Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy przedsiębiorcy walczą o swoje. Dyskonty na cenzurowanym

EP
Lubelscy przedsięLubelscy przedsiębiorcy walczą o swoje. Dyskonty na cenzurowanymbiorcy walczą o swoje. Dyskonty na cenzurowanym
Lubelscy przedsięLubelscy przedsiębiorcy walczą o swoje. Dyskonty na cenzurowanymbiorcy walczą o swoje. Dyskonty na cenzurowanym Archiwum
W ubiegłym roku lubelski ratusz zezwolił na budowę pięciu obiektów handlowych, które mogą być dyskontami. Podobnie było w tym roku. O dane na ten temat poprosiła działająca przy prezydencie Lublina Rada Lokalnej Przedsiębiorczości. Jej szefowa uważa, że trzeba lepiej planować takie inwestycje w mieście.

- Wszystko planujemy. Jest strategia rozwoju miasta, strategia wspierania rozwoju sportu. A ja postuluję, by stworzyć taki dokument na temat rozwoju małego handlu i usług - mówi Marta Wcisło, miejska radna, sama związana z branżą handlową.

Ten pomysł popierają lubelscy sklepikarze, którzy narzekają, że supermarkety i dyskonty odbierają im klientów.
Ratusz odpowiada, że niewiele może w tej sprawie zrobić. Tłumaczy, że duże centra muszą być uwzględnione w planie zagospodarowania przestrzennego, natomiast do wybudowania pawilonu o powierzchni mniejszej niż 2 tys. mkw. wystarczy ogólny zapis o lokalizacji obiektu handlowo-usługowego. W planie zagospodarowania nie da się doprecyzować, czy będzie to osiedlowy sklepik czy dyskont. Tam, gdzie nie ma planu, wystarczy natomiast decyzja o warunkach zabudowy. - Nie ma możliwości blokowania takich inwestycji - tłumaczy Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Ratusz proponuje inne rozwiązanie. - Szukamy lokalizacji dla hal targowych, w których drobni przedsiębiorcy mogliby oferować swoje wyroby i usługi. Chcemy, by powstały one w dzielnicach Lublina, na terenach miejskich - mówi Krzyżanowska. Zdaniem ratusza, takie hale byłyby konkurencją dla supermarketów i dyskontów. Na razie, nie wiadomo, gdzie mogłyby stanąć. Sam pomysł ma jednak wielu zwolenników. - Jestem absolutnie za. Myślę, że swoje propozycje, dotyczące lokalizacji hal, mogliby przedstawić mieszkańcy i rady dzielnic. Sama uważam np., że taka hala potrzebna jest na Felinie - mówi Wcisło.

Tymczasem mieszkańcy dzielnicy Dziesiąta czekają naotwarcie kolejnej w mieście Biedronki. Budynek przy ul. Abramowickiej już stoi. Biuro prasowe Jeronimo Martins (właściciel sieci) informuje, że dyskont zacznie działać w ciągu najbliższych tygodni. Obecnie w Lublinie działa 18 Biedronek.

Budują i handlują
(wykaz pozwoleń na obiekty handlowe poniżej 2 tys. mkw powierzchni)

Rok 2012
ul. Rusłka/Boczna Rusałki (powierzchnia użytkowa: 786 mkw.), ul. Nałkowskich (1197 mkw.), ul. Ruciana (993 mkw.), ul. Willowa (1364 mkw.), ul. Onyksowa (Berylowa) (1025 mkw.)

Rok 2013
ul. Janowska (503 mkw.), ul. Główna (762 mkw.), ul. Abramowicka (672 mkw.), ul. Mełgiewska (1049 mkw.), ul. Zemborzycka (1092 mkw.)


Źródło: UM Lublin. Wykaz pozwoleń na budowę obiektów handlowych o pow. między 500 a 2 tys. mkw.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski