Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy paraolimpijczycy, Marcin Polak i Michał Ładosz, stracili medal z Tokio i zostali zawieszeni

Krzysztof Nowacki
Krzysztof Nowacki
Fotograf Adam Nurkiewicz/ Polska Fundacja Paraolimpijska
Marcin Polak i Michał Ładosz, brązowi medaliści igrzysk paraolimpijskich w kolarstwie, zostali skazani na czteroletnie zawieszenie, a ich wyniki anulowano. Taki werdykt wydała Międzynarodowa Unia Kolarska po zbadaniu sprawy o naruszenie przepisów antydopingowych przez zawodników Kolarskiego Klubu Tandemowego Hetman Lublin.

Lubelscy paraolimpijczycy zdobyli w Tokio brązowy medal w wyścigu na dochodzenie na dystansie 4 km. Był to pierwszy medal dla Polski na zeszłorocznych igrzyskach paraolimpijskich. Dwa dni później dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA), Michał Rynkowski poinformował, że kolarze Hetmana Lublin podejrzani są o stosowanie EPO.

Niedowidzący Marcin Polak oraz jego pilot Michał Ładosz od kilku lat odnosili sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych. W 2020 roku zdobyli złoty medal mistrzostw świata w parakolarstwie torowym w jeździe pościgowej na dystansie 4 km. Ustanowili także rekord świata.

- Mamy do czynienia z najpoważniejszym oraz najpewniej celowym oszustwem dopingowym – mówił w sierpniu 2021 roku Michał Rynkowski. Po dziewięciu miesiącach Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) wydała wyrok. Marcin Polak został ukarany czteroletnią dyskwalifikacją po naruszeniu przepisów antydopingowych za obecność erytropoetyny (EPO). Obecność niedozwolonego środka w organizmie potwierdziły trzy próbki, pobrane 19 maja, 31 lipca i 2 sierpnia 2021 roku.

Zgodnie ze Światowym Kodeksem Antydopingowym oraz przepisami antydopingowymi UCI, kara wykluczenia rozpoczęła się 27 sierpnia 2021 r. i obowiązuje do 26 sierpnia 2025 r. Wyniki uzyskane przez zawodnika w okresie od 19 maja 2021 do 27 sierpnia 2021 zostały anulowane.

Znana jest także decyzja w sprawie Michała Ładosza. - Decyzją Panelu Dyscyplinarnego został skazany na cztery lata zawieszenia. Zdecydowano także o anulowaniu wyników sportowych, w tym trzeciego miejsca z Tokio. W próbce zawodnika wykryto EPO. Zawodnik może się odwołać do CAS – przekazał Michał Rynkowski.

Dyrektor POLADA podkreślił, że dochodzenie w sprawie lubelskich kolarzy rozpoczęło się na długo przed igrzyskami paraolimpijskimi. - Śledztwo w sprawie podejrzenia naruszenia przepisów antydopingowych przez obu zawodników POLADA wszczęła już w kwietniu 2019 r. Byliśmy bardzo konsekwentni i jak się okazuje również skuteczni – twierdzi Michał Rynkowski.

Wyniki igrzysk paraolimpijskich zostały już skorygowane, a odebrany Polakom brązowy medal otrzymali Francuzi, Alexandre Lloveras i jego pilot Corentin Ermenault.

Erytropoetyna (EPO) zwiększa wydolność organizmu i wykorzystywana jest w dyscyplinach wytrzymałościowych, jak kolarstwo, biegi, narciarstwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski