MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę. 46. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zobacz zdjęcia

Anna Paszkowska
Pielgrzymka Lubelska/Facebook
Po 12 dniach i 320 kilometrach lubelscy pielgrzymi doszli do Częstochowy. W drodze towarzyszyło im hasło “Pokój i Dobro”. O godz. 13.00 odbędzie się Msza święta.

6. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wyruszyła 3 sierpnia. Pątnicy w deszczu i słońcu przez 12 dni pokonali 320 km. Na Jasną Górę dotarli ok. godz. 11:00.

Zobacz zdjęcia z trasy pielgrzymów

- 46. Lubelska Pielgrzymka za chwilę wejdzie wraz z księdzem arcybiskupem metropolitą lubelskim (przyp. red. Stanisławem Budzikiem) na wały, aby zawierzyć wszystkie intencje, z którymi 12 dni pielgrzymowaliśmy do tronu Marki Bożej [...]. Mam nadzieję do zobaczenia za rok - mówił tuż przed wejściem grup ks. Paweł Saran, przewodnik Archidiecezjalnej Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

W środę (14 sierpnia) pątnicy przeszli 17 kilometrów. Wyruszyli z miejscowości Kusięta i przed południem dotarli przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Jak wyglądała trasa lubelskiej pielgrzymki?

Pierwszego dnia pielgrzymki (3 sierpnia) pątnicy - po przejściu 25 kilometrów - doszli wieczorem do podlubelskich Bełżyc.

Drugiego dnia 46. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę podzieli się na dwie grupy. Kolumna I i II pokonały 29,5 kilometra, wychodząc z Bełżyc i zmierzając poprzez Malinowszczyznę, Chodel, Granice, Wierzbicę, docierając na nocleg w Urzędowie i okolicach. Kolumna III pokonała 29 km – z Bełżyc kierując się poprzez Zagórze, Kol. Poniatową, Poniatową oraz Rozalin dotarła na nocleg do Opola Lubelskiego.

W poniedziałek (5 sierpnia) w trzeci dzień pielgrzymki I i II wyruszyły z Urzędowa do Księżomierzy poprzez Dzierzkowice i Ludmiłówkę. Kolumna III przekroczyła już Wisłę, z Opola Lubelskiego dotarła już bowiem do Solca. Ich trasa przebiegała przez Łaziska i Piotrawin.

We wtorek (6 sierpnia) I i II kolumna przekroczyły Wisłę. Przeszli w modlitwie i z pieśnią na ustach z Księżomierzy poprzez Pole Zjawienia, Rachów Stary, Annopol, Maruszów i Szymanówkę do Ożarowa. Kolumna III z Solca poprzez Kalinówek, Słuszyn-Las i Osówkę dotarła do Sienna.

Piątego dnia pielgrzymki I i II kolumna przeszła 24 km, a III miała do pokonania miała do przejścia najdłuższy odcinek - 36 km. Pątnicy rozpoczęli dzień od Mszy Świętej w Ćmielowie i w Siennie. W czwartek po raz pierwszy od wyjścia z Lublina kolumny spotkały się i razem będą wędrować do Częstochowy.

Od szóstego dnia pielgrzymki (8 sierpnia) wszystkie trzy kolumny szły razem. Grupy z Szewnej przez Kosowice, Waśniów, Sarnią Zwolę, Nową Słupię, Święty Krzyż i Podłysicę dotarły do Bielin. Tego dnia pielgrzymka miała do przejścia 36 kilometrów.

Na Świętym Krzyżu została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Mieczysława Cisło. Do koncelebry dołączyli gościnnie również księża z Lublina, m. in. br. Mirosław Ferenc OFMCap, proboszcz Parafii św. Franciszka z Asyżu w Lublinie i ks. dr Tadeusz Pajurek, kustosz Sanktuarium św. Rodziny w Lublinie.

Siódmego dnia (9 sierpnia) pątnikom dopisała pogoda kiedy maszerowali po kolei przez Bieliny, Skorzeszyce, Daleszyce, Niestachów oraz Suków. Eucharystia w ciągu dnia została odprawiona w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Daleszycach. W piątek musieli przejść 27,5 km.

Trasa ósmego (10 sierpnia) dnia rozpoczęła się dla niektórych od suszenia namiotów. Wszystkie kolumny odwiedziły tego dnia Trzcianki, Radkowice, Chęciny, Jedlnicę i Bocheniec łącznie przemierzając 38 kilometrów. Na ostatnim postoju pątnicy odpoczęli przy nurcie Wiernej Rzeki, gdzie grupa dominikańska Pereyna i Akademicka '9' odnowiły przyrzeczenia chrzcielne. Wieczorem dotarli do Małogoszczy, a malowniczych Chęcinach odprawiona została uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Józefa Wróbla.

W niedzielę na pątników czekała nieco krótsza, 23 kilometrowa trasa, po której dojdą od Włoszczowa. Po jej przejściu zostały im 84 kilometry do Częstochowy. W poniedziałek po przejściu 31,5 kilometra doszli do Starego Koniecpola, a we wtorek przeszli 36 kilometrów i doszli do miejscowości Kusięta, która była ostatnim dużym przystankiem przed Jasną Górą

Partnerem jej tegorocznej edycji był Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, który obchodzi 300. rocznicę przybycia zakonników do Lublina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski