Trzy nowe połączenia z Ukrainą uruchamiają linie lotnicze Bravo Airways. Od piątku, do obsługiwanego wcześniej przez Wizz Air Kijowa, dołączają Charków i Chersoń. Poznaliśmy godziny odlotów i ceny biletów.

Na lotnisku Lublin wylądował w piątek pierwszy samolot linii lotniczej Bravo Airways z Kijowa. Maszynę i jego pasażerów zwyczajowo powitała wodna kurtyna. - Dla naszej firmy to duży krok. To nasze pierwsze połączenie do Unii Europejskiej - przyznaje Igor Logvynenko, dyrektor generalny Bravo Airways.

W locie inauguracyjnym z Kijowa do Lublina wzięła udział blisko stuosobowa delegacja parlamentarzystów, dziennikarzy i przedstawicieli biur podróży.

- O połączenia z Ukrainą ubiegaliśmy się już w 2013 r. Niestety, względy polityczne pokrzyżowały te plany. Na szczęście, pokonaliśmy te trudności. Mam nadzieję, że z czasem będziemy otwierać kolejne połączenia z Ukrainą - mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin.

Samolotami Bravo Airways można polecieć do Kijowa, Charkowa i Chersonia. To ostatnie miasto jest położone tuż nad Morzem Czarnym.

Loty do Kijowa i Chersonia odbywają się trzy razy w tygodniu, a do Charkowa – dwa razy. Bilety do Kijowa w klasie ekonomicznej kosztują ok. 182 zł w jedną stronę, do Charkowa - 237 zł, a do Chersonia – 182 zł.

Połączenia obsługują samoloty Boeing 737-500 i McDonnel Douglas, które zabierają na pokład od 129 do 172 osób.

Biznes, turystyka i rozwój relacji

Zarówno Polacy, jak i Ukraińcy mają nadzieję, że nowe połączenia przyniosą nam korzyści. Prezydent Krzysztof Żuk przekonuje, że będą impulsem do rozwoju turystyki, gospodarki i kontaktów kulturalnych.

- Granica dzieli i tak będzie jeszcze długo. Natomiast połączenie lotnicze pozwala zaoszczędzić czas. Daje też możliwość rozwoju biznesu i wzajemnego poznawania się mieszkańców - mówi Krzysztof Żuk.

W Lublinie na stałe mieszka ok. 20 tys. Ukraińców. Na tutejszych uczelniach studiuje ich ok. 4 tys. Część z nich będzie teraz mogła szybciej dotrzeć do domu.

- Nie tylko więcej studentów z Ukrainy będzie przylatywało do Lublina, ale też więcej Polaków odwiedzi Ukrainę i nasze relacje będą się rozwijać - przewiduje Igor Vasiunyk, wiceprzewodniczący komisji transportu w ukraińskim parlamencie.

Godziny odlotów samolotu z Lublina:

CHARKÓW
poniedziałek - 00.25
czwartek - 4.25

CHERSOŃ
piątek - 14.45
niedziela - 19.05
środa - 23.30

KIJÓW
piątek - 19.40
poniedziałek - 05.45
czwartek - 09.45

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Casting do najnowszego filmu o Chełmie