Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy naukowcy wśród najlepszych na świecie

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Prof. Tomasz Sadowski i prof. Grzegosz Litak
Prof. Tomasz Sadowski i prof. Grzegosz Litak archiwum/Łukasz Kaczanowski // kolaż
Na Politechnice Lubelskiej pracują dwaj z tysiąca najlepszych naukowców na świecie. Prof. Tomasz Sadowski i prof. Grzegorz Litak zostali docenieni w dziedzinie inżynierii mechanicznej i kosmicznej.

Srebro wśród polskich naukowców i 468. miejsce na świecie zajął prof. Tomasz Sadowski, kierownik Katedry Mechaniki Ciała Stałego Wydziału Budownictwa i Architektury. Przed Politechniką Lubelską był zawodowo związany z Polską Akademią Nauk i jej Instytutem Podstawowych Problemów Techniki. Naukowo zajmuje się materiałami kompozytowymi, np. ceramiką i żelbetonem, i konstrukcjami inżynierskimi. W swojej pracy przyczynia się m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom samolotów.

– To jest podsumowanie całej mojej dotychczasowej pracy. Znalazłem się w rankingu razem z najlepszymi naukowcami europejskimi, ale także amerykańskimi. Jest wiele konkursów i grantów, w których jeszcze chciałbym wziąć udział, jednak z tego wyróżnienia się bardzo cieszę – mówi prof. Sadowski.

Drugim lublinianinem w rankingu jest prof. Grzegorz Litak, kierownik Katedry Automatyzacji Wydziału Mechanicznego. Na liście tysiąca najlepszych zajął 914. miejsce 7. wśród Polaków. Jego praca naukowa rozpoczęła się w 1988 r., czyli wraz z ukończeniem studiów. Zaczęło się od fizyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, po obronionym doktoracie znalazł pracę na Politechnice Lubelskiej. Jest ekspertem z dziedziny dynamiki wirników w zastosowaniu do łożysk tocznych oraz w przetwarzaniu energii. Jak przyznaje, najważniejszymi wyzwaniami w tych dyscyplinach jest diagnostyka i monitoring oraz montaż układów według określonych kryteriów.

– Muszę powiedzieć, że to dla mnie niespodzianka. Wydaje mi się, że wcale nie tak łatwo jest wejść do podobnego rankingu. W ostatnich dziesięciu latach organizujemy konferencje, prowadzimy różne warsztaty i prawdopodobnie to sprzyja rozpoznawalności na świecie. Zajmujemy się też współpracą międzynarodową – przyznaje prof. Litak. Również w tej działalności i projektach organizowanych z dobrymi ośrodkami naukowymi dopatruje się przyczyny zauważenia przez branżową platformę. – Jeszcze w 1994 r. nawiązałem kontakty z naukowcami w Wielkiej Brytanii. Chyba nasza współpraca przynosi dobre efekty, bo oni również znaleźli się w rankingu – dodaje ze śmiechem.

Ranking został opracowany przez akademicką platformę research.com. Na podstawie liczby cytowań w innych pracach badawczych autorzy wytypowali najlepszych specjalistów z całego świata. W publikacji znalazły się osoby z 52 krajów. Najwięcej, bo 527 naukowców wyróżniono w Stanach Zjednoczonych, następnie w Chinach (114) i Wielkiej Brytanii (104). Polskich liderów inżynierii mechanicznej i kosmicznej znalazło się w rankingu dziewięciu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski