Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubartowska 45. Historia kamienicy

Małgorzata Szlachetka
Budynek, w którym w środę zawalił się strop, został wybudowany w 1900 roku. Do wybuchu II wojny był typową kamienicą czynszową.

Wyburzona kamienica była częścią narożnego budynku o podwójnym adresie Lubartowska 45/Targowa 2. Przed wojną nosiła numer 19. Wspomnienie o jej przedwojennych mieszkańcach znalazło się w wydanej w 1989 roku książce „Mój Lublin” Róży Fiszman-Sznajdman. Ich autorka przed wojną mieszkała przy ul. Lubartowskiej 21 (obecnie 47). Spod „19” zapamiętała „trzy piękne dziewczyny”: Helę Fuksman, Klajnerównę i Trusównę.

„Dom składał się właściwie z czterech budynków, które zamykały podwórze z wiecznie brudną ubikacją” – pisała w „Moim Lublinie” Róża Fiszman-Sznajdman.

Właściciele kamienicy mieszkali od frontu, na pierwszym i drugim piętrze. Lokatorzy z najwyższych mieszkań nie zawsze mieli na czynsz, dlatego starali się niepostrzeżenie przemknąć obok drzwi mieszkania właścicieli. Bo gdy zalegali z komornym, mogli nie dostać klucza na strych, gdzie wieszało się pranie. Czasami też zamykany był dostęp do wody w budynku, wtedy trzeba było po jej zapas iść z wiadrami do budki wodociągowej. I zapłacić za pobraną wodę.

Przedwojenne zdjęcie kamienicy znalazło się w serii fotografii, jakie w 1934 roku zrobił Stefan Kiełsznia.

– W lewym górnym rogu widzimy właśnie wyburzony fragment. Widoczne na zdjęciu oryginalne, ozdobne balustrady balkonów zostały usunięte podczas II wojny na polecenie niemieckich władz okupacyjnych. Po wojnie umieszczono nowe balustrady, o znacznie uproszczonym kształcie – opisuje Marcin Fedorowicz z Działu Ikonografii Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie.

I dodaje, że na zdjęciu widzimy również drewniane budy tzw. targu żydowskiego.

– Popularnie zwanego targiem za żelaznym mostem przy ulicy Lubartowskiej. Obecnie w miejscu targowiska wznosi się sklep Bazar, czyli dawna hala targowa, której budowę rozpoczęto pod koniec lat 30., niedługo przed wybuchem II wojny światowej – dodaje Marcin Fedorowicz.

Najstarsze wzmianki o historii kamienicy w archiwum Zarządu Nieruchomości Komunalnych pochodzą z 4 lipca 1963 roku. W tym dniu kamienicę przejął Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Budynek we wspomnianym dokumencie został określony mianem „mienia opuszczonego”, którego właścicielką była dawniej Perla Goldberg. Do protokołu z 1963 roku została dołączona książka meldunkowa i 14 kart kwaterunkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski