Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Świdniku: Kto tu wyląduje?

Aleksandra Dunajska
Na lotnisku trwa m.in. budowa terminalu
Na lotnisku trwa m.in. budowa terminalu Tomasz Koryszko
Żydzi, zagraniczni studenci i pacjenci z Europy zachodniej - zdaniem władz lotniska będą tłumnie korzystać z portu. Spółka Port Lotniczy Lublin próbuje przekonać linie lotnicze, że uruchomienie połączeń do Świdnika im się opłaci. Czy się uda - okaże się wiosną.

Wśród potencjalnych pasażerów lotniska w Świdniku największe nadzieje budzą Żydzi. - W ubiegłym roku do Polski przyjechało blisko 80 tys. pielgrzymów z Izraela. Połowa z nich ląduje w Warszawie. Myślę, że moglibyśmy dużą część tych turystów "przejąć" - tym bardziej że Lublin i nasz region jest obowiązkowym punktem każdej takiej wizyty - uważa Jarosław Zdrojkowski z działu marketingu PLL.

Budowa lotniska w Świdniku nocą (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jego zdaniem, po uruchomieniu lotniska, do Lublina chętnie przylecą również Niemcy czy Francuzi, żeby skorzystać z tańszych i dobrej jakości usług medycznych (w Lublinie powstaje pierwsza prywatna klinika). Pasażerami mogliby być studenci szkół wyższych. - Na lubelskich uczelniach są studenci m.in. z Azji, ale też z Norwegii. Oni nie tylko polecą w rodzinne strony ale może także zachęcą bliskich, żeby odwiedzili ich tutaj - mówi Zdrojkowski. - Poza tym będą "zwykli" turyści z Wielkiej Brytanii, Francji czy Holandii, którzy zechcą po prostu zwiedzić Lubelszczyznę, a dzięki lotnisku zyskają szansę, żeby szybko tu dotrzeć.

Analizy prezentowane są przewoźnikom. Przekonają ich? - Linie podejmują decyzje na podstawie własnych badań. Ale dobrze, jeśli port też wychodzi z propozycjami - ocenia Grzegorz Sobczak, red. naczelny "Skrzydlatej Polski".

Eksperci nie mają jednak wątpliwości, czy niezbędną dla linii lotniczych zachętą są pieniądze. I to nie tylko te, które mają szansę zarobić na pasażerach. Zdaniem Pawła Cybulaka, red. naczelnego portalu pasażer.com, prognozy co do ilości turystów nie pomogą. - Samorządy - udziałowcy spółki - już teraz powinny wygospodarować kilka mln zł rocznie na ściągnięcie do portu tanich linii lotniczych - uważa. Np. port Jasionka w ub. r. zgodził się zapłacić liniom Ryanair 24 mln zł (do 2014 r.) za promocję regionu (m.in. umieszczenie folderów Podkarpacia na pokładach samolotów). Był to warunek uruchomienia lotów z Rzeszowa.

- Na razie tak prowadzimy negocjacje, żebyśmy nie musieli płacić. Efekty i siatkę połączeń pokażemy wiosną - zapowiada Piotr Jankowski, rzecznik PLL. Nieoficjalnie wiadomo, że spółka rozmawia m.in. z WizzAir i Ryanair.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski