MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy radni PiS donoszą do CBA na prezydenta Żuka w sprawie kosztów przebudowy parku Ludowego

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
45 mln zł będzie kosztować przebudowa parku Ludowego. Taka jest przynajmniej aktualna wartości tej inwestycji. To o ok. 10 mln zł więcej niż opiewał kontrakt. Radni PiS chcą, aby Centralne Biuro Antykorupcyjne prześwietliło skąd taki wzrost wydatków.

W czwartek radni miejscy zwiększyli o 8,2 mln zł wydatki na przebudowę parku Ludowego. Tym samym wartość inwestycji wzrosła do 45 mln zł. – To skandal – komentowali tę decyzję w czwartek na sesji radni PiS. W piątek złożyli w tej sprawie doniesienie do CBA.

- Nasz niepokój budzą w szczególności kolejne dokonywane przez zamawiającego zwiększenia wartości przedmiotu zamówienia – wyjaśniał Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych PiS.

Radni opozycji przypominali, że w ostatnim przetargu ratusz przeznaczył na roboty 27,5 mln zł. Oferty zainteresowanych przekraczały tę kwotę. Została ona podniesiona do 34,4 mln z. I na tyle opiewała umowa podpisana z Budimeksem, który wykonuje prace.

Po rozpoczęciu prac okazało się, że niezbędne jest wykonanie robót dodatkowych. Najpierw ok. milion złotych dołożono na przebudowę drenażu. Teraz kolejne 8,2 mln zł trafiło na wzmocnienie gruntów. Tę ostatnią podwyżkę ratusz tłumaczył pomyłką projektanta przygotowującego dokumentację.

Park Ludowy w Lublinie zmienia szatę, a jelonek czuje się tu...

- Za te błędy nie mogą zapłacić mieszkańcy – podkreślał Piotr Breś, radny PiS.

- Przygotowujemy wystąpienie z roszczeniami – zapewniał na sesji Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

PiS uznał, że najlepiej będzie jeśli kontrakt „prześwietli” CBA. - Takie „rozdawnictwo” robót dodatkowych, jeżeli nie zostanie obiektywnie wskazana konieczność ich udzielenia, prowadzi do wypaczenia konkurencyjności w zamówieniach publicznych. Rodzi także podejrzenie, że wykonawca „najlepiej ustosunkowany” z zamawiającym, nie boi się złożyć oferty z najniższą ceną, aby następnie w wyniku zwiększania wartości zamówienia, zamknąć kontrakt zyskiem – tłumaczył Gawryszczak.

Z ratuszowej kasy na przebudowę parku trafi 25 mln zł, pozostałe 20 mln zł to środki z programów UE.

Park Ludowy coraz droższy. Tym razem kolejne miliony na wzmo...

- Na czwartkowej sesji Rady Miasta podczas dyskusji szczegółowo przedstawiono uzasadnienie zmiany wydatków na park Ludowy. Umowy zawierane w Urzędzie Miasta są poddawane szczegółowej kontroli - - mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. - Nadzór i kontrolę nad działalnością finansową gmin sprawują z mocy ustawy regionalne izby obrachunkowe i te zadania są na bieżąco poddawane wnikliwej analizie oraz ocenie pod kątem zgodności z prawem. Z kolei organem uprawnionym do czuwania nad przestrzeganiem zasad systemu zamówień oraz kontroli procesu udzielania zamówień jest prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Zadanie to jest realizowane z udziałem środków europejskich, a tym samym dodatkowo poddawane jest szczegółowym procedurom kontrolnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski