Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko Lublin i kolej gotowe na Światowe Dni Młodzieży

Sławomir Skomra
Straż Graniczna zapewnia, że pasażerowie PLL nie odczują zmian na lotnisku
Straż Graniczna zapewnia, że pasażerowie PLL nie odczują zmian na lotnisku Małgorzata Genca
W lipcu policjanci nie biorą urlopów. Służby są gotowe na szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży. Ponadto przywrócono kontrole graniczne. To jeden z elementów mających zapewnić bezpieczeństwo podczas tych dwóch wielkich imprez.

Na te wydarzenia służby przygotowywały się od dawna i dlatego powrót kontroli na granicach nie jest dla nich zaskoczeniem. - Te rozwiązania będą bardziej odczuwalne na zachodniej i południowej niż na wschodniej granicy Polski - informuje ppor. Dariusz Sienicki, rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Na wschodniej granicy procedury zostały bez zmian. Tak samo jak w Porcie Lotniczym Lublin - dodaje.

Tyle że MSWiA zapowiadało, że pasażerowie korzystający z lotnisk będą przechodzili dokładniejsze, wyrywkowe kontrole. - Cały czas tak pracujemy - wyjaśnia Sienicki.

Na wschodniej granicy jednak coś się zmieniło. Wstrzymano Mały Ruch Graniczny na granicy z Rosją i Ukrainą. Z tego rozwiązania korzystali mieszkańcy przygranicznych miejscowości. Dzięki temu przekraczali granicę bez zbędnych formalności. - Teraz nie wystarczy okazać kartę MRG. Trzeba mieć ze sobą paszport i wizę na pobyt - tłumaczy Sienicki.

Nie tylko Straż Graniczna szykuje się do Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO. Jeśli ktoś ostatnio zauważył na dworcach kolejowych więcej patroli Straży Ochrony Kolei, nie jest to przypadek. Ze strony SOK bezpieczeństwa będzie strzegło 2,5 tys. funkcjonariuszy. W czerwcu zakończyło się ich szkolenie m.in. z języka obcego i savoir-vivre’u.

W związku z ŚDM i szczytem NATO, SOK-iści otrzymali dodatkowe uprawnienia. Teraz mogą np. przeszukać bagaż pasażera, czego nie wolno było im robić wcześniej. Patrole SOK będą wspierane przez Żandarmerię Wojskową, policję i Straż Graniczną. - Dla nas to nie jest nowość. Takie wspólne patrole organizujemy od niepamiętnych czasów. Sam w nich kiedyś brałem udział - mówi Sienicki.

Wszyscy policjanci w Polsce mają zakaz brania w lipcu urlopu. - Nasz garnizon będzie pracował w pełnej obsadzie - przyznaje nadkom. Renata Laszczka-Rusek, rzeczniczka lubelskiej policji. - Nasi funkcjonariusze będą wspierać tych z innych regionów, ale naszym zadaniem jest też zadbanie o bezpieczeństwo na Lubelszczyźnie - dodaje.

Chodzi zwłaszcza o lubelską imprezę poprzedzającą ŚDM, której kulminacyjnym punktem będzie 23 lipca spotkanie modlitewne na Arenie Lublin. - Do tych wydarzeń przygotowywaliśmy się od dawna i jesteśmy gotowi do współpracy ze wszystkimi służbami - dodaje Laszczka-Rusek.

Szacuje się, że na ŚDM może przyjechać około 2 mln osób. Na Arenę Młodych w Lublinie może przybyć nawet 15 tysięcy uczestników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski