziecko w samolocie?

Niepokój dzieci związany z lotem jest naturalny – w końcu znajdują się one w nowym otoczeniu pełnym ludzi, a warunki – w tym zmiana ciśnienia – są czasem uciążliwe nawet dla pełnoletnich pasażerów. O ile chwilowa frustracja malucha nie stanowi problemu, kilkudziesięciominutowy płacz zmęczy opiekuna i wszystkich dookoła. Części z tych niedogodności da się uniknąć – pomogą wam w tym sprawdzone metody, którymi podzielili się użytkownicy platformy TikTok.

Przydatne sposoby na uspokojenie niemowlęcia w samolocie

 • Karmienie podczas startu i lądowania – zmiana ciśnienia powoduje uczucie „zatkanych uszu”, które mija po odruchu przełykania. Kiedy maszyna będzie wzbijać się w powietrze lub podchodzić do lądowania, maluch dodatkowo skupi uwagę na posiłku, a nie niesprzyjających warunkach.
 • Odpowiedni ubiór – niemowlę wymaga przewijania, a pokład samolotu nie jest tu wyjątkiem. Aby cały proces odbył się sprawnie, najlepiej ubrać pociechę w wygodne śpiochy z suwakiem – w ten sposób dziecko będzie mniej zirytowane.
 • Ulubiona rzecz – coś, co daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Może to być poduszka, koc lub zupełnie inny przedmiot. Ważne, by dziecko czuło się spokojniej.
 • Nowa zabawka – zaciekawiony nowością malec skupi się na niej na dłuższy czas.

Wybór miejsca – gdzie najlepiej usiąść w samolocie z niemowlakiem?

Jeżeli podróżujecie z niemowlęciem i stoicie przed wyborem miejsca, możemy was uspokoić – na pokładzie istnieją rzędy, na które warto zwracać uwagę już na etapie rezerwacji. Najlepszą lokalizacją dla maluchów jest przód samolotu – wybierając ten punkt, będziecie mieć przed sobą więcej miejsca, a dziecko nie poczuje się przytłoczone. Co zrobić, jeśli zajęcie tego miejsca nie jest możliwe? Wtedy dobrze jest zagwarantować malcowi nieco rozrywki w postaci widoków, dlatego miejsce przy oknie będzie dobrym wyborem. Radzimy też zdecydować się na rezerwację siedzeń blisko toalety (lub miejsca do przewijania) na wypadek niespodziewanych okoliczności.

Co zabrać ze sobą do samolotu? Przydatne gadżety dla malucha

O tym, jak ważne jest zapakowanie jedzenia czy kilku zabawek do bagażu wiemy na pewno wszyscy – na rynku istnieje jednak kilka nieoczywistych gadżetów, które znacznie ułatwią podróżowanie z dzieckiem. Co powinno się znaleźć w naszym bagażu podręcznym?

 • słuchawki wygłuszające, by malec mógł się zrelaksować;
 • dziecięcy materac podróżny (przed zakupem warto dopytać, czy dana linia zezwala na jego wniesienie);
 • zagłówek;
 • nosidło.
FAQ – prawa pasażera samolotu

Kiedy należy się odszkodowanie za opóźniony lot czy zniszczony bagaż? O co powinien zadbać przewoźnik w przypadku odwołania lotu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące praw, jakie przysługują pasażerom samolotów na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Szwajcarii, Liechtensteinu i Norwegii.

Przydzielono mi miejsce w niższej klasie – czy mogę żądać zwrotu pieniędzy?

Częściowo – tak. Kwota zwrotu będzie różnić się w zależności od trasy, tzn.:

 • 30 procent zwrotu – w przypadku lotów o długości do 1500 km,
 • 50 procent zwrotu – w przypadku lotów o długości powyżej 1500 km w obrębie UE (z wyłączeniem francuskich departamentów zamorskich) oraz innych lotów o długości od 1500 do 3500 km,
 • 75 procent zwrotu – w przypadku lotów, które nie dotyczą dwóch pierwszych punktów.

Przydzielono mi miejsce w wyższej klasie – czy muszę dopłacić?

Nie. Przewoźnik za umieszczenie pasażera w klasie wyższej niż wskazana na bilecie nie może wymagać dopłaty.

Odmowa przyjęcia na pokład, a osoba z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnością są chronione przed dyskryminacją w transporcie lotniczym – przewoźnik może odmówić przyjęcia na pokład osoby z niepełnosprawnością tylko wtedy, kiedy nie pozwalają na to możliwości techniczne, np. nieodpowiedni rozmiar drzwi lub samolotu. W takim wypadku pasażer może ubiegać się o pełen zwrot kosztu biletu oraz przeplanowanie podróży.

Strajk na lotnisku a odszkodowanie – kiedy przysługuje rekompensata?

Chociaż prawo pasażera do odszkodowania stanowi, że podróżnemu nie należy się rekompensata, jeżeli na odwołanie czy opóźnienie lotu miały wpływ „nadzwyczajne okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków” (wśród nich wymienia się m.in. strajki mające wpływ na działalność przewoźnika), to istnieje możliwość na wypłatę odszkodowania, o ile strajkującymi są pracownicy zatrudniani przez przewoźnika. Należy jednak pamiętać, że inaczej jest w przypadku pozostałego personelu lotniska (np. służby celnej), który nie ma nic wspólnego z liniami lotniczymi.

Problemy z bagażem – zniszczenie, zgubienie lub późniejsze dostarczenie

Jeżeli bagaż rejestrowany zostanie przez przewoźnika zgubiony, uszkodzony lub dostarczony z opóźnieniem, pasażerowi przysługuje odszkodowanie o maksymalnej wartości 1300 euro. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku, w którym uszkodzenie wynika z zaniedbania właściciela lub wady samego bagażu – wtedy nie można liczyć na żadną rekompensatę. W przypadku bagażu podręcznego, linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność wyłącznie za uszkodzenia powstałe z ich winy.

Obowiązki przewoźnika w przypadku opóźnienia, odwołania lub odmowy przyjęcia na pokład

Jeżeli wskazane sytuacje zaistniały z winy przewoźnika, ma od wobec swoich pasażerów obowiązki. Po pierwsze – pasażerowie powinni zostać pisemnie poinformowani przez linie lotnicze o przysługujących im prawach. Każdemu z nich, oprócz pomocy w ułożeniu nowego planu podróży, linie lotnicze powinny zapewnić wyżywienie i napoje, w przypadku długiego oczekiwania na kolejne połączenie – zakwaterowanie (włączając koszty transportu z i na lotnisko) oraz możliwość odbycia dwóch rozmów telefonicznych, faksów, dalekopisów lub e-maili.

Odmówiono mi przyjęcia na pokład – co mogę zrobić w takiej sytuacji?

W przypadku odmowy przyjęcia na pokład, pasażerowie powinni zostać pisemnie poinformowani przez linie lotnicze o przysługujących im prawach. W przypadku tzw. overbookingu – sprzedaży większej ilości biletów, niż miejsc w samolocie – przewoźnik powinien na początku poszukać ochotników, którzy za rekompensatę finansową i opiekę wynikającą z praw pasażera, zdecydują się na podróż następnym lotem. Osoby, które nie zostały przyjęte na pokład z winy przewoźnika, mają następujące możliwości:

 • Zwrot pełnego (lub części) kosztu biletu – w tym przypadku przewoźnik musi zwrócić pieniądze w terminie do 7 dni. Jeśli plan podróży uwzględniał przesiadkę, ale kontynuacja podróży nie jest zgodna z założeniami, przewoźnik ma obowiązek zwrócić pieniądze za zrealizowane i niezrealizowane etapy podróży oraz zapewnić lot do miejsca wylotu.
 • Zmiana planu podróży i dotarcie do miejsca docelowego jak najwcześniej – przewoźnik powinien zagwarantować pasażerowi zmianę planu podróży. Prawo to nie przysługuje pasażerom, którzy skorzystali z pełnego zwrotu kosztów.
 • Zmiana planu podróży i dotarcie do miejsca docelowego w dogodnym dla pasażera terminie – przewoźnik powinien zagwarantować pasażerowi zmianę planu podróży. Prawo to nie przysługuje pasażerom, którzy skorzystali z pełnego zwrotu kosztów.

Opóźniony lot – odszkodowanie i zwrot biletu

Jeżeli opóźnienie spowodowane jest ono zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć (m.in. zagrożenie bezpieczeństwa czy niesprzyjające warunki meteorologiczne), odszkodowanie nie należy się podróżnym. Dobrą wiadomością jest fakt, że pasażerowie, których lot jest opóźniony o co najmniej 5 godzin mają prawo do otrzymania zwrotu pełnej kwoty biletu. 

Podróżni, których lot został opóźniony (nie w wyniku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej) mają prawo ubiegać się o odszkodowanie w wysokości:

 • 250 euro – loty o długości do 1500 km,
 • 400 euro – loty wewnątrzwspólnotowe (dłuższe niż 1500 km) i inne loty o długości od 1500 km do 3500 km,
 • 600 euro – loty inne niż wewnątrzwspólnotowe (o długości powyżej 3500 km).

Kwota ta może zostać zmniejszona o połowę jeśli dotyczy lotu innego niż wewnątrzwspólnotowy, o długości powyżej 3500 km, a czas opóźnienia na przekracza 4 godzin.

Odmowa przyjęcia na pokład – kiedy pasażerom należy się odszkodowanie, a kiedy nie?

Jeżeli podróżujący nie zostanie przyjęty na pokład z powodu nieposiadania wymaganych dokumentów, przeciwwskazań natury zdrowotnej lub wymogów bezpieczeństwa, nie przysługuje mu odszkodowanie za lot. W przypadku, kiedy wina nie leży po stronie pasażera, może się on ubiegać o wypłatę odszkodowania.

Jakie odszkodowanie za odmowę przyjęcia na pokład?

Podróżni, których lot został odwołany, mają prawo ubiegać się o odszkodowanie w wysokości:

 • 250 euro – loty o długości do 1500 km,
 • 400 euro – loty wewnątrzwspólnotowe (dłuższe niż 1500 km) i inne loty o długości od 1500 km do 3500 km,
 • 600 euro – loty inne niż wewnątrzwspólnotowe (o długości powyżej 3500 km).

Odwołany lot – możliwości pasażera

 • Zwrot pełnego (lub części) kosztu biletu – w tym przypadku przewoźnik musi zwrócić pieniądze w terminie do 7 dni. Jeśli plan podróży uwzględniał przesiadkę, ale kontynuacja podróży nie jest zgodna z założeniami, przewoźnik ma obowiązek zwrócić pieniądze za zrealizowane i niezrealizowane etapy podróży oraz zapewnić lot do miejsca wylotu.
 • Zmiana planu podróży i dotarcie do miejsca docelowego jak najwcześniej – przewoźnik powinien zagwarantować pasażerowi zmianę planu podróży. Prawo to nie przysługuje pasażerom, którzy skorzystali z pełnego zwrotu kosztów
 • Zmiana planu podróży i dotarcie do miejsca docelowego w dogodnym dla pasażera terminie – przewoźnik powinien zagwarantować pasażerowi zmianę planu podróży. Prawo to nie przysługuje pasażerom, którzy skorzystali z pełnego zwrotu kosztów

Kiedy nie można ubiegać się o odszkodowanie pomimo odwołania lotu?

Istnieją przypadki, w których prawo do odszkodowania w przypadku odwołania lotu nie obowiązuje. Są to sytuacje związane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć (m.in. zagrożenie bezpieczeństwa czy niesprzyjające warunki meteorologiczne). Przewoźnik nie jest także zobowiązany do wypłaty odszkodowania, jeżeli poinformował pasażerów o odwołaniu kursu: co najmniej dwa tygodnie przed planowanym wylotem, od 14 do 7 dni przed planowanym wylotem i zaoferował zmianę planu podróży na podobny (różnice do kilku godzin).

Jakie odszkodowanie za odwołany lot?

Podróżni, których lot został odwołany, mają prawo ubiegać się o odszkodowanie w wysokości:

 • 250 euro – loty o długości do 1500 km,
 • 400 euro – loty wewnątrzwspólnotowe (dłuższe niż 1500 km) i inne loty o długości od 1500 km do 3500 km,
 • 600 euro – loty inne niż wewnątrzwspólnotowe (o długości powyżej 3500 km).

Podane kwoty mogą zostać zmniejszone o połowę, jeżeli czas przylotu alternatywnego rejsu (w stosunku do planowanego) nie przekracza:

 • dwóch godzin (loty o długości do 1500 km),
 • trzech godzin (loty wewnątrzwspólnotowe o długości powyżej 1500 km),
 • trzech godzin (loty inne niż wewnątrzwspólnotowe o długości pomiędzy 1500 km a 3500 km),
 • czterech godzin (loty inne niż wewnątrzwspólnotowe o długości powyżej 3500 km).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Oni dostali się do Europarlamentu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lot z dzieckiem – jak się do niego przygotować? Dokumenty, bilety, przydatne gadżety i sposoby na uspokojenie malucha - Strona Podróży

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski