Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LSS Społem: 100 lat lubelskiej spółdzielni (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)

Ewa Pajuro
Zakupy w LSS Społem
Zakupy w LSS Społem Archiwum LSS Społem
Charakterystyczne kolorowe pawilony, ekspedientki w nieodłącznych czerwono-żółtych fartuszkach, nieporównywalna z żadnym innym sklepem atmosfera i ta wiekowa historia - to wszystko sprawia, że LSS Społem to dla wielu osób firma - legenda. W sobotę rozpoczyna ona drugi wiek swojej działalności.

Początki Lubelskiej Spółdzielni Spożywców sięgają 1912 roku. Wówczas to, w gronie lubelskiej inteligencji zrodziła się myśl o potrzebie utworzenia organizacji dającej robotnikom możliwość obrony przed wyzyskiem w handlu. Zebranie założycielskie odbyło się niemal równo sto lat temu, czyli 19 stycznia 1913 r.

Już dwa miesiące później powstał pierwszy sklepik (przy dzisiejszej ul. 1 Maja w Lublinie) w którym członkowie, wówczas jeszcze stowarzyszenia, mogli zaopatrywać się w artykuły pierwszej potrzeby.

W czasach swej świetności spółdzielnia prowadziła blisko 400 sklepów, kilkanaście zakładów produkcyjnych, siedem ośrodków "Praktyczna Pani", bibliotekę, świetlicę i blisko sto punktów gastronomicznych. Jej zadaniem było "wyżywić cały Lublin". Dziś, po wielu przemianach, spółdzielnia znacznie się skurczyła. Prowadzi 38 sklepów, ma też cztery piekarnie i zakład cukierniczy. Zatrudnia około 450 pracowników.

Najważniejsze daty w historii LSS Społem:

1912 Wśród przedstawicieli postępowej lubelskiej inteligencji trwa ożywiona dyskusja o potrzebie utworzenia w Lublinie spółdzielni spożywców jako antykapitalistycznej organizacji, dającej robotnikom możliwość obrony przed wyzyskiem w handlu. Zwolennicy tej idei to przede wszystkim: Jan Hempel, Wanda Papiewska, Witold Giełżyński, Oktawian Zagrobski i Paweł Jankowski.

19 stycznia 1913 Powstaje Lubelskie Stowarzyszenie Spożywcze - dzisiejsza Lubelska Spółdzielnia Spożywców.

15 marca 1913
Otwarcie pierwszego, bardzo skromnego sklepiku, mieszczącego się w dzielnicy robotniczej u zbiegu ul. Foksalskiej (obecnie ul. 1 Maja) i Bychawskiej. W tym miejscu członkowie LSS mogą zaopatrywać się w artykuły pierwszej potrzeby.

1919
W ramach LSS funkcjonuje już 11 sklepów spożywczych, sklep z artykułami szklanymi, piekarnia, masarnia, skład opału, gospoda i Klub Robotniczy. Liczba członków spółdzielni to 3507.

1922
LSS zmienia nazwę na Lubelska Spółdzielnia Spożywców.

1948-1949
Następuje łączenie spółdzielni spożywców. LSS przejmuje kilkanaście zakładowych spółdzielni z Lublina i okolic. Liczba sklepów i kiosków prowadzonych przez LSS wzrasta do 106. Jednocześnie LSS staje się jedyną spółdzielnią typu handlowego w Lublinie.

1958
LSS nawiązuje współpracę z Lubelską Spółdzielnią Mieszkaniową w celu zagospodarowania lokali na budowanym osiedlu im. Mickiewicza. W następnych latach LSS dogaduje się w tej sprawie z wszystkimi niemal spółdzielniami mieszkaniowymi, działającymi w Lublinie.

1963
Działalność rozpoczyna Zakład Pracy Nakładczej i rozlewnia octu. Prężnie rozwija się sieć punktów usługowych (punkty krawieckie, fryzjersko-kosmetyczne, naprawy sprzętu gospodarstwa domowego i radiowo-telewizyjnego oraz wypożyczalnia sprzętu gospodarstwa domowego).

1967
LSS traci osobowość prawną i staje się oddziałem Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców.

1982
LSS "Społem" uzyskuje samodzielność organizacyjną i ekonomiczną.

1989
LSS prowadzi 382 sklepy (247 spożywczych, 83 z artykułami przemysłowymi, 52 kioski), 13 zakładów produkcyjnych (5 piekarń, 5 wytwórni wód gazowanych, przetwórnię mięsa, przetwórnię garmażeryjną i ciastkarnię). W ramach spółdzielni funkcjonuje też 36 zakładów tzw. gastronomii otwartej i 56 placówek żywienia przyzakładowego (w tym 13 stołówek i 43 bufety). Duże znaczenie ma też działalność społeczna i kulturalna. Funkcjonują ośrodki "Praktyczna Pani", biblioteka, świetlica. Dużą popularnością cieszą się imprezy: "Zima w mieście", "Lato w mieście", "Święto latawca". LSS sprawuje patronat nad 66 spółdzielniami uczniowskimi.
Rozpoczyna się proces komputeryzacji.

1990
Wyjątkowo trudny rok. LSS traci blisko 200 placówek handlowych, zatrudnienie zmniejsza się o ponad 1,5 tys. osób. Dzięki staraniom zarządu i korzystnym decyzjom miasta zwolnieni pracownicy mogli przejmować placówki i rozpoczynać działalność na własny rachunek.

1998
Pojawia się Karta Klienta "Społem", uprawniająca do zakupów z bonifikatą.

2012
LSS otrzymuje też prestiżowy tytuł "Polski Producent Żywności 2012" za chleb żytni wileński.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski