Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie - działania w dobie Covid-19

Artykuł sponsorowany

Ułatwienie korzystania z funduszy unijnych swoim Beneficjentom – taki cel wyznaczyła sobie Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie, Instytucja Samorządu Województwa Lubelskiego, która za zgodą Marszałka Województwa Jarosława Stawiarskiego może teraz stosować odstępstwa od ogólnych zasad w rozliczaniu pieniędzy unijnych.

Działania te mają zapobiec negatywnemu wpływowi koronawirusa na realizację inwestycji współfinansowanych z UE. Nie spowolniliśmy tempa pracy. Na chwilę obecną sytuacja epidemiologiczna w kraju nie wpłynęła w negatywny sposób na realizację zadań LAWP na 2020 r z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Dzięki ciągłości pracy naszej instytucji, na bieżąco dokonywana jest ocena projektów oraz weryfikacja wniosków o płatność. – zapewnia Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie, Elżbieta Katarzyna Kędzierska.

W samym 2020 roku w LAWP weryfikacji i ocenie podlega ponad 1000 projektów na łączną kwotę dofinansowania blisko 570 mln PLN (569 520 556,17 PLN), w tym:
• Z Działania 4.2 – 546 wniosków o dofinansowanie na kwotę 222 659 267,22 PLN – na przełomie czerwca i lipca zostanie zakończona ocena formalna,
• Z Działania 3.7 – 215 wniosków o dofinansowanie na kwotę 294 126 985,87 PLN – w lipcu zostanie zakończona ocena merytoryczna,
• Z Działania 5.1 – 102 wnioski o dofinansowanie na kwotę 38 573 507,75 PLN – w maju zostały podpisane umowy o dofinansowanie.

Wniosków o płatność zatwierdzonych i w trakcie weryfikacji jest ponad 650 na kwotę przekraczającą 140 mln PLN. (140 616 117,70 PLN)

Dyrektor LAWP w Lublinie, Elżbieta Katarzyna Kędzierska za zgodą Zarządu Województwa Lubelskiego wprowadziła specjalne rozwiązania, udogodnienia dla Beneficjentów w postaci:
- wydłużenia terminów na składanie poprawek na etapie weryfikacji warunków formalnych;
- wydłużenia terminów realizacji projektów, w tym w szczególności dla beneficjentów realizujących projekty w ramach Działania
3.9 - Udział w targach i misjach, na podstawie analizy indywidualnych okoliczności konkretnego przypadku;
- uznania poniesionych wydatków za kwalifikowalne po dokonaniu indywidualnej analizy wpływu COVID-19 na realizację projektu, w którym np. konieczne było odwołanie finansowych spotkań, udziału w targach lub misjach czy wyjazdów;
- wydłużenia terminów na osiągnięcie wartości docelowych wybranych wskaźników rezultatu;
- uznania wydatków poniesionych na wynagrodzenia pracownika zatrudnionego do realizacji projektu za kwalifikowalne w przypadku Beneficjentów z Działania 1.2;
- wprowadzenia niestandardowych form podpisywania umów i aneksów do umów o dofinansowanie polegających na możliwości przesyłania do Instytucji podpisanego przez Beneficjenta dokumentu za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub kurierskiej, bez konieczności osobistego stawiennictwa w siedzibie LAWP;
- wdrożenia niestandardowej procedury przeprowadzania kontroli w trakcie realizacji projektu i kontroli na zakończenie realizacji projektu.

Uchwałą Zarządu Województwa Lubelskiego Dyrektor LAWP, Elżbieta Katarzyna Kędzierska uzyskała także zgodę na podpisanie aneksów z instytucjami udzielającymi pożyczek, dzięki czemu:
• w odniesieniu do środków z perspektywy finansowej 2007-2013:

- przedsiębiorcy mogą skorzystać z dodatkowej 6-cio miesięcznej karencji w spłatach rat kapitałowych pożyczek, z możliwością wydłużenia okresu spłat tych pożyczek oraz zastosowanie 4-ro miesięcznych „wakacji kredytowych” dla spłat rat kapitałowo-odsetkowych
- na okres 3 miesięcy (kwiecień-czerwiec 2020r.) operatorzy zaniechają naliczania odsetek karnych od przeterminowanych rat oraz wszczynania działań upominawczo-egzekucyjnych w przypadku opóźnień

• w odniesieniu do środków z perspektywy 2014-2020 i współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego LAWP zaakceptował wprowadzenie przez BGK zmian metryk pożyczek dla przedsiębiorców polegających m.in. na:
- możliwości udzielenia dwóch pożyczek nowym odbiorcom (MŚP);
- możliwości udzielenia kolejnej (dodatkowej) pożyczki obecnym odbiorcom (MŚP);
- wprowadzeniu dodatkowej karencji (dodatkowych 6 miesięcy) spłat kapitału lub wakacji kredytowych dot. spłaty kapitału lub kapitału z odsetkami;
- możliwości wydłużenia okresu rozliczenia wydatkowania pożyczki o dodatkowe 90 dni;
- możliwości rozszerzenia udziału finansowania kapitału obrotowego w pożyczce do 100%,w tym na zapewnienie płynności finansowej.

Ponadto z Działań 1.2 Badania celowe oraz 3.5 Bon na doradztwo zostały przesunięte wolne środki na projekty realizowane w ramach Działania 13.1 Infrastruktura ochrony zdrowia.

To pierwsze podjęte działania w ramach realizacji wyznaczonego celu. O kolejnych działaniach na bieżąco możecie Państwo uzyskać informacje w Punkcie Kontaktowym pod nr telefonów: 81 46 23 812 / 81 46 23 831 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30 oraz stronie www.rpo.lubelskie.pl .

Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie - działania w dobie Covid-19
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3