Lubelska fara w 3D: ławki trzeba będzie wymyśleć

Małgorzata Szlachetka
Makieta fary z placu Po Farze, w tle zarys fundamentów świątyni
Makieta fary z placu Po Farze, w tle zarys fundamentów świątyni Małgorzata Genca
W czwartek, w Trybunale Koronnym, zostanie pokazana wizualizacja 3D nieistniejącej fary św. Michała. Początek spotkania o godzinie 17.

Autorem modelu fary w 3D jest Krzysztof Mucha, który wcześniej zrobił wizualizację nieistniejącej synagogi Maharszala z Lublina - zniszczonej na rozkaz Niemców w czasie II wojny światowej.

Fara została rozebrana przez lublinian w XIX wieku. Pierwszy parafialny kościół Lublina stał w miejscu, które dziś nazywamy placem Po Farze.

Czwartkowa prezentacja będzie nosiła tytuł „Piękno utracone. Cyfrowa rekonstrukcja lubelskiej fary”.

- Chciałbym pokazać swoją wizję historycznego rozwoju tej budowli, na przykład z połowy XV wieku - zapowiada Mucha.

Goście spotkania zobaczą przede wszystkim bryłę świątyni z zewnątrz. Jest to możliwe dzięki zachowanej ikonografii, m.in. rysunkowi L. Radziszewskiego z 1840 roku.

Wirtualna fara na razie jest pusta. Dlaczego? - Wnętrze wymaga większej pracy - przyznaje Krzysztof Mucha. - Począwszy od odtworzenia wszystkich ołtarzy. Ławki trzeba będzie wymyśleć - dodaje twórca wizualizacji fary św. Michała.

Pamiętajmy, że wyposażenie fary zostało rozproszone po wielu kościołach regionu. Nieocenioną pomocą w ustaleniu tych miejsc jest praca, jaką wykonała historyczka sztuki prof. Jadwiga Kuczyńska z KUL, odszukując poszczególne zabytki z nieistniejącej świątyni.

Np. chrzcielnicę datowaną na XV wiek możemy oglądać w archikatedrze lubelskiej. Przykrywa chrzcielnicy miała pierwotnie zwieńczenie w kształcie postaci św. Michała Archanioła walczącego ze smokiem.

- Niestety, zostało ono skradzione z katedry w latach 70. XX wieku - ubolewa prof. Jadwiga Kuczyńska. - Później wykonano kopię zwieńczenia, ale ona także padła łupem złodziei - dodaje nasza rozmówczyni.

Na spotkaniu w Trybunale na pewno nie zabraknie odniesień do pomysłu odbudowy kościoła św. Michała, jaki forsuje Stowarzyszenie Lubelska Fara.

Kobiety poszukiwane przez lubelską policję. Kto je rozpoznaje? (ZDJĘCIA)
Selekcja w lubelskich klubach. Gdzie jest najostrzejsza? Studentka przeprowadziła ankietę
Szkoła nie chce Erosa w bliskim sąsiedztwie. Reklama sex shopu wywołała oburzenie
Awantura po manifestacji KOD w Lublinie: Penis, krzyż celtycki i „kotwica”
Bal Gimnazjum nr 16 w Lublinie. Niepowtarzalna zabawa w szkolnych murach (ZDJĘCIA)


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zibi
Moim zdaniem lepiej dbać o istniejące zabytki i fundusze przeznaczać na ich remonty niż budować ich sztuczne repliki tak naprawdę nikomu nie potrzebne.
Kościołów na starym mieście jest wiele i już w niektórych nie są odprawiane Msze Święte. Jaką więc ten będzie pełnij funkcję?
z
zibi
A Twoim zdaniem w tym miejscu kościół jest potrzebny?
Moim zdaniem lepiej dbać o istniejące zabytki i fundusze przeznaczać na ich remonty niż budować ich sztuczne repliki tak naprawdę nikomu nie potrzebne.
Kościołów na starym mieście jest wiele i już w niektórych nie są odprawiane Msze Święte. Jaką więc ten będzie pełnij funkcję?
T
Teodorowicz
Świetnie wyglądająca budowla, malowniczo wkomponuje się w zabudowę i po raz kolejny. Stanie i zagóruję nad wzgórzem i otaczającymi kamienicami. Ona tu była i pora by wróciła. Jestem za odbudową Fary
R
Realnie patrząc
~zibi~ nawet cmentarz żydowski przy ul. Kalinowszczyzna zobaczysz jak o murek się oprzesz .
Farę o ile zapadną odpowiednie decyzje to wierni odbudują sami więc o co chodzi ? może podaj faktyczny problem z jakim się borykasz w tym temacie ? .
Tak na marginesie ci powiem że wsza jest już odrażająca na etapie gnidy jak jeszcze krwi nie ssie -
s
stary cap
Tu mówimy o odbudowie nieistniejącej Fary św. Michała Archanioła a Szlachetka nie omieszkała zaczepić po drodze o jakiegoś Maharaszala .
Farę odbuduje chrześcijańska społeczność i nie widzę problemu skoro ta fara tam stała i dzięki rysunkom Radziszewskiego wiemy jak wyglądała.Wybudowaliśmy sami wiele świątyń zbudujemy i tą bez datków dr-a Marco i pomocy Pietrasiewiczów.
Analizując myślę że Szlachetka nie jest odpowiednią osobą która tym tematem powinna się zajmować - może synagogą Maharaszala tak ale to z kolei nie jest problemem tych którzy zajmują się Farą.
Znając Żydów to zmontują tu jakąś zakulisową rozgrywkę -ot np. taką - jak nam sfinansujecie odbudowę synagogi to my wam może pozwolimy odbudować ten kościółek.
Taka jest prawda w temacie - marzył Jasio Pietrzak "Żeby Polska była polska " i co ? wcześniej "przeświecała" nam pięcioramienna gwiazda a teraz sześcioramienna ( o kolor gwiazdy spierać się nie będziemy bo ta niebieska dość często opalizuje ) a jak ta Polska wygląda i co z tą suwerennością skoro wszystko musimy konsultować z tą diasporą ?
Wcześniej w tym temacie mieliśmy problemy z towarzyszami a teraz z rabinami.
M
M.
Farę rozebrano w 1852 roku. Czyli raczej na koszt Rosji bo w tym czasie było to tzw. Królestwo Polskie pod rządami Romanowów (czyli po prostu zabór rosyjski). Niemcy mieli w tym przypadku niewiele do gadania...
Poza tym rozbiórka była pomysłem Rady Miasta Lublina czyli organu samorządowego gdzie naówczas rodacy mieli chyba większość... A na dodatek była skutkiem tego że plebani nie remontowali swojej własności i zaczęła się po prostu sama rozpadać i zagrażać ludziom i okolicznej zabudowie.
Czyli, na zdrowy chłopski rozum, odbudowę powinni finansować ci, którzy doprowadzili budynek do takiego stanu że należało go rozebrać żeby nie spowodować jakiejś tragedii... Jak kościółkowi ładnie poproszą to może Watykan da pieniądze na budowę. I najlepiej jeszcze zwróci koszty rozbiórki które w 1852 roku poniosło miasto. Z odsetkami za te głupie 164 lata...
l
lucyper
większe bzdury wymyślali
s
słońca i przestrzeni
Chcą odebrać nam mieszkańcom Starego Miasta ostatnie promyki słońca? Niech sobie pod oknami postawia budowle jakie chcą.
z
zibi
Wartościowe rzeczy w naszym mieście się niszczy i nikt ich nie chroni (kino kosmos, budynki weterynarii, park ludowy czy inne tereny zieleni w mieście) czyli nie szanuje się tego co jest a inne na siłę chce się odbudowywać (fara, wieża ciśnień). To miejsce powinno zostać niezabudowane! Rozciąga się z niego piękny widok na zamek i jest bardzo atrakcyjne dla turystów.
B
Bartek
Odbudować i to na koszt Niemców którzy ją zniszczyli...
M
ManLbn
,,Wymyślić,, jest poprawnie panie redaktorze. Nie ,,wymyśleć,,.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie