18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LSM: Piecyki gazowe do ogrzewania wody pójdą na złom?

Maria Krzos
Archiwum
Czy piecyki gazowe do ogrzewania wody używane na LSM wkrótce odejdą do przeszłości? Taki pomysł mają władze spółdzielni. O opinię w tej sprawie poprosiły mieszkańców. - To oni ostatecznie zdecydują, czy inwestycja będzie realizowana - tłumaczą.

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa to ostatni tak duży podmiot w Lublinie, który nie pobiera ciepłej wody z sieci LPEC. Rzecz dotyczy około 29 tys. lokatorów z ponad 10 tys. mieszkań. - Z większych odbiorców z ciepłej wody z miejskiej sieci nie korzysta jeszcze PSM "Kolejarz" - informuje Teresa Stępniak-Romanek, kierownik Działu Strategii i Marketingu LPEC.

- Za rezygnacją z piecyków gazowych przemawia kilka argumentów - tłumaczy Andrzej Mazurek, zastępca prezesa LSM. - M.in. względy ekonomiczne. Jeśli weźmiemy pod uwagę koszty związane z eksploatacją i okresową wymianą piecyków oraz prognozowany wzrost cen gazu w przyszłości, okazuje się, że pozyskiwanie ciepłej wody z sieci jest tańszym rozwiązaniem. Istotne są też względy bezpieczeństwa.

W najnowszym numerze informatora dzielnicowego zarząd LSM przedstawił swój pomysł mieszkańcom i poprosił ich o przekazywanie opinii w tej sprawie. W gazetce zaprezentowany został też koszt tej inwestycji w rozbiciu na jedno mieszkanie. Mowa jest o 2,6 tys. zł (bez VAT). Zarząd spółdzielni zaproponował utworzenie specjalnego funduszu, na który każdy właściciel mieszkania wpłacałby co miesiąc ok. 40 zł przez 5 lat. - To bardzo wstępne wyliczenia, na dodatek robione mocno "na wyrost" - zastrzega Mazurek. - Chcemy zorientować się, czy mieszkańcy byliby zainteresowani tą inwestycją.

LSM nie jest jedyną spółdzielnią mieszkaniową, która rozważa rezygnację z piecyków gazowych. - W czerwcu wystąpiliśmy z propozycją do właścicieli, administratorów i zarządców budynków zlokalizowanych na terenie Lublina i przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej - informuje Stępniak-Romanek. - Oferta obejmuje wyposażenie działających już indywidualnych węzłów cieplnych centralnego ogrzewania w moduły ciepłej wody użytkowej. Zaproponowaliśmy m.in. sfinansowanie zakupu tych modułów i ich bezpłatny montaż. Po stronie odbiorcy pozostałby projekt i wykonanie instalacji ciepłej wody w budynku. Poza LSM wstępne zainteresowanie naszą ofertą wyraziły m.in. SM "Spółdzielca" i SBM "Spółdom".

Oprócz LSM najwięcej mieszkań wyposażonych w indywidualne systemy ogrzewania wody znajduje się w Śródmieściu, na Bronowicach i Wieniawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski