Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelska Federacja Bardów śpiewa już dwie dekady. W niedzielę w filharmonii wyjątkowy koncert

Michał Dybaczewski
fot. Łukasz Kaczanowski
Kraków ma Grzegorza Turnaua i grupę Pod Budą, Lublin na Federację. Założona w 1999 roku właśnie obchodzi swój okrągły jubileusz. Nie ma lepszego miejsca na świętowanie tego szczególnego wydarzenia niż matecznik: dlatego w Filharmonii Lubelskiej w niedzielę odbędzie się wyjątkowy koncert.

Lubelska Federacja Bardów ma status najbardziej energetycznej piwnicy artystycznej. Jedyna w swoim rodzaju formacja proponująca własne rozumienie rozrywki. Czerpie wzorce z muzyki klasycznej i etnicznej. Nawiązuje do ambitnych nurtów światowego rocka i popu.

Obecny skład zespołu tworzą: Katarzyna Wasilewska (śpiew, skrzypce), Jolanta Sip (śpiew, kompozycje, teksty), Marek Andrzejewski (śpiew, gitara, kompozycje, teksty), Piotr Bogutyn (gitara elektryczna), Tomasz Deutryk (śpiew, perkusja), Jan Kondrak (śpiew, kompozycje, teksty, prowadzenie), Krzysztof Nowak (kompozycje, gitara basowa), Piotr Selim (śpiew, kompozycje, instrumenty klawiszowe). W ciągu dwudziestu lat działalności artystycznej w Federacji swój angaż mieli: Igor Jaszczuk, Paweł Odorowicz, Marcin Różycki i Vidas Švagždys.

Formacja charakteryzuje się niespotykaną potęgą głosów, a także wyjątkową dbałością o stronę muzyczną i tekstową. Warte podkreślenia jest to, że zarówno muzyka jak i tekst są przeważnie dziełem członków zespołu, choć oczywiście nie zawsze: lubelscy bardowie sięgali po dorobek Karola Wojtyły, Edwarda Stachury, Józefa Czechowicza, Kazimierza Grześkowiaka czy Boba Dylana.

W konsekwencji na repertuar LFB składa się z kilkaset piosenek, bardzo różnych w charakterze. To pozwala zaistnieć jej zarówno w salach filharmonii z towarzyszeniem orkiestry jak i zakręcić kilkutysięczną widownią Festiwalu Kultury Ekologicznej. Federacja czerpie wzorce z folkloru Kresów, muzyki klasycznej; nawiązuje do ambitnych nurtów rocka i popu. Wyjątkowa dbałość o stronę muzyczną (kunsztu dopełniają instrumenty smyczkowe) oraz tekstową doprowadziła do wykształcenia się stałej grupy oddanych fanów w kraju i za granicą. Piosenki Lubelskiej Federacji Bardów, choć rzadko śpiewane przy ogniskach (z uwagi na swój poziom), zapadają głęboko w muzyczne ucho.

Na dyskografię Lubelskiej Federacji Bardów składają się dwa albumy studyjne: „Stachura - Poematy” (2012) i „Bardziej” (2017) i aż osiem albumów koncertowych. Zadebiutowali fonograficznie właśnie płytą koncertową „Na żywo w Hadesie” (1999).

Na koncercie w Filharmonii Lubelskiej wybrzmią utwory z całego przekroju 20-letniej działalności zespołu. Na pewno nie zabraknie przebojów, które szczególnie ukochała (nie tylko lubelska) publiczność: „Raz na walcu”, „Ataman”, „Specjalista od wzruszeń”.

Niedziela, 15 grudnia, godz. 17, Filharmonia Lubelska. Bilety: 50-70 zł

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski