Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy pracodawcy mają problemy z terminową wypłatą pensji

MAGDALENA BOŻKO [email protected] FOT. BARTŁOMIEJ ŻURAWSKI
Zastępca okręgowego inspektora pracy Krzysztof Sudoł informuje, że problemy z terminową wypłatą wynagrodzeń mają najczęściej firmy zatrudniające do 49 osób
Zastępca okręgowego inspektora pracy Krzysztof Sudoł informuje, że problemy z terminową wypłatą wynagrodzeń mają najczęściej firmy zatrudniające do 49 osób
Inspekcja pracy rozpoczęła wczoraj kontrolę w Zakładzie Narzędziowym w Świdniku. Inspektorów zaalarmowali pracownicy, którzy skarżą się, że nie dostają w terminie pensji.

„Za chwilę będą święta, a my nie wiemy jak i z czego mamy żyć. Nie da się tak dłużej. Nas nikt nie pyta, czy mamy pieniądze na chleb i codzienne opłaty czynszu, gazu oraz wody. Prosimy, pomóżcie nam!” Taki dramatyczny list przyszedł wczoraj do Okręgowej Inspekcji Pracy w Lublinie oraz do naszej redakcji. Pracownicy Zakładu Narzędziowego w Świdniku skarżą się, że „notorycznie nie jest im wypłacana pensja”.

– Natychmiast wysłaliśmy do tej firmy inspektora pracy. Ustalił, że pracodawca spóźnił się 2 dni z wypłatą. Otrzyma od nas ostrzeżenie – informuje Krzysztof Sudoł, zastępca okręgowego inspektora pracy w Lublinie.

Zakład Narzędziowy w Świdniku to spółka-córka PZL Świdnik, produkująca oprzyrządowanie. Zatrudnia 230 osób.

– Oficjalnie nie ma żadnych opóźnień – twierdzi Janusz Kotynia, prezes Zakładu Narzędziowego w Świdniku. – A nawet jeśli są? Ludzie, przecież mamy kryzys! A przez was mam teraz u siebie kontrolę!

Prezes Kotynia twierdzi, że problemu nie ma, ponieważ nie sygnalizują go związki zawodowe. – Żaden z pracowników się nam nie skarżył. A pensje dostaliśmy 11 grudnia o godz. 12 – przyznaje Piotr Kozicki, przewodniczący „Metalowca”, jednego z 4 związków w zakładzie.

To nie pierwsza kontrola w firmie. Już w październiku do inspekcji dotarł sygnał o opóźnieniach. – Ustaliliśmy wtedy, że pensje były wypłacane 10 sierpnia, 11 września, 12 października. Więc najdłuższe opóźnienie wyniosło 2 dni. Dlatego nie ukaraliśmy pracodawcy – tłumaczy Sudoł.

W trzech kwartałach tego roku do OIP wpłynęło 97 skarg od pracowników na niewypłacanie wynagrodzeń i 17 na nieterminowe wypłaty. Kwota niewypłaconych przez pracodawców należności wyniosła w tym okresie prawie 1,5 mln zł!

– Na 3209 sprawdzonych pracodawców aż u 844 wystąpiły nieprawidłowości płacowe. Zanotowaliśmy prawie czterokrotny wzrost pracowników pozbawionych pensji – mówi Sudoł.

Inspektorzy nałożyli na pracodawców 140 mandatów. Tych najniższych, 1000-złotowych, było najwięcej, bo 82. Najwyższy mandat wyniósł zaś 3000 zł. W 31 przypadkach inspekcja wystąpiła do sądu z wnioskiem o ukaranie.

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski